DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
GBP 41,0337 -0.05%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21575321,28%
“ TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM MODELİ BURAYA ENTEGRE EDİLMEK İSTENİYOR”

“ TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM MODELİ BURAYA ENTEGRE EDİLMEK İSTENİYOR”

ABONE OL
15 Mayıs 2024 12:58
“ TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM MODELİ BURAYA ENTEGRE EDİLMEK İSTENİYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem Mayıs TV’de yayınlanan “ Meltem Sakin ile Mayıs Manşet” programında  gündemi değerlendirdi.  Eylem  , eğitimde alt yapıdan ,kadroya ,bütçeye,  müfredat içeriklerine kadar bir dizi sorunla boğuşulduğunu söyledi. Eylem  , ülkede her alanın ele geçirildiğini bunlarda başı çekenlerin sosyal alanlar , eğitim , sağlık, kültür  olduğunu belirtti. Eylem , ülkede siyasetin bile ele geçirildiğini söyledi. KTOEÖS Başkanı Eylem  , eğitimde bütün tasarlananların Türkiye’deki eğitim modelinin buraya entegre edilmesi meselesi olduğunu vurguladı. Eylem , bu durumun yasal zeminin ise  milli eğitim yasasının 22. Maddesinin olduğunu kaydetti.

“KENDİ ÜLKEMİZİN İHTİYAÇLARINA , ÜRETİMİNE DÖNÜK SİSTEM OLUŞTURULMALI”

Eylem ,   bunun yerine kendi ülkemizin ihtiyaçlarına , üretimine dönük sistemin oluşturulması gerektiğini ancak bunun yapılmadığını söyledi.  Eğitimde bir dönüşüm hedeflendiğinin altını çizen Eylem , şuan da Türkiye’de maarif müfredatı  adı altında müfredat içerikleriyle oynanarak dini değerler üzerinden eğitimin dizayn edildiğini son yapılan değişiklerle bunun arttığını kaydetti.            Eylem , öğretmenlere meslek kanunu çıkarılması konusunun gündemde olduğunu öğretmen haklarına saldırı ve kısıtlama getirdiğini söyledi. Eylem,  Türkiye’de şuanda öğretmen , müdür ve muavin atamalarının yüzde elli mülakatla düzenlenmeye çalışıldığını bunun tamamen siyasi ,kendine yakın olanı atama meselesi anlamı taşıdığını , bizim ülkemizde de yapılmaya çalışılanın bu olduğunu söyledi.

“ÖĞRETMEN VE SENDİKALARI ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR”

Eylem , eğitimin dönüşmesi meselesinde eğitimin içinin boşaltılması , gericileştirilmesi, tarikat yurtları ,kuran kurslarıyla beraber bunun yaygın eğitimle de  desteklendiğini vurguladı. Örgün eğitimde ise kitap içeriklerinin değiştirildiğini söyleyen Eylem , çağdaş,laik , bilimsel eğitimin önündeki engellerin yani öğretmen ve sendikalarının ortadan kaldırılmak istediğini ifade etti.

“KAMUSAL HİZMETLER SAĞLIK VE EĞİTİM TERK EDİLMİŞ BİR VAZİYETTE”

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem , kamusal hizmetler sağlık ve eğitimin terk edilmiş bir vaziyette olduğunu söyledi.  Sağlıkta son yaşanan yanlış kan verilmesinden kaynaklı hayatını kaybeden Ayla Dalgalanın ölümüyle ilgili üzüntü içerisinde olduklarını söyleyen Eylem , bu ölümün ilk olmayışının altını çizdi. Eylem , bu ölümle ilgili ihmalin söz konusu olduğu yönünde iddialar olduğunu bu ihmalin tespit edilip gereken işlemin yapılması yönünde çağrıda bulundu.

“SİSTEMSİZLİĞİN KURBANI OLARAK İNSANLARIN HAYATINI KAYBEDİYOR”

Eylem , sistemsizliğin kurbanı olarak insanların hayatını kaybettiğini belirtti. KTOEÖS Başkanı Selma Eylem , hükümetin yeni hastahane yapılacağını söylemlerine atıfta bulunarak bunun propagandasını yapmaktan öteye gidilemediğini ifade etti. Eylem , ihmallere birinci nedenlerin özellikle yetersiz personel ve alt yapının görüldüğünü söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam