DOLAR 32,1849 0.09%
EURO 34,9111 -0.19%
GBP 40,9850 0.13%
ALTIN 2.471,96-1,23
BITCOIN 2256198-0,23%
BU KADAR ÖLÜM NORMAL Mİ?

BU KADAR ÖLÜM NORMAL Mİ?

Ülkemizde son 4 ayda 14 ani ölüm meydana geldi

ABONE OL
3 Şubat 2024 10:26
BU KADAR ÖLÜM NORMAL Mİ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Ani ölümler tüm dünyada ciddi bir problem olmaya devam ederken, genellikle ani ölümler hastalar hastaneye gidemeden meydana geliyor. Bazı uzmanlar, ani ölümlerin çoğunun kalple ilgili sorunlar nedeniyle gerçekleştiğini ifade ederken, toplumun aklında hala yanıt bulamamış sorular var

 

Sadece ülkemizde değil, çeşitli ülkelerde de covid aşıları uygulandıktan sonra hayatını kaybeden insanların olması birtakım tartışmalara yol açtı. Durum böyle olunca aşılara karşı güvensizlik oluşmaya başladı. Çoğu hekim buna katılmasa da birtakım sorular uzun süre daha tatmin edici yanıt bekleyecek gibi görünüyor

 

Ülkemizde son 4 ay içinde 14 kişi ani ölümle aramızdan ayrıldı. Çoğunun otopsi raporları henüz açıklanmazken, “bu kadar ölüm normal mi?” sorusu yanıt bekliyor. Ekim ayında 5, Kasım ayında 2, Aralık ayında 2 ve Ocak ayında ise 5 kişi ani ölüm sonucu hayatını kaybetti

 

Öte yandan, polisin 2023 verilerine göre ise geçtiğimiz yıl içinde 171 kişi aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti

 

Yeni Bakış

Ani ölümler tüm dünyada ciddi bir problem olmaya devam ederken, genellikle ani ölümler hastalar hastaneye gidemeden meydana geliyor. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, ani ölümlerle ilgili yapmış olduğu açıklamalarda, ani ölümlerde birinci sırada gelen nedenin ani kalp durması olduğunu belirtiyor. Ani ölümlerin çoğunun kalple ilgili sorunlar nedeniyle gerçekleştiği ifade edilirken, açıklamalarda genellikle kalp kasının kalınlaşması, ritim bozuklukları, künt göğüs duvarı hasarı, doğumsal kalp hastalıklarına bağlı gerçekleştiği belirtiliyor. Açıklamalarda ayrıca erkeklerde kadınlara göre 3-4 kat daha sık ani ölüme rastlandığı ifade ediliyor.  Tabipler Birliği, açıklamasında, ani ölümlere neden olabilecek tütün ve tütün ürünlerini kullanma, obezite, sağlıksız beslenme, alkol kullanımı gibi etkenlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunmuş olsa da bazı kesimler hala ani ölümlere covid -19 aşılarının neden olduğu görüşünde…

Sadece ülkemizde değil, çeşitli ülkelerde de aşı uygulandıktan sonra hayatını kaybeden insanların olması birtakım tartışmalara yol açtı. Durum böyle olunca aşılara karşı güvensizlik oluşmaya başladı. Ölüm vakalarının ardından çeşitli ülkelerin yapmış olduğu açıklamalar ise şu şekilde:

Almanya: ‘Koronavirüs aşılamasından sonra ölümler’

Almanya’da aşılamadan sorumlu Paul Ehrlich Enstitüsü (PEI), ülkede bildirilen 113 ölüm vakasını araştırmaya devam ediyor. Yapılan açıklama ise şu şekilde: “Elimizdeki verilere dayanarak, hastaların altta yatan hastalıklarından, aşı ile tesadüfen bir zamanda öldüğünü varsayıyoruz” açıklaması ile birlikte ölen hastaların ağır hasta olduklarından ve altta yatan pek çok hastalığı olduğundan bahsedildi.

İspanya: ‘Pfizer COVID-19 aşısı yaptırdıktan sonra bakım evinde en az yedi kişi öldü’

İspanyol medyası, bir İspanyol bakım evinde BioNTech-Pfizer aşısının ilk dozunu aldıktan sonra dokuz kişinin öldüğünü ve bunların hepsinin daha önce hastalıkları olduğunu bildirdi. Akabinde yapılan açıklamalar ise şu yönde:

“Aşılamadan sonra bile aşı koronavirüs kuluçka döneminde (5-6 gün) gerçekleşmişse hastalığı geliştirmek mümkündür. Robert Koch Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne (RKI) göre, genellikle ilk dozdan 10-14 gün sonra etkili olduğu için, aşılama yapıldıktan sonra da enfekte olmak mümkündür.”

Norveç: ‘Koronavirüs aşısının ardından huzurevlerinde 30 kişi öldü’

Norveç İlaç Kurumu, bakımevindeki ölümler ile aşı arasında hiçbir bağlantı olmadığını belirtti. Norveç İlaç Ajansı Statens Legemiddelverk, 26 Ocak 2021 itibarıyla sakinlerin aşılanmasının ardından huzurevlerinde meydana gelen toplam 33 ölüm raporunu araştırdı. Analizde, “Şimdiye kadar aşılanmış huzurevinde yaşayanların çoğu çok zayıf veya ölümcül hastalar. Norveç huzurevlerinde veya diğer benzer kurumlarda her gün ortalama 45 kişi ölüyor. Bu nedenle ölümlerin aşılama zamanına yakın meydana gelmesi beklenir, ancak aşı ile nedensel bir ilişki olduğu anlamına gelmez.” açıklamasında bulundu.

Belçika: ‘Koronavirüs aşılamasından sonra 14 ölüm’

Belçika’da Federal İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansı (FAMHP), koronavirüse karşı aşılanan 14 kişinin öldüğünü bildirdi. Ancak nedensellik bulunamadı.

Peru: ‘Aşı denemesindeki gönüllüler COVID-19 pnömonisinden öldü’

Peru’da bir Çin aşısı denemesinde bir gönüllü covid-19‘a bağlı pnömoniden öldü, ancak kendisine aşı değil plasebo verildi.

Aşılardan sonra meydana gelen ölümlerle ilgili çoğu ülke ise yaptığı araştırmalar sonucunda aşı ve ölümler arasında bir nedensellik bulunmadığını belirtiyor.

BioNTech’e karşı dava açılmıştı

Öte yandan, Almanya’da Covid-19 aşısının neden olduğu iddia edilen yan etkilerle ilgili olarak Alman biyoteknoloji firması BioNTech’e karşı dava açılmıştı.

Bu kadar ölüm normal mi?

Ani ölümlere covid aşılarının uzun sürede neden olduğu yan etki mi sebep oluyor yoksa ani ölümle hayatını kaybedenlerin gerçekte altta yatan bir sağlık sorunları mı var soruları uzun süre daha yanıt bekleyecek görünüyor. Ülkemize dönecek olursak son 4 ay içinde 14 kişi ani ölümle aramızdan ayrıldı. Çoğunun otopsi raporları henüz açıklanmazken, “bu kadar ölüm normal mi?” sorusu yanıt bekliyor.

Ocak’ta 5 ani ölüm

Lefkoşa’da evinde aniden rahatsızlanan 64 yaşındaki Hüseyin Ayaz hayatını kaybetti.

Polis Basın Subaylığından yapılan açıklamaya göre, evinde rahatsızlanan Ayaz, ambulansla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kaldırıldığı sırada yaşamını yitirdi. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

İkametgahında ölü bulundu

28.01.2024 tarihinde, saat 09:30 sıralarında, Karaoğlanoğlu’nda sakin Sadun Çağlar (E-51) ikametgahı içerisinde ölü olarak bulunmuştur. Adı edilenin cansız bedeni üzerinde doktor tarafından yapılan dış muayenesinde darp veya cebir izine rastlanmamıştır. Kesin ölüm sebebi yapılacak otopsisinin ardından belli olacaktır. Soruşturma devam etmektedir.

Yeşilyurt’ta ani ölüm

Yeşilyurt’ta sakin Saim Görür (E-74) ikametgahı içerisinde aniden rahatsızlanarak, yaşamını yitirdi. Polis Basın Bülteni’ne göre, Görür, Cengiz Topel Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü sırada yaşamını yitirdi. Soruşturma devam ediyor.

Mağusa‘da iki saat arayla iki ani ölüm

65 yaşındaki Şaban Er evinde ölü olarak bulunurken, 50 yaşındaki İskender Bayram ise aracıyla seyir halindeyken rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Polis Basın Subaylığı‘ndan verilen bilgiye göre; 65 yaşındaki Şaban Er, Mağusa’daki evinde ölü bulundu. Er’in cansız bedeni üzerinde yapılan dış muayenede darp ve cebir izine rastlanmadı.

 

Aralık’ta 2 ani ölüm

Görneç’te sakin Mustafa Atamel (E-58), hayvanlarını otlatmak için gittiği Görneç köyünün Batak mevkiindeki arazide ölü bulundu. Polis Basın Bülteni’ne göre, bulunan adı edilenin ölüm sebebi yapılacak otopsisinin ardından belli olacak. Soruşturma devam ediyor.

Evinin bahçesinde zeytin topladığı sırada aniden rahatsızlanan Mehmet Gürsev (E-71), kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Polis açıklamasına göre, Akova’da yaşanan olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Kasım’da 2 ani ölüm

Yedidalga’da sakin 77 yaşındaki Patrick O’Brien Wass ve Çatalköy’de sakin 38 yaşındaki Abdul Rahman’ın, aniden rahatsızlanarak yaşamlarını yitirdiği belirtildi. Polisten verilen bilgiye göre, pazar sabahı evinde aniden rahatsızlanarak yaşamını yitiren Wass’ın otopsisinde, ölüm sebebinin “kalp yetmezliği, solunum ve dolaşım yetmezliği” olduğu tespit edildi. Çatalköy’de de Abdul Rahman, kullanımındaki araçla Girne-Esentepe ana yolunda seyrederken rahatsızlanması sonucu, ambulansla Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı esnada, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Rahman’ın cansız bedeni üzerinde doktor tarafından yapılan dış muayenede, darp ve cebir izine rastlanmadı, soruşturma devam ediyor.

Ekim’de 5 ani ölüm

Girne’de, 4 Ekim sabahı 09.30’da KKTC’de turist olarak bulunan Terrence Harold Wilkins (E-80) otel odasında aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi. Polis açıklamasında, Wilkins’in Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ve olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

 Gazimağusa’da aniden rahatsızlanan şahıs yaşamını yitirdi

Gazimağusa’da 5 Ekim saat 14.00 sıralarında Şengül Akburç (K-51), kaldığı evde aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi. Polis olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Girne’de yaşamını yitiren şahsın ölüm nedeni otopsiyle belirlenecek

Girne’de Gülseren Ataker, (K-62) kaldığı evde ölü bulundu. Polis, bahse konu şahsın doktor muayenesinde, darp veya cebir izine rastlanmadığını bildirdi. Ataker’in ölüm sebebi yapılacak otopsisinin ardından belli olacak.

Mormenekşe ve Girne’de iki ani ölüm…

Mormenekşe’de 43 yaşındaki Ayşe Bakır, Girne’de 57 yaşındaki Süleyman Keleş hayatını kaybetti
Mormenekşe’de sakin 43 yaşındaki Ayşe Bakır aniden rahatsızlanarak, hayatını kaybetti. Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bakır, kaldığı evde aniden rahatsızlanması sonucu Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı sırada yaşamını yitirdi. Öte yandan Girne’de sakin Süleyman Keleş (E-57), Girne’de faaliyet gösteren bir kumarhanede bulunduğu sırada, aniden rahatsızlandı. Ambulans ile Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı sırada hayatını kaybeden Keleş’in doktor tarafından yapılan dış muayenesinde herhangi bir darp ve cebir izine rastlanmadı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam