DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
GBP 41,7711 -0.2%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2103817-0,24%
KTAMS Başkanı Bengihan: Güney’de temel gıdalar kuzeyden daha ucuz

KTAMS Başkanı Bengihan: Güney’de temel gıdalar kuzeyden daha ucuz

ABONE OL
23 Aralık 2023 12:23
KTAMS Başkanı Bengihan: Güney’de temel gıdalar kuzeyden daha ucuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

KTAMS Başkanı Güven Bengihan Mayıs TV’de yayınlanan Meltem Sakin’in sunduğu “Mayıs Manşet” programında Güneyde Asgari Ücretin 1000 Euro’ya yükseleceği açıklamalarının üzerine yaptığı açıklamada ,insanların güneyde çalışarak kuzeyde harcamalarını yapmakta olduğuna dikkat çekti. Bengihan , bazı ürünlerin kur farkına rağmen güneyde daha ucuz olduğunu özellikle bu durumun temel gıda maddelerini kapsadığını söyledi. KTAMS Başkanı Bengihan , Asgari ücrete hayat pahalılığı oranında bir artış yapılırsa , piyasa daha da pahalı olacak söylemleri üzerine “Asgari Ücret yerinde sayarken şuan ki enflasyon %40.84  dedi. Bengihan , Asgari Ücret’in yaklaşık 6 ay önce  güncellendiğine dikkat çekerek  o günden bugüne fiyatların artmasının sebebini sordu.

“Asgari ücrete artış yok demek ki asgari ücrete göre fiyatlar artmıyor”

Bengihan , Asgari Ücret arttı mı yok, ama son 5 ayda enflasyon var %40.84 , demek ki asgari ücrete göre fiyatlar artmıyor dedi.  Bengihan , bu ülkede kalifiye eleman olmadığı için özellikle inşaat alanındaki patlamadan dolayı inşaatla alakalı bir yapı başlatıldığında doğru dürüst bir usta bulanamadığını ,şuan da bu ülkede çalışanların büyük bir kısmının üçüncü uyruklu ülkelerden gelenlerin olduğunu , böyle bir sıkıntının da  söz konusu olduğunu söyledi.

“Asgari ücret en az hayat pahalılığı oranında güncellenmelidir”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan , asgari ücretin en az hayat pahalılığı oranında güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Bengihan ,  Asgari Ücretlinin son 6 ayda kaybettiği alım gücünün yerine koyulması gerektiğinin altını çizdi. Bengihan , Maliye Bakanı Özdemir Berova’nın ön görmüş olduğu hayat pahalılığı oranı rakamına ilişkin açıklamaları sonrasında piyasanın zaten pahalı olduğunu, asgari ücretten dolayı bir pahalılığın söz konusu olmadığını söyledi. Bazı fırsatçı tüccarların gözlerini artık kar hırsı bürüdüğüne dikkat çeken Bengihan , insani değerlerin yok olduğunu söyledi. Bengihan , Asgari ücret artmadan da piyasayı zaten zamladılar , asgari ücret artacak diye zamladılar,  şimdi asgari ücret arttıktan sonrada bir zam daha yapacaklarını söyledi.

“Ülkedeki harçlar enflasyon oranında artacak, emekçiler enflasyon oranını 6 ay geriden alıyorsa harçlarında 6 ay geriden gelmesi gerekir”

Ülkedeki harçların enflasyon oranında artacağını dikkat çeken Bengihan , eğer vatandaşlar enflasyon oranını 6 ay geriden alıyorsa harçlarında 6 ay geriden gelmesi gerektiğini söyledi. Bengihan , Ocak sonunda alınacak hayat pahalılığı artışının Temmuz ayında kaybedilen alım gücünün yeni  alınacağını belirtti. Harçların Ocak başında artırılacağını dikkat çeken Bengihan ,  6 ay önce  kaybedilen alım gücüne ilişkin parayı vatandaş cebine koymaya çalışırken,  harç zamlarıyla karşı karşıya kalacak dedi. Bengihan , faturanın hep emekçilere kesildiğini söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam