DOLAR 21,5056 1.16%
EURO 23,1338 0.94%
GBP 26,9145 0.89%
ALTIN 1.357,521,27
BITCOIN 549731-3,27%
kıbrıs haber
Töre’den Rumlara: Kıbrıs, AB değil Türk-Yunan sorunu

Töre’den Rumlara: Kıbrıs, AB değil Türk-Yunan sorunu

ABONE OL
22 Mart 2023 15:00
Töre’den Rumlara: Kıbrıs, AB değil Türk-Yunan sorunu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ada TV'de Aslıhan Ünver’in sorularını yanıtlayan Töre, Bahreyn’de düzenlenen Parlamentolar Arası Birlik Toplantısında KKTC bayrağının konulmasına Rum tarafından gösterilen tepkileri anımsatarak bayrağın temsiliyetinin hazmedilemediğini söyledi. 

Rum tarafının bu tavırlarının olası bir anlaşmada masaya nasıl oturacaklarının da belirtisi olduğunu ifade eden Töre, Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görme düşüncelerinin devam ettiğini kaydetti. 

"ORTAKLIĞIMIZI VE EGEMENLİĞİMİZİ HAZMEDEMEDİLER"

Töre şunları söyledi: 

“Bizi yeniden Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama etmeye çalışıyorlar. Ancak biz zaten bu Cumhuriyetin ortağı idik. Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki ortaklığımızı ve egemenliğimizi de hazmedemediler. Yönetim ve güç paylaşımını istemedikleri için saldırıya geçtiler. Bugün bu saldırı, belki silahla değil ama devam etmektedir. Bizim neden iki devletli bir çözüm istediğimiz bu tavırlardan dolayı tescil edilmektedir.”

"RUMLARIN AMACI KIBRIS MESELESİNİ BİR AB MESELESİ HALİNE GETİRMEK"

Bugün Rum Meclis Başkanı’nın sıklıkla “işgal”den bahsettiğini anımsatan Zorlu Töre, esas işgalcinin Kıbrıslı Türklerinin hakkını sürekli olarak gasp eden Rumlar olduğunu dile getirdi. 

Rumların amacının Kıbrıs meselesini bir Avrupa Birliği meselesi haline getirmek olduğunu ifade eden Töre, Kıbrıs meselesinin bir Türk-Yunan sorunu olduğunu ve başka faktörlerin de devrede olduğunu belirtti. 

"YAKIN BİR GELECEKTE KKTC’NİN BAZI ÜLKELER TARAFINDAN TANINMASINI ARZU EDİYORUZ"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu'ndaki “KKTC’yi tanıyın.” çağrısı ile Türk Devletleri Teşkilatı'ndaki gözlemci üyelik ve Ankara’da yapılan toplantıdaki temsiliyeti son derece önemli bulduklarını ifade eden Meclis Başkanı Töre, yakın bir gelecekte KKTC’nin bazı ülkeler tarafından tanınmasını arzu ettiklerini dile getirdi. 

"KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNİN ZAMANI DEĞİL"

Kabine değişikliği iddiaları ile ilgili soruları yanıtlayan Töre, bir UBP Milletvekili olarak böyle bir değişikliği yapmanın kendisine göre zamanı olmadığı düşüncesini belirtti. 

Kabinenin daha bir yılı bile doldurmadığını hatırlatan Töre, ülkenin en büyük sorunlarından biri olan istikrarsızlığın gündemdeki yerini korurken değişikliğin şimdi gündeme gelmesini bir milletvekili olarak doğru bulmadığını, ancak tabii ki bu konuda son kararı verme yetkisinin Başbakan'da olduğunu söyledi. 

“DEVLET YÖNETİMİNDE VE HÜKÜMET ETMEDE CİDDİYET GEREKİR”

Töre, devlet yönetiminde ve hükümet etmede ciddiyet gerektiğini ifade ederek, özellikle yönetici konumunda olanların da devlet ciddiyetiyle sorumluluklarını yerine getirmesinin önemini vurguladı. 

Siyasetin de ciddiyet gerektiren bir müessese olduğuna işaret eden Töre, “Ciddiyet, dürüstlük ve samimiyet üzerinde hareket etmeliyiz.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam