DOLAR %
EURO %
GBP %
ALTIN
BITCOIN 2251264-0,77%
Bu tarlada hem sebze hem güneş enerjisi üretiliyor

Bu tarlada hem sebze hem güneş enerjisi üretiliyor

Çiftçiler, mahsul üretimi yaparken aynı zamanda yenilenebilir enerji üretmek için tarlalarını dönüştürüyor ve karını artırıyor.

ABONE OL
8 Mayıs 2024 10:12
Bu tarlada hem sebze hem güneş enerjisi üretiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Özellikle Japonya gibi sınırlı alana sahip ülkelerde güneş panellerinin altında mahsul yetiştirmek, yenilenebilir enerji üretmek için tarım arazilerini kullanmanın yenilikçi bir yoludur.

Takeshi Magami’nin çiftliği birçok açıdan Japonya’daki diğer çiftliklere benziyor ve patatesten zencefile ve patlıcana kadar her şeyi yetiştiriyor. Ancak onu komşularından ayıran büyük bir fark var: ekinlerin üzerine tünemiş 2.826 adet güneş paneli.

Tokyo’nun doğusundaki sakin kırsal alandaki bir hektarlık arazinin çoğunu kaplayan paneller ikili bir amaca hizmet ediyor.

Çiftliği çalıştırmak için gereken gücün neredeyse tamamını sağlıyorlar ve fazla yenilenebilir enerjiyi şebekeye satarak ek gelir kaynağı oluyorlar.

Magami için bu, yılda 24 milyon yen (187 bin dolar) ek gelir anlamına geliyor; bu, ürettiği maksimum 3 milyon yenden sekiz kat fazla. O zamandan beri düşürülen cömert tarifelerden yararlanırken, bu, Japonya’daki ve dünya çapındaki çiftlikler için mevcut olan katma değerin bir göstergesidir.

Chiba Ecological Energy Inc.’in bir parçası olarak çiftliği işleten 38 yaşındaki Magami, “Hedefimiz, çiftçiliğin tüm adımlarını elektriklendirmek ve otomatikleştirmek ve sürdürülebilir tarımın neye benzeyebileceğine dair bir model oluşturmak“ diyor.

Traktör ve elle itilen tiller dışında Magami’nin çiftliğinde kullanılan tüm makineler elektrikli. Tarlanın üzerine yerleştirilmiş panellerle şarj edilen aletler için kullanılan piller sıra sıra bir rafa dizilmiş olarak bekliyor.

Çiftlik, ekin üretmek ve enerji üretmek için tarım arazilerinin aynı anda kullanılmasını içeren güneş enerjisi paylaşımı (agrivoltaics) adı verilen küresel bir hareketin parçası.

Fosil yakıtları değiştirmeye yönelik küresel baskı, yenilenebilir enerji kapasitesini artırmaya yönelik daha yenilikçi yaklaşımları teşvik ettiğinden, hareket taraftar kazanıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam