DOLAR 33,0622 0.07%
EURO 36,1104 0.31%
GBP 42,9396 0.13%
ALTIN 2.571,420,41
BITCOIN 20652733,84%
“SİGORTALARDA  PERSONEL KALMADI”

“SİGORTALARDA PERSONEL KALMADI”

ABONE OL
14 Haziran 2024 12:55
“SİGORTALARDA  PERSONEL KALMADI”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Yeni Bakış

Sosyal Sigortalar İdare Meclis Üyesi, Hür- İş temsilcisi Ali Yeltekin, emeklilik online sisteminde uygulana prosedürün şu anda üç aya çıktığını belirterek, yani emeklilik başvurusunu yapan şahsın üç ay sonra emeklilik parasını almaya başlayacağını söyledi. Yeltekin, ilaç konusunda da dün bir toplantı yapıldığını ve kendisinin rahatsızlıklarını dile getirerek çözüm arandığını söyledi. Yeltekin, sosyal sigortalar dairesinde emeklilik bölümüne bakıldığında personel bölümünde her ay 200 civarında dosyayı kontrol eden sadece üç kişi olduğunu kaydetti. Ali Yeltekin, “Çarşamba günü kamu komisyonu maliye bakanlığı istişaresi ile üç dört tane müfettiş on tane de sigorta memuru alınması için bizlere yetki verildi” dedi. Yeltekin, “Kamu komisyonu bu sınavları açıp münhal ilan edip bu kadrolar doldurulacaktır” diyerek, sosyal sigortaların şu anda geldiği durumun tamamen siyasetin ürünü olduğunu söyledi. Yeltekin, “Emeklilik bölümünde personel yok, muhasebede personel yok, bölümlerde personelimiz kalmadı” diyerek, acil olarak 40 personele ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Daireye gelinip başvuru yapılacak, en az 2 buçuk ay sonra emekli olacak”

“Sigortalı sayısına hizmet verebilmek için ne kamu komisyonu ne hükümet bizi dinledi” diyen Yeltekin, “Emeklilik sadece sosyal sigorta emekliliği değildir. Hizmetlerin birleştirilmesi, çalışmışlığın ne kadar olduğunun tespiti, işsizlik ödeneklerinin tespiti, hastalık raporlarının tespiti, hepsinin bir kontrolü var. Daireye gelinip başvuru yapılacak. Evkaftan emekli olan, maliyeden emekli olan sanal ortam da mı emeklilik doldurur? Herkes emekli olacağı zaman daireye gider, evraklarını götürür, imzasını atar. Eksik belgesi varsa memur ona söyleyecek. En az 2 buçuk ay sonra emekli olacak” diye konuştu. “Üç kişi 200 dosyaya nasıl bakacak?” diye soran Yeltekin, sigorta emekliliğinin düz emeklilik olmadığını, birçok şeye bakılarak emekli olunduğunu söyledi. Yeltekin, siyasetin sigortaları getirdiği durumu da düşünmek gerektiğini ifade ederek, “gelmiş geçmiş tüm hükümetler, muhalefetin de iktidar olduğu dönemde, sigortalara neden personel alınmadı? Neden sistemi düzgün yapmadı? 4’ü koalisyon döneminde sosyal sigortalar dairesine personel alındı mı?” diye sordu.

“Siyaset duvarını bazen geç geçiyoruz”

Yeltekin, sosyal sigortalar dairesinin yavaş yavaş iyiye doğru gitmekte olduğunu söyleyerek, şu anda emeklilik ödeyecek düzeye gelindiğini söyledi. Ali Yeltekin, 135 bin civarındaki aktif sigortalı sayısı pozisyonunda olduğunu, 45 bin emekliliği ödeyecek yüzde 85’lik bir oranı tamamladığını kaydetti. Önümüzdeki günlerde aktif sayısında bir çoğalma olacağını belirten Yeltekin, bu durumun sigortaları daha iyiye taşıyacağını söyledi. “Sosyal Sigortalar İdare Meclisi olarak halkımıza tüm hizmetleri sunmak için elimizden geleni yapıyoruz” diyen Yeltekin, “ancak siyaset duvarını bazen geç geçiyoruz” diye konuştu.

 

CTP Milletvekili Devrim Barçın:

“Başvuru tarihi ne kadar geç olursa emekli maaşı hak ediş süreci de o kadar uzasın istiyorlar”

CTP Milletvekili Devrim Barçın, Sosyal Sigortalardan yasanın öngördüğü emekli olma koşullarını yerine getirenlerin emekli maaşı almaya hak kazandığı tarih, emeklilik başvurusunu yaptığı tarih olduğunu belirterek, sigorta emekli maaşlarını geç bağlamak için online başvurunun kaldırıldığını söyledi. Barçın, bu konuda hükümeti eleştirerek, bu çerçevede çalışma yılı ve yaş koşulunu yerine getirenlerin, doğum tarihi yani emeklilik hak ediş tarihi hangi gün olursa olsun online başvuru yapmakta ve emeklilik işlemlerini başlatarak emekli maaşı almaya hak sahibi olduğunu kaydetti. Barçın, tüm koşulların yerine getirildiği gün hafta sonu da olsa resmi tatil de olsa online başvuru yaparak işlemlerin başlatıldığını ve buna binaen de emekli maaşı hak ediş sürecinin online başvuru ile birlikte başladığını söyledi.

“Çalışma Bakanlığı ne yaptı?”

Barçın, sırf hafta sonu ve resmi tatillerde başvuru olmasın, daireye gelme zorunluluğu olsun, başvuru tarihi ne kadar geç olursa emekli maaşı hak ediş süreci de o kadar uzasın ki ilgili ayda da iki üç gün daha az emekli maaşı ödensin ve böylece de kasadan daha az para çıksın diye online sistemin kaldırıldığını ifade etti. Barçın, “Tüm online başvuru sekmeleri de hiçbir duyuru yayınlanmadan  siteden kaldırıldı” dedi. “Online başvuruyu sadece hafta sonu veya resmi tatillerde değil olduğu gibi kapattılar” diyen Barçın, “vatandaş daireye gelmek zorunda kalsın, ne kadar gelemeyen ne kadar hak ediş tarihine göre geç gelip başvurusunu geç yapan olursa o kadar gün daha az maaş ödensin diye bunu yaptılar” dedi. Barçın, “Halkın yasal hakkını bu tür oyunlar ile gasp etmek ve ilgili ayda şahıslara iki üç gün daha az emekli maaşı ödemek için online sistemi toptan kapatmak da zaten ancak UBP, DP ve YDP yönetiminde olabilirdi” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam