DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
GBP 40,3340 -0.67%
ALTIN 2.436,33-0,98
BITCOIN 2165063-4,87%
“TUZ KOKTU”

“TUZ KOKTU”

CTP Genel Sekreteri ve Milletvekili Asım Akansoy, ülkede siyasetin çok kirlendiğini, bu kirliliğin altında kurunun olduğu gibi yaşın da yanmakta olduğunu söyleyerek, birçok milletvekilinin de genel itibarsızlıktan etkilendiğini kaydetti

ABONE OL
22 Şubat 2024 09:13
“TUZ KOKTU”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Akansoy, “Tuz koktu” diyerek, siyaset anlayışı olarak popülizme karşı olduğunu söyledi. Akansoy, popülizmin bir balon olduğunu belirterek, meselenin balon şişirmek olmadığını, meselenin bu ülkede değişimi yaratmak olduğunu kaydetti. Akansoy, toplumun artık kendi kendimizi yönettiğimizi düşünmediğini, ekonominin elden çıkıp gittiğini söyleyerek, “ülkede pek çok alan Ankara’nın kontrolü altında” dedi

 

Asım Akansoy, son günlerde gündemde olan diploma krizine değinerek, “meselenin üstüne gidilsin ama büyük resmi kaçırmadan bunlar konuşulsun” dedi. Akansoy, büyük resmin ülkede ekonominin yerin dibine batmış olması olduğunu ifade ederek, Türk Lirası kullanmanın ve değer kaybının bedelini ödemekte olduğumuzu kaydetti. Akansoy, ülkenin arka bahçe haline geldiğini, mafya ve kara paranın hakim olduğunu söyledi

“Taş taş üstünde bırakmadılar. Tamamen kendi istediklerinin söyleyecek bir düzen ve araç yarattılar. Birini cumhurbaşkanlığına diğerini de başbakanlığa koydular. Bunlar ne yazıktır ki Kıbrıs Türk halkının sesini duyuramıyor, yansıtmıyor. Erken seçim olabilir, çünkü ciddi bir öfke kabarması vardır. Ekonomik sorunlar buna etkendir. Bunun yanında partiler içindeki yolsuzluk, sıkıntılar, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ve de yolsuzluk algısı aldı başını gidiyor. Gerek UBP’deki gerekse diğer partilerdeki kaynama ben inanıyorum ki önümüzdeki süreçte yeni bir durumu doğuracaktır”

 

Yeni Bakış

CTP Genel Sekreteri ve Milletvekili Asım Akansoy, ülkede siyasetin çok kirlendiğini, bu kirliliğin altında kurunun olduğu gibi yaşın da yanmakta olduğunu söyleyerek, birçok milletvekilinin de genel itibarsızlıktan etkilendiğini kaydetti. Mayıs Manşet programında Meltem Sakin ile gündemi değerlendiren Akansoy, “Tuz koktu” diyerek, siyaset anlayışı olarak popülizme karşı olduğunu söyledi. Akansoy, popülizmin bir balon olduğunu belirterek, meselenin balon şişirmek olmadığını, meselenin bu ülkede değişimi yaratmak olduğunu kaydetti. Akansoy, toplumun artık kendi kendimizi yönettiğimizi düşünmediğini, ekonominin elden çıkıp gittiğini söyleyerek, “ülkede pek çok alan Ankara’nın kontrolü altında” dedi.

“Büyük resmi kaçırmayalım”

Asım Akansoy, son günlerde gündemde olan diploma krizine değinerek, “meselenin üstüne gidilsin ama büyük resmi kaçırmadan bunlar konuşulsun” dedi. Akansoy, büyük resmin ülkede ekonominin yerin dibine batmış olması olduğunu ifade ederek, Türk Lirası kullanmanın ve değer kaybının bedelini ödemekte olduğumuzu kaydetti. Akansoy, ülkenin arka bahçe haline geldiğini, mafya ve kara paranın hakim olduğunu, bu nedenle bunlar da görülerek konuların konuşulması gerektiğini söyledi. Akansoy, siyaset kurumunun itibarının yeniden sağlanması adına gerekli her türlü hamleye hazır olduklarını belirterek, gelir ve mal beyanının kamuoyu ile paylaşılması söz konusu ise de ona da hazır olduklarını kaydetti.

“Taş taş üstünde bırakmadılar. Tamamen kendi istediklerinin söyleyecek bir düzen ve araç yarattılar”

Asım Akansoy, hükümette gerek hükümet partileri içinde gerekse hükümet ortakları arsında bir sarsıntının söz konusu olduğunu belirterek, zayıf bir demokratik yapıya sahip olduğumuzu, parlamenter sistem içinde herhangi bir siyasi partiye müdahale edildiğinde siyasetin geneline yayıldığını söyledi. Akansoy, “O kadar ağır bir müdahale yapıldı ki UBP içinde şu andaki duruma tavır alma ihtimali olabilecek çeşitli kişilerde bu ağır müdahaleden çekinir oldular” dedi. Akansoy, ülkedeki siyasi düzenin 2020 yılından sonra yapılan çok ağır müdahale ile altüst edildiğini anımsattı. Asım Akansoy, şöyle devam etti, “Taş taş üstünde bırakmadılar. Tamamen kendi istediklerinin söyleyecek bir düzen ve araç yarattılar. Birini cumhurbaşkanlığına diğerini de başbakanlığa koydular. Bunlar ne yazıktır ki Kıbrıs Türk halkının sesini duyuramıyor, yansıtmıyor. Erken seçim olabilir, çünkü ciddi bir öfke kabarması vardır. Ekonomik sorunlar buna etkendir. Bunun yanında partiler içindeki yolsuzluk, sıkıntılar, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ve de yolsuzluk algısı aldı başını gidiyor. Gerek UBP’deki gerekse diğer partilerdeki kaynama ben inanıyorum ki önümüzdeki süreçte yeni bir durumu doğuracaktır.”

“Çözüm konuşacaksak bunun karşılığı BM Güvenlik Kurulu kararlarıdır ve başka bir zemin yoktur”

Akansoy, Kıbrıs konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını söyleyerek, Cuellar’ın BM’nin kişisel temsilci olarak atanmasının taşları yerinden oynattığını kaydetti. Asım Akansoy, CTP olarak Kıbrıs sorununun güçlü iradelere şekillenebileceğine inandıklarını belirterek, bunun umut pompalamak olmadığını, bir gerçeklik olduğunu söyledi. Akansoy, bu gerçekliği göz ardı ederek, iç politikaya hapsolmanın evin önünü temizlemeye çalışmanın bitmiş bir tezden başka bir şey olmadığını kaydetti. Akansoy, “Çözüm konuşacaksak bunun karşılığı BM Güvenlik Kurulu kararlarıdır ve başka bir zemin yoktur” dedi. Akansoy, CTP’nin asli gündeminin Kıbrıs konusu olduğunu belirterek, “bu temel konu çözülmeden Kıbrıslı Türklerin yüzü gülmeyecek. Bu adada karşılıklı siyasi eşitliğe dayalı kabul edilebilir bir çözüm bulunmadan Kıbrıslı Türklerin yüzü gülmeyecek” diye konuştu. “Mesele hayat pahalılığını biraz daha artırmak değildir” diyen Akansoy, “o da olsun ama gençler gitmeye devam edecekler. Dolayısıyla biz önemli bu dönüşüm unsurunu yani adanın birleşmesini öncelikli konu olarak her yerde dile getiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Ülkedeki kara para sosyal düzeni altüst etmiş durumda”

Akansoy, “Eğer ki bir ülkede ekonomi kara para üzerinden dönüyorsa, kayıt dışı ekonomi yüzde 80 üzeriyse doğal olarak sosyal ilişkiler de bu kirli ekonomik zeminde şekillenir” diyerek, üniversitelerin artık bir sömürü aracına döndüğünü belirtti. Asım Akansoy, “Yurt dışından gelen öğrenci kayıt parasını yatırıyor sonra serbest dolaşıyor. Bu kişiler bu ülkede ucuz işçi olarak çalışıyorlar” dedi. Akansoy, bu durumu hükümetin denetlemediğini belirterek, YÖDAK ile eğitim bakanlığı arasında problem olan bir ülkede yaşadığımızı söyledi. Akansoy, ülkedeki kara paranın sosyal düzeni altüst etmiş durumda olduğunu ifade ederek, “hırsızlıklar arttı. İstediğiniz kadar polis sayısını artırın. İstediğiniz kadar güvenlik kamerası takın. Fark etmez. Siz, ekonomik yapısı düzgün temeller üzerine oturtmazsanız kara paranın üzerine ciddiyetle gidilmezse, sanal betin üzerine gitmezseniz toplumun hayatını çok daha fazla riske atmış olursunuz” dedi.

 

 

“Bugün bu ülke otomobil galerisi doldu. Kimse neden diye merak etmiyor mu?”

Akansoy, şöyle devam etti, “Ülke kontrol edilemez bir alan haline döndü. Mesele, toplumun şu anda gerilemesine yol açan, yozlaşmasına yol açan, toplumsal bir çürümeye bizi maruz bırakan kara para düzenidir. Kirli ekonomik düzendir. Gelsinler diploma krizini de konuşalım ama önce cesaretle bu kara para düzeninin üzerine gidelim. Bu kayıt dışılık üzerine gidelim. Bugün bu ülke otomobil galerisi doldu. Kimse merak etmiyor mu? Bu ülkede bugün medya çeşitli unsurlar tarafından satın alındı. Bu da mı önemli değil? Bugün ülkede yolsuzluk algısı raporuna göre, iş insanları, biz rüşvet vermeden iş döndüremiyoruz diyor. Gelin bunların da üzerine gidelim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam