DOLAR 32,1849 0.09%
EURO 34,9111 -0.19%
GBP 40,9850 0.13%
ALTIN 2.471,96-1,23
BITCOIN 2256198-0,23%
“Nüfus politikası yok”

“Nüfus politikası yok”

ABONE OL
15 Mayıs 2024 10:03
“Nüfus politikası yok”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş Mayıs TV’de yayınlanan “Meltem Sakin ile Mayıs Manşet” programında gündemi değerlendirdi. KTÖS Genel Sekreteri Maviş yaptığı açıklamada , siyasilerin ülkede nüfus sayısını bildiğini ancak tepkilerden dolayı rakam açıklamaktan kaçındıklarını söyledi. Ülkenin temel sorunun nüfus ve vatandaşlık olduğunu vurgulayan Maviş , bu yönde bir politikanın olmadığını ifade etti.

Maviş , nüfus sayısının bilinmezliğinden çok, nüfus projeksiyonunun olmayışının daha tehlikeli olduğunu vurgulayarak, eğitim, sağlık ve diğer kamusal alanların ihtiyaçlarının planlanabilmesi için projeksiyon eksikliğine dikkat çekti.

Nüfusun sadece şuanda bilinmesinin yeterli olmayacağını söyleyen Maviş ,  2030 yılında da  kaça ulaşılacağını bilinip öngörülmesi gerektiğini ona göre planlamanın şart olduğunu kaydetti. KTÖS Genel Sekreteri  Maviş , gerçek anlamda nüfus bilinirse okulların, hastahanelerin, yolların akıbetinin planlanabileceğini söyleyen Maviş, bu planlamalardan yoksun bir siyaset güdüldüğünü söyledi.

Maviş , ülkede güvenlik ve  kendine yabancılaşan toplum yapısı nedeniyle vatandaşın kaygılandığını,  devlet eliyle bir kaos yaratıldığını ifade ederek,  kaosa çözüm bulunmadığını belirtti. Maviş , ülkede nüfus ve vatandaşlık politikası olmamasından kaynaklı planlama yapılamadığından bahsederek, bu plansızlığın gençlerin yurtdışına gitmesini teşvik eder duruma geldiğini vurguladı. Maviş, bunun bilinçli bir siyasi süreç olduğunu ifade ederek, aynı şekilde kamusal alanlara yatırım yapılmayarak, vatandaşların özel okullara, özel hastahanelere yönlendirildiğini, özel sektörün denetlenmeyen koşullarından dolayı, vatandaşın adanın güneyinde iş imkanı aramaya itildiğini söyledi. Maviş, vatandaşın aleyhine gelişen sürecin durdurulamaz olmadığını da belirterek, elini taşın altına koyup, sorumluluk alabililen siyasi partilerin erken seçimi zorlaması gerektiğinini belirtti. Çözüm ve barışa inanmış, vatandaşı ile barışık, sendikalar ve örgütlerle işbirliği yapabilecek bir siyasi anlayışın ülkeye umut getirebileceğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam