DOLAR 31,0915 0.33%
EURO 33,7319 0.25%
GBP 39,5034 0.36%
ALTIN 2.022,760,30
BITCOIN 1584222-0,89%
SORUYORUZ

SORUYORUZ

Yeni Bakış’ın 9 Mart 2023 Perşembe Günü Yeni Bakış WEB TV’de yayınlanan programda, Avukat Mine Atlı’nın açıklamalarını manşete taşıdığı “Uğradığı Tecavüz Yanına Kaldı” başlıklı haber üzerine Polis Basın Subaylığı açıklama yaptı. Polis açıklamasında, iddiaların yalan olduğunu belirtti

ABONE OL
11 Mart 2023 09:39
SORUYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

  • Girne Adli Şubenin tercümanları kimlerdir?

 

  • Tutuklandığını iddia ettikleri kişi ne gün tutuklandı?

 

  • Mağdur kadın telefonu alınmadan tahkikatın devam etmesi için ek bir tutanağa imza attı mı? İmza attıysa niye sınır kapısında telefonuna el konuldu?

 

  • İngiliz Konsolosluk görevlisine neden “yabancı olduğu için devlet hastanesine gidemez” denildi?

 

 

 

Polisin açıklamasının ardından yeni bir açıklama yapan Avukat Mine Atlı, “Polisin insan özgürlüğünü bu kadar küçümsemesi çok acı. Yapılan tahkikat ile ilgili ne bana ne de müvekkilime hiçbir bilgi aktarılmamıştır ve tutukluluk olduğunu basın subaylığının açıklamasından okuduk” dedi

 

Atlı, Polis Genel Müdürü 1’inci Yardımcısı Kasım Kuni ile dün bir görüşme yaptığını, sırf polis itibarı zedelenmesin diye anlatmadıklarıyla ilgili bilgi aktardığını belirterek, konuyla ilgili soruşturma başlatılacağı yönünde bilgi aldığını söyledi

 

 

Yeni Bakış

 

Yeni Bakış’ın 9 Mart 2023 Perşembe Günü Yeni Bakış WEB TV’de Avukat Mine Atlı’nın açıklamalarını manşete taşıdığı “Uğradığı Tecavüz Yanına Kaldı” başlıklı haber üzerine Polis Basın Subaylığı açıklama yaptı.

Polis Basın Subaylığı, polisin mağdur kişilerin vatandaş veya yabancı olduğuna bakmaksınız son derece hassas ve titiz davrandığını vurgulayarak, bir gazetede cinsel tecavüze uğradığını iddia ederek polise müracaat eden turistle ilgili çıkan haberi “hatalı ve yönlendirilmiş” olarak niteledi.

Polis Basın Subaylığından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Dün ülkemizde yazılı basın olarak yayın yapan yerel bir gazetede; ülkemizde bulunan kadın bir turistin şikayetçi olmak için gittiği Polis biriminde, ifadesinin alındığını ancak şikayetinin alınmadığı, şikayetçi olması halinde ülkeden deport edileceği telkininde bulunulduğu, kadının cep telefonunun zorla alınmaya çalışıldığı, bunların ötesinde kadın aleyhinde dava okunduğu ve cinsel tecavüz zanlılarının korunduğu yönünde, yöneticileri hedef alıp kurumun imajını yıpratma ve yöneticileri itibarsızlaştırmaya yönelik konu araştırılmadan yapılan taraflı bir haberin yer aldığı görülmektedir” denildi.

Haberin “hatalı ve yönlendirilmiş” olduğunun kaydedildiği açıklamada, ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün anlamını istismar ederek, karalama amaçlı cümlelere dönüştürülmüş bilgiler içerdiği ifade edildi ve bahse konu gazetenin kamuoyunu aydınlatıcı bir haber yapmasının beklendiği kaydedildi.

“Zanlı, Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunmaktadır”

Cinsel tecavüze uğradığını iddia ederek polise müracaat eden mağdurun şikayeti doğrultusunda hemen ifadesinin titizlikle ele alındığının ve meselenin hassasiyetle soruşturulmaya başlandığının vurgulandığı açıklamada, “Haberde iddia edildiğinin aksine, alınan şikayet üzerine meselede zanlı konumunda bulunan erkek şahıs kısa sürede tespit edilerek tutuklanmış ve aleyhindeki soruşturma tamamlandıktan sonra mahkeme huzuruna çıkarılarak, mahkemenin verdiği teminat emri çerçevesinde 40 günü aşmayan bir süre için hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevine gönderilmiştir. Zanlı, halen Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olarak bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Yürütülen soruşturma kapsamında cep telefonu kayıtlarından elde edilecek emarelerin dava açısından elzem olduğundan şikayetçinin cep telefonunu polise teslim etmesinin istendiğinin belirtildiği açıklamada, şikayetçinin cep telefonunu polise teslim edeceği sırada görevli polise karşı çıktığı, polisi darp ettiği ve bu nedenle aleyhinde yasal işlem başlatılarak mahkemeye çıkarıldığı, yargılandıktan sonra da serbest bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Polis Genel Müdürlüğü, yasa ve tüzükleri yansızlık, eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine bağlı kalarak uygulamakta ve sorumluluklarının bilinci içerisinde hareket etmektedir. Görüleceği üzere Polisimiz, mağdur kişilerin gerek vatandaş veya gerekse yabancı olduğuna bakmaksınız, ülkemize gelen tüm yabancılara karşı da son derece hassas ve titiz davranmaktadır. Kadına karşı işlenen suçlar dahil olmak üzere, diğer tüm suçlara karşı sıfır tolerans ilkesi ile hareket ettiğimizin ve edeceğimizin bilinmesini isteriz” denildi.

 

Avukat Mine Atlı:

Gözümüzle gördüklerimizi olsun bizden almaya çalışmayın. Başaramazsınız

Polisin açıklamasının ardından yeni bir açıklama yapan Avukat Mine Atlı, şu ifadeleri kullandı; “8 Mart günü 2 yerel kanal bir de canlı oturumda yaptığım bir açıklama üzerine Polis Basın Subaylığı bugün bir açıklama yayınladı. Öncelikle belirtmek isterim ki bir avukatın ve özellikle şiddet gören kadınlarla çalışan bir avukatın EN SON isteyeceği şey polisi ve kurumu itibarsızlaştırmak veya küçük düşürmektir. Polis gerçek anlamda ve kamuoyu nezninde güçlü ve güvenilir olduğu takdirde direnişçileri gönül rahatlığı ile yönlendirebiliriz ve bu işimiz ve kadının güvenliği açısından önemlidir. Keşke beni de korumakla mesul olan PGM bana böyle bir yakıştırma yapmak yerine beni arayıp yaşadıklarımızla ilgili ifade alıp nerede ihmaller oluştuğuna dair tahkikat yürütseydi. Ancak ne yazık ki çok tanıdık olan ‘o düşmandır’ yaklaşımı tercih edildi. Polisin ‘hemen’ diye nitelendirdiği (hemen serbest bırakıldı) 1 haftalık bir zaman süreci. Polisin insan özgürlüğünü bu kadar küçümsemesi çok acı. Yapılan tahkikat ile ilgili ne bana ne de müvekkilime hiçbir bilgi aktarılmamıştır ve tutukluluk olduğunu basın subaylığının açıklamasından okuduk. Bu doğru ise kadının adı izniyle bende mevcut, gazetecileri bu tutukluluğun kaçıncı günde meydana geldiği ile ilgili araştırma yapmalarına davet ediyorum. Kadının yaşadıklarının birçoğuna şahsen tanık olmasam PGM’nin açıklamasına itibar edecem. Gözümüzle gördüklerimizi olsun bizden almaya çalışmayın. Başaramazsınız. 8 Mart’ı vesile etmişim. Olayın ardından sustuysam deprem acısındandı özel bir gün beklediğimden değil. Kaldı ki 8 Mart’ın bir hak mücadelesi günü olduğunu dahi hatırlatmak gerekirmiş. Çok yazık.”

 

“Soruşturma başlatılacak”

“Polis Basın Subaylığı tarafından yapılan açıklamaya istinaden Polis Genel Müdürlüğüne vekalet eden sevgili Kasım Kuni ile görüşme yaptım.

Kendisine olayı anlatırken, sırf polisin itibarı zedelenmesin diye anlatmadıklarımla ilgili bilgi aktardım. Hatta bu konuda emareler aktardım.

Polis Müdürü ‘keşke bize sorsaydınız’ diye sitem etti. Bu konuda sadece sözlü değil arşive kayıtlı ve telefonun iadesine dair dilekçemizin de olduğunu ilettim.

Kasım bey gördükleri ışığında soruşturma başlatacağı yönünde bana bilgi verdi ve memnun oldum.

Polis Kadına Karşı şiddetle mücadelede en önemli ortağımızdır. Gün olur eleştireceğiz. Gün olur takdir edeceğiz. Ancak her gün birlikte hareket etmeye devam edeceğiz.”

 

Yeni Bakış WEB TV’de Avukat Mine Atlı’nın katıldığı programı aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/YeniBakisWebTV/videos/3397781190442321

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam