DOLAR 32,2910 -0.11%
EURO 35,0448 0.61%
GBP 41,4586 0.51%
ALTIN 2.421,590,62
BITCOIN 22467414,02%
Kıbrıs kirazının tadını çıkarın

Kıbrıs kirazının tadını çıkarın

Haziran ayının ilk hafta sonu Kambos ve Tsakkistra'da her yıl düzenlenen Kiraz Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Kurulan festival, Tarım Bakanı Maria Panayiotou ve turizm bakan yardımcısının himayesinde, Kambou-Tsakkistra Kültürel Kalkınma Derneği'nin desteğiyle Kambos Topluluk Konseyi tarafından bir kez daha düzenleniyor

ABONE OL
29 Mayıs 2024 10:52
Kıbrıs kirazının tadını çıkarın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Kiraz hasadı, geçmişi çok eskilere dayanan ve halen Kıbrıs’ın tarımsal ve kültürel mirasının önemli bir bölümünü temsil eden bir gelenektir. Kiraz yetiştiriciliği eski çağlardan beri tarımın önemli bir sektörü olmuştur. Üreticiler, ağaçlarının çiçek açması ve meyve vermesi için baharı sabırsızlıkla bekliyor. Kiraz hasadı genellikle aile üyelerinin ve komşuların sürece katıldığı bir aile meselesiydi. Bugün, kiraz toplamadaki değişikliklere ve teknolojinin tanıtılmasına rağmen, hasat birçokları için önemli bir kutlama olmaya devam ediyor.

Kambos ve Tsakkistra köyleri, kiraz hasadını kutlamak ve çiftçilerin ve üreticilerin çalışmalarını onurlandırmak için Kiraz Festivali düzenliyor . Geçmişten günümüze kiraz hasadının yoğun çalışmayı, özveriyi ve kolektif çabayı birleştiren bir süreç olması, köylerin tarihinde tarımın ve geleneğin önemini ortaya koymaktadır.

1 ve 2 Haziran’da Kambos’ta gerçekleşecek olan festivalin organizatörleri herkesi neşe ve lezzetlerle dolu eşsiz bir deneyime katılmaya davet ediyor. Festivalde zengin bir etkinlik programının yanı sıra Giorgos Kalogirou’nun yanı sıra Katerina Paraschou, Andreas Elesnitsalis ve Paris Paraschos’un da hazırladığı iki günlük sanat programı yer alıyor.

Cumartesi günü köy meydanında atölye çalışmaları gerçekleştirilirken, geleneksel ekmek yapımı ve kiraz kaşığı tatlılar da hazırlanıyor . Birinci gün, Pazar günkü etkinlikler başlamadan önce bir dizi canlı performansla sona erecek. Geleneksel Kıbrıs lezzetleri ve ürünlerinin yanı sıra, Japonya’nın Kıbrıs Büyükelçiliği, geleneksel bir Japon tatlısı olan mochi tatlılarının nasıl yapıldığını gösterecek.

Kiraz Festivali kapsamında fotoğrafçı Nikos Köfteros’un koleksiyonundan fotoğrafların yer aldığı Fisiognomies başlıklı bir fotoğraf sergisi de düzenlenecek. Objektifiyle köylerin günlük yaşamından, manzaralardan ve toplumda iz bırakan köylülerin yüzlerinden eşsiz anları yakalıyor. Sergi, Basın ve Enformasyon Dairesi’nin desteğiyle Dağ Topluluklarını Geliştirmeden Sorumlu Komisyon Üyesi Charalambos Christofides’in himayesinde gerçekleşiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam