DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
GBP 41,0337 -0.05%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21639850,43%
“MARAŞ DAHA FAZLA BEKLEYEMEZ”

“MARAŞ DAHA FAZLA BEKLEYEMEZ”

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPM) tarafından ay sonu Kapalı Maraş hakkında rapor yazmakla görevlendirilen İtalyan Parlamenter Piero Fassino, Maraş’ı ziyaret ederek, “Maraş hayalet şehir olmaktan artık çıkmalıdır” dedi

ABONE OL
16 Mayıs 2024 08:28
“MARAŞ DAHA FAZLA BEKLEYEMEZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Avrupa Konseyi Maraş Raportörü Piero Fassino, Maraş’ta 50 yılın sonunda bir çözüme ulaşılması gerektiğini düşündüğünü kaydetti. Fassino,  Birleşmiş Milletler’in  de yardımıyla   Maraş’ın yeniden canlı bir şehir olması için uğraş vermek gerektiğini kaydetti. Halkın şehri olduğunu belirttiği Maraş’ın bugünkü halinin içler acısı olduğunu kaydeden Fassino, “Artık hayalet şehir olmaktan çıkması gerekir” dedi

 

Maraş ziyaretine eşlik eden UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Fassino’nun raporunu sunmadan öne fiziki inceleme yapmak istediğini belirterek,  “KKTC’yi temsilen AKPA’da iki sandalyemiz var. Siyasi Komite’yi takip eden vekilleriz. Ben kendisine  teşekkür ediyorum iki tarafı da dinleyerek bir rapor yazacak. Tabii ki raporunda  hoşumuza gitmeyen hususlara itirazlarımızı yapacağız ama en azından Avrupa Konseyi’nin Kıbrıs meselesinde bir inceleme yaparken  iki tarafı da dinliyor olması önemli” dedi

 

Hasipoğlu, “Artık bizim Maraş’ı kapalı kelimesinden çıkararak tüm adanın menfaatine olacak şekilde  hayata kazandırmamız gerekmektedir.  Hem siyasi hem hukuki yönden BM Güvenlik  Kurulu kararını ihlal etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Kıbrıs Türk tarafı olarak bu

konudaki  görüşlerimizi  15 günlük sürede yazılı olarak ileteceğiz.30-31 Mayıs tarihlerinde  Oslo’da yapılacak Komite toplantısında adil, objektif bir karar  çıkmasını isteyeceğiz” diye konuştu

 

 

CTP Milletvekili Armağan Candan, “Bizler de Cumhuriyet Meclisi’mizi  AKPA’da temsil eden  heyet olarak gerek Maraş raporu gerek Kıbrıs’a ilişkin  diğer konulardaki görüşlerimizi paylaşıyoruz, raporlara ilişkin  çalışmalarımızı kendileriyle iş birliği içerisinde sürdürüyoruz” dedi

 

 

Bu arada, Kıbrıslı Türk iş insanı, bir yıl önce, Kapalı Maraş’ta bulunan üç hotel, iki de apartman katını sahiplerinden satış sözleşmesiyle satın aldığını, 2025 yılı için rezervasyonları açtığını açıklamıştı

 

 

 

 

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPM) tarafından Kapalı Maraş hakkında rapor yazmakla görevlendirilen İtalyan Parlamenter Piero Fassino, Maraş’ı ziyaret etti. Fassino’yu Cumhuriyet Meclisi’ni AKPA’da temsil eden Milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu ve Armağan Candan karşılayıp Maraş ziyaretinde eşlik etti.

Avrupa Konseyi Maraş Raportörü Fassino:

50 yılın sonunda bir çözüme ulaşmamız gerektiğini düşünüyorum

Avrupa Konseyi Maraş Raportörü Piero Fassino, Maraş’ta 50 yılın sonunda bir çözüme ulaşılması gerektiğini düşündüğünü kaydetti. Fassino,  Birleşmiş Milletler’in  de yardımıyla   Maraş’ın yeniden canlı bir şehir olması için uğraş vermek gerektiğini kaydetti.

Halkın şehri olduğunu belirttiği Maraş’ın bugünkü halinin içler acısı olduğunu kaydeden Fassino,  “Artık hayalet şehir olmaktan çıkması gerekir” dedi.

Ay sonunda Avrupa Konseyi’ne  Maraş’la ilgili bir rapor sunacak olan Piero Fassino Cumhuriyet Meclisi’ni Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi’nde ( AKPA) temsil eden   milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu, Armağan Candan ve Gazimağusa  Belediye Başkanı Süleyman Uluçay’ın eşliğinde Maraş’ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında basına kısa açıklama yapan Fassino, Maraş’la ilgili çözümün BM’nin önerilerinin uygulanmasıyla gerçekleşebileceğine inandığını,  diğer yandan ilgili tarafların da anlaşması gerektiğini söyledi.

Fassionu bu ayın sonunda  Maraş’ın son durumu hakkında rapor sunacağını raporda önerilerinin de yer alacağını söyledi.

Fassino raporunu hangi plan çerçevesinde sunacağının  sorulması üzerine, Kıbrıs’ta her iki tarafla gerçekleştirdiği  temasları  çerçevesinde bir rapor hazırlayacağını ifade etti.

 

Candan:  Raporlara ilişkin  çalışmalarımızı kendileriyle iş birliği içerisinde sürdürüyoruz

Milletvekili Armağan Candan Fassino’nun ikinci kez adaya geldiğini belirterek, 3 yıl önce  AKPA’da gündeme  gelen  Maraş’a ilişkin çalışmayı yürüten raportör olduğunu, haziran ayında rapora ilişkin çalışmanın hazırlanması ve  AKPA Genel Kurulu’na sunularak onaylanmasının beklendiğini söyledi.

Fassino’nun Kıbrıs’ın dışında Atina ve Ankara’ya da ziyaretler gerçekleştirdiğini, Kıbrıs’ta hem Türk hem Rum tarafıyla  görüşmeler yaptığını söyleyen Candan, “Bizler de Cumhuriyet Meclisi’mizi  AKPA’da temsil eden  heyet olarak gerek Maraş raporu gerek Kıbrıs’a ilişkin  diğer konulardaki görüşlerimizi paylaşıyoruz, raporlara ilişkin  çalışmalarımızı kendileriyle iş birliği içerisinde sürdürüyoruz” dedi.

Fassino’ya Kıbrıs’a  gösterdiği özel önem ve Kuzey Kıbrıs’ı ziyareti nedeniyle teşekkür eden Candan  Avrupa  Konseyi’nin  Kıbrıslı Türkler için çok önemli olduğunu  Taşınmaz Mal Komisyonu’nun da  oradan onay  görmüş  bir kurum olduğunun altını çizdi.

 

Hasipoğlu: Oslo’da yapılacak Komite toplantısında adil, objektif bir karar  çıkmasını isteyeceğiz

Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da İtalyan  Milletvekili Fassino’nun ikinci kez, sorumlu olduğu  Maraş’la ilgili raporunu hazırlamak için Kıbrıs’a geldiğini, belirterek,  Fassino’nun ay sonu Oslo’da  raporunu Komitenin onayına sunacağını, önemli bir süreç yaşandığını kaydetti.

Fassino’nun raporunu sunmadan öne fiziki inceleme yapmak istediğini aktaran Hasipoğlu,  “KKTC’yi temsilen AKPA’da iki sandalyemiz var. Siyasi Komite’yi takip eden vekilleriz. Ben kendisine  teşekkür ediyorum iki tarafı da dinleyerek bir rapor yazacak. Tabii ki raporunda  hoşumuza gitmeyen hususlara itirazlarımızı yapacağız ama en azından Avrupa Konseyi’nin Kıbrıs meselesinde bir inceleme yaparken  iki tarafı da dinliyor olması önemli” dedi.

Kıbrıs meselesinin  1974 öncesi kapalı Maraş’ın sahiplerinin kim olduğu meselesi olmadığını vurgulayan Hasipoğlu,  meseleyi bu anlamda tartışmanın doğru olmadığını,  Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türklerin yaşam hakkı izolasyonlar ve ambargoların da tartışılması  gerektiğini kaydetti.

Kapalı Maraş bugüne kadar sürdürülen müzakerelerde statükonun simgesi haline geldiğini kaydeden Hasipoğlu  KKTC devletinin 20220 yılında KKTC toprağı  Maraş’ı  açmakla statükoyu yıktığını söyledi.

Hasipoğlu, “Artık bizim Maraş’ı kapalı kelimesinden çıkararak tüm adanın menfaatine olacak şekilde  hayata kazandırmamız gerekmektedir.  Hem siyasi hem hukuki yönden BM Güvenlik  Kurulu kararını ihlal etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Kıbrıs Türk tarafı olarak bu konudaki  görüşlerimizi  15 günlük sürede yazılı olarak ileteceğiz.30-31 Mayıs tarihlerinde  Oslo’da yapılacak Komite toplantısında adil, objektif bir karar  çıkmasını isteyeceğiz” dedi.

 

 

Dostluk Grubu heyetleri Maraş’ı ziyaret etti

Öte yandan, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye-Azerbaycan, Türkiye-KKTC ve Azerbaycan-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grupları ve beraberlerindeki heyetlere Maraş’ı gezdirdi.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre Töre, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’den sonra Azerbaycan’ın da KKTC ile dostluk grubu oluşturduğunu ve resmi olarak buraya gelerek, bir “miladı” başlattıklarını söyledi.

Töre, “Türkiye’den sonra Azerbaycan’ın da ikinci kardeş olarak burada olmaları bizleri gururlandırmıştır” dedi.

Maraş’ın açık olan kısımlarını gezdiklerini belirten Meclis Başkanı Töre, Maraş’ta malı olduğunu iddia edenlerin Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat etmeleri gerektiğini kaydederek, vakıf mallarına dikkat çekti.

Maraş’ın bu şekilde bir 50 yıl daha beklememesi gerektiğini ifade eden Töre, Gazimağusa Belediyesi’nin burada hizmet vermeye hazır olduğunu söyledi.

Azerbaycan Milli Meclisi KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cavanşir Feyziyev de, Maraş ile Karabağ’ın birbirine çok benzediğini ve bunu kendi iç dünyalarında içselleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem de, 6 komisyon olarak Maraş’ı ziyaret ettiklerini belirterek, turizmde, eğitimde ve sanayide KKTC’nin gelişerek daha da iyi yerlere geleceğini ifade etti.

 

 

Kıbrıslı Türk iş insanı  Maraş’ta  birçok hotel ve taşınmaz malI sahiplerinde  satın al

Öte yandan, Kıbrıslı Türk iş insanı, Kapalı Maraş’ta bulunan üç hotel, iki de apartman katını sahiplerinden satın aldığını, 2025 yılı için rezervasyonları açmak istediğini bir yıl önce açıklamıştı. 4 yıldır Maraş konusunu yakından takip ettiğini söyleyen iş insanı yatırımcı, mal sahipleriyle bir araya gelerek hotelleri satın aldığını, bunu Rum içişleri bakanlığı ve KKTC içişleri bakanlığından da onaylattıklarını söyledi.  Yurt dışındaki turizm  acenteleriyle anlaşma imzalamaya hazırlanan iş insanının  önümüze herhangi bir engel çıkmadığı takdirde 1 ay içinde  2025 yılı  için rezervasyon almaya başlayacağını söylemişti.

İş İnsanı, Yurt dışındaki turizm acenteleriyle yaptığı  ön görüşmelerde hotellerin 2025 yılından  2032 yılına kadar 7 yıllık rezervasyonlarını 2 ay içinde yapabileceklerini belirterek,  Hotel isimlerinin de 1974 öncesinde olduğu gibi aynı isimler altında  çalıştırılacağını ifade etmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam