DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
GBP 41,6058 0.85%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2166690-1,03%
KKTC terör yuvası mı?

KKTC terör yuvası mı?

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun İran’ın Kuzey Kıbrıs’ı “terör amaçları” için kullanıyor açıklaması dünyanın birçok ülkesinde ilk haberler arasında yer buldu. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak iddiaların asılsız olduğunu savundu.

ABONE OL
12 Aralık 2023 09:31
KKTC terör yuvası mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

eden savaş nedeniyle dünyanın birçok yerinde İsrail vatandaşlarına yönelik terör uyarıları yapılırken birçok ülke de terör saldırılarına karşı güvenlik önlemlerini artırdı. Son olarak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yaptığı bir açıklamada İran’ın Kuzey Kıbrıs sahasını “terör amaçları” için kullanıyor demesi, gözleri bir anda ülkemize çevirdi. Dünyanın en prestijli gazetelerinde, en önemli haberler arasında yer alan bu açıklama, gözlerin uluslararası hukukta suç sayılan birçok icraatın yapılması ile anılan KKTC’ye çevrilmesine neden oldu. Paylaşılan haberlerde, uluslararası hukukun dışında kalan, kara para aklanan, insan kaçakçılığının rahatça yapıldığı, kumarın, fuhuşun merkezi olan, kırmızı bültenle arananların sığınma yeri olan, uyuşturucu merkezi haline gelen Kıbrıs’ın Kuzeyinin, Netanyahu’nun iddia ettiği gibi terör yuvası haline gelip gelmediği soruları soruluyor.

 

Benyamin Netanyahu ne demişti? 

Netanyahu: İran Kuzey Kıbrıs’ı terör için kullanıyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İran’ın Kuzey Kıbrıs sahasını “terör amaçları” için kullanıyor olmasından “rahatsızlık” duyduklarını söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Kıbrıs’ta İsrail vatandaşlarına ve Yahudilere yönelik bir saldırının engellenmesinde Güney Kıbrıs yönetimine yardım ettiklerini açıkladı. İsrail dış istihbarat servisi Mossad’ın, saldırının boşa çıkarılmasında Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına yardım ettiğini söyleyen Netanyahu saldırı emrinin İran tarafından verildiğini iddia etti. İsrail Başbakanı, 7 Ekim tarihinde Gazze’de çatışmaların patlak vermesinden sonra bu tür tertiplerin sayısında bir artış olduğunu ifade etti.

Netanyahu İran’ın Kuzey Kıbrıs’ı “hem kendi terör amaçları hem de operasyon ve geçiş bölgesi olarak” kullanmasından İsrail’in “rahatsız” olduğunu söyledi.

Kathimerini Kıbrıs gazetesi iki İran vatandaşının adadaki İsrail vatandaşlarına saldırı planladıkları gerekçesiyle gözaltına alındığını yazdı. Gazetenin haberinde şahısların henüz planın erken safhasında, potansiyel hedeflerle ilgili istihbarat toplama aşamasında olduğu belirtildi. Söz konusu kişilerin siyasi sığınmacı statüsünde oldukları ve İran Devrim Muhafızları’ndan bir kişi ile ilişkili oldukları ifade edildi.

Alman haber ajansı dpa, Kıbrıs hükümet çevrelerinden edindiği bilgilere dayandırdığı haberinde iki şahsın sınır dışı edileceğini duyurdu. Ajansa konuşan kaynaklar, söz konusu şahıslarla ilgili bilgilerin kendilerine Batılı istihbarat servislerinden geldiğini dile getirdi.

İsrail’den uçakla sadece 40 dakika uzaklıkta olan Kıbrıs birçok İsrail vatandaşı için bir tatil ve yatırım merkezi.

 

Dışişleri Bakanlığı:

İddialar delilsiz ve kötü niyetli

 

Öte yandan, İsrail Başbakanlığı tarafından yapılan açıklama hakkında Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan değerlendirmede Netenyahu’nun iddiasının delilsiz, dayanaksız ve kötü niyetli olduğu belirtilerek kınandı.

Açıklama şöyle: İsrail hükümeti, Gazze ve Batı Şeria’da gerçekleştirmekte olduğu insanlık dışı saldırılar ve Filistinli sivillerin maruz kaldığı katliam ile ilgili uluslararası kamuoyunun dikkatini dağıtmak amacıyla gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalar yapmaya devam etmektedir. Bunun son örneği, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun ofisinden yapılan İran’ın sözde terörist faaliyetleri için ülkemizi kullanmakta olduğu iddiasıdır. Delilsiz, dayanaksız ve kötü niyetli bu iddiayı şiddetle reddediyoruz.

Yıllardan bu yana Anavatan Türkiye’deki kardeşlerimize karşı kanlı eylemlerini sürdüren PKK’ya ev sahipliği yapan; ayrıca Rus oligarklar başta olmak üzere kara para aklama merkezi haline geldiği uluslararası raporlar ile tescil edilen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin teröre verdiği destek ortadayken, İsrail hükümetinin ülkemizi hedef alma çabaları açıkça art niyetlidir.

Bir huzur ve güven ülkesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, karanlık ve kirli oyunların içine çekilmesine müsaade etmeyeceğimizi, ülkemizde yaşayan herkesin güvenliğini  kararlılıkla sağlamaya devam edeceğimizi tüm dünyanın bilgisine sunarız.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam