DOLAR 32,2352 0.16%
EURO 35,0665 0.08%
GBP 41,1264 0.19%
ALTIN 2.505,800,15
BITCOIN 22474000,18%
Hizbullah liderinden Suriyelilerin Kıbrıs’a göç etmesi çağrısı

Hizbullah liderinden Suriyelilerin Kıbrıs’a göç etmesi çağrısı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, Avrupa üzerinde baskı oluşturmak amacıyla Lübnanlı yetkilileri tekne dolusu mültecinin Kıbrıs'a gelmesi için "denizi açmaya" çağırdığı ortaya çıktı

ABONE OL
14 Mayıs 2024 10:35
Hizbullah liderinden Suriyelilerin Kıbrıs’a göç etmesi çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Pazartesi günü canlı televizyonda yayınlanan konuşmasında Nasrallah, ulusal bir karar alınması ve “Avrupa’ya, Avrupa Birliği’nin Orta Doğu’ya en yakın ülkesi Kıbrıs’a gitmek isteyen herkese denizlerin açılması ” çağrısında bulundu. Suriyelilerin zorla teknelere bindirilmesini önermediğini de hemen ekledi.

2019’dan bu yana benzeri görülmemiş bir ekonomik krize saplanmış olan Lübnan, yaklaşık iki milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor (dünyadaki kişi başına düşen en yüksek oran) ve defalarca uluslararası topluma bu mültecilerin ülkelerine geri gönderilmeleri çağrısında bulundu.

Ülkedeki bazı gruplar Suriyeli mültecileri kötüleşen koşullarla suçluyor ve 27 Mayıs’ta Brüksel’de yapılacak yıllık AB Suriye zirvesi öncesinde baskılar yoğunlaşıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen geçtiğimiz günlerde Beyrut’ta, öncelikle düzensiz göçü önlemek amacıyla Lübnan’a bir milyar avro yardım sağlanacağını duyurdu. Duyuru, gerçek amacın Suriyeli mültecilerin ülkelerinde kalmasını sağlamak olduğuna inandıkları için Lübnan’daki birçok kişi tarafından eleştirildi.

Nasrallah konuşmasında, şu anda Suriyeli mültecilerin Lübnan ordusu tarafından engellenmesi nedeniyle şişme botlarla insan kaçakçılarına yönelerek denizde boğulduklarını söyledi.

Ayrıca Lübnan parlamentosunun , Suriye hükümetine göre Şam’da insani yardım dağıtma ve yeniden inşa sürecini başlatma çabalarını engelleyen Şam’a yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda AB ve ABD’ye baskı yapmasını talep etti .

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam