DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
GBP 41,0337 -0.05%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21575321,28%
UZLAŞI YOK

UZLAŞI YOK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini belirlemek amacıyla dün ikinci kez toplandı, ancak toplantıdan uzlaşı çıkmadı

ABONE OL
15 Mayıs 2024 08:24
UZLAŞI YOK
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Asgari ücret dün yine belirlenemedi. İşveren tarafının enflasyon oranının altında yüzde  18 artış önerdiği dikkatlerden kaçmazken, işçi tarafı masaya yüzde 27 ile oturdu. Hükümet ise asgari ücrete yüzde 23 zam öneriyor

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, toplantının pazartesi saat 09.00’a ertelendiğini söyledi.  Gardiyanoğlu, işveren tarafı ile görüşüp çalışmaları sonuçlandırmak istediklerini ifade etti

 

Gardiyanoğlu, on binlerce insanın sorumluluğunu taşıdıklarını belirterek,  işçinin ve işverenin masaya koyacağı rakamların değerlendirildiğini söyledi

 

Toplantı sonrası HÜR-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, toplantının ertelenmesine tepki gösterdi, hükümet ile iş vereni oyun oynamakla suçladı.  Serdaroğlu, “hesap verebilecek olanlar burada kalır, masadan kaçmaz” diyerek, yüzde 23 artışı onayladıklarını ancak anlayamadıkları bir oyun oynandığını savundu

 

İşverenin hükümetten beklentisi olduğunun açık olduğunu ifade eden Serdaroğlu, işçi tarafı olarak devletin verdiği  yüzde  23’e evet dediklerini belirterek,  “ancak o eli bile sıkmadılar, yazıklar olsun” ifadesini kullandı

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini belirlemek amacıyla dün ikinci kez toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, işçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ve işveren tarafını temsilen Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Cengiz Alp katıldı. 2024’ün ikinci asgari ücretini belirlemek amacıyla ilk toplantısını 10 Mayıs’ta yapan komisyon, dün saat 14.10’da ikinci kez bir araya geldi.

Gardiyanoğlu: İşçinin ve işverenin masaya koyacağı rakam değerlendirilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, asgari ücretin bugün belirlenmesini temenni ettiğini, bu toplantıda uzlaşı sağlanmazsa nihai kararın pazartesi günü verileceğini açıkladı.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısının başında soruları yanıtlayan Gardiyanoğlu, on binlerce insanın sorumluluğunu taşıdıklarını kaydetti. İşçinin ve işverenin masaya koyacağı rakamların değerlendirileceğini belirten Çalışma Bakanı Gardiyanoğlu, “En büyük temennim asgari ücretin bugün belirlenmesidir. Bugün bir uzlaşı çıkmazsa komisyon Pazartesi saat 09.00’da kararını vermek ve açıklamak üzere toplanacak” dedi. Asgari ücret masasında üç taraf olduğunu anımsatan Gardiyanoğlu, özellikle oy çokluğuyla belirlenen asgari ücret sonrasında rakamı kabul etmeyen tarafa suçlayıcı açıklamalar yapıldığını kaydetti. Gardiyanoğlu, bugün uzlaşıya kadar yaklaşırlarsa kısa bir mola verilebileceğini de belirtti.

Serdaroğlu: Asgari ücretlinin kaybedecek zamanı yoktur

Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Gardiyanoğlu’nun açıklamasında toplantının pazartesine erteleneceğine dair bir hava  yarattığını söyleyerek bunu eleştirdi.

Serdaroğlu, toplantı pazartesine ertelenecekse bugün masada bulunmalarının anlamı olmadığını kaydederek, “Biz buraya asgari ücret belirlenecek diye geldik, işverenlerin talebi üzerine bugünü bekledik. Asgari ücretlinin kaybedecek zamanı yoktur…” diye konuştu.

Serdaroğlu, beklemenin sebebini sorarak, “İşverenlerin getireceği rakama saygı duyarız. Bu rakama evet demek zorunda değiliz. Onlar da bizim vereceğimiz rakama evet demek zorunda değildir. Hükümet bir tarafı seçmek zorundadır. Hükümet tarafını belirlemekte zorlanıyorsa bunu açıkça ifade edecek. Belli ki bu masadan oy birliği çıkmayacak….” dedi.

4 aylık Hayat Pahalılığı oranının yüzde 22.98 olduğuna işaret eden Serdaroğlu, Başbakanın bu oranın asgari ücrete de yansıtılacağıyla ilgili açıklama yaptığını söyledi. Masaya yüzde 27 ile oturduklarını kaydeden Serdaroğlu, bunun net 30 bin 480 TL, brüt 35 bin 95 TL’ye denk geldiğini belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı pazartesine ertelendi

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, toplantının pazartesi saat 09.00’a ertelendiğini söyledi.

Gardiyanoğlu, işveren tarafı ile görüşüp çalışmaları sonuçlandırmak istediklerini ifade etti.

Toplantı sonrası Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, toplantının ertelenmesine tepki gösterdi, hükümet ile iş vereni oyun oynamakla suçladı.

Serdaroğlu, “hesap verebilecek olanlar burada kalır, masadan kaçmaz” dedi, yüzde 23 artışı onayladıklarını ancak anlayamadıkları bir oyun oynandığını savundu.

Başbakana çağrıda bulunan ve işçiye gereken önemin verilmesini isteyen Serdaroğlu, işçinin üvey evlat olmadığını söyledi.

Serdaroğlu, bugün masada İlkler yaşandığını, görmedikleri şeyler gördüklerini ifade ederek, yasal bir süreç olduğunu, hayat pahalılığının asgari ücrete otomatik olarak yansımasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

Yüzde 27 artış talebi ile masaya oturduklarını ama masalarda bir şeyler “döndürüldüğünü”, işverenin yüzde 18, hükümetin de yüzde 23 artışı masaya koyduğunu anlatan Serdaroğlu, “niyet iyi olsaydı bugün oylama yapılır biterdi” dedi.

Hükümet hakem pozisyonundaysa, bir tarafa yönelip bugün bu işin bitirilmesi gerekirken erteleme kararı alındığını ifade eden Serdaroğlu, yüzde 23 teklif eden hükümetin bunu da kabul edip oylama yapmamasından dolayı tutumunu eleştirdi, “asgari ücret masasında oynanan oyunlardan vazgeçilmesini” istedi.

İşverenin hükümetten beklentisi olduğunun açık olduğunu ifade eden Serdaroğlu, işçi tarafı olarak devletin verdiği 23’e evet dediklerini belirtti, “ancak o eli bile sıkmadılar, yazıklar olsun” ifadesini kullandı.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam