DOLAR 32,5830 0.12%
EURO 34,7293 0.09%
GBP 40,2166 0.15%
ALTIN 2.439,960,31
BITCOIN 21843423,15%
Erdoğan’ın açıklamalarına Rum hükümetinden tepki

Erdoğan’ın açıklamalarına Rum hükümetinden tepki

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs konusundaki açıklamalarına Rum hükümetinden tepki geldi.

ABONE OL
20 Mart 2024 11:47
Erdoğan’ın açıklamalarına Rum hükümetinden tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Alithia ve diğer gazeteler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye basınına yansıyan konuşmasında, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlar tarafından soykırıma uğramak üzereyken Türkiye tarafından kurtarıldıklarını söylemesine ve diğer açıklamalarına Rum hükümetinden tepki geldiğini yazdı.

Habere göre, Rum Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis dün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının “kabul edilemez olduğu” iddiasında bulunurken, bu açıklamaların “çağdaş bir Avrupa ülkesinde, çağ dışı kalmış garantilerin yeri olmadığını bir kez daha ortaya koyduğunu” ileri sürdü.

Erdoğan’ın açıklamalarının “kınanması gereken, kabul edilemez ve kışkırtıcı açıklamalar olduğunu” öne süren Letimbiotis; “Bugün AB üyesi olan Kıbrıs’ın, 1974’teki barbarca işgal sonrasında 50 yıldır işgal altında bulunduğu” iddiasını yineledi.

Letimbiotis, Kıbrıs Rum tarafının bilindik tezlerini yinelediği açıklamasında ayrıca Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin kaldığı yerden yeniden başlaması adına mümkün olan her şeyi yapacaklarını da savundu.

Erdoğan’ın bu açıklamalarının akabinde BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in çabalarının başarıya ulaşacağına hala inanıp inanmadığı şeklindeki bir soruyu yanıtında, “Holguin’in çabalarının, müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlaması konusunda yeni bir dönemin başlamasını amaçladığını” kaydeden Letimbiotis, Holguin’in atanmış olmasının, BM Genel Sekreterinin çözüm çabalarına bağlılığının bir göstergesi olduğunu ve Kıbrıs sorununun kamuoyu önünde yapılan açıklamalarla çözülmeyeceğini söyledi.

Letimbiotis, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde samimi niyet ortaya konması çağrısında da bulundu.

AKEL’den açıklama

AKEL de Erdoğan’ın dünkü açıklamasının “Türk şovenizmi ve yayılmacılığının yansıması olduğu”nu iddia etti.

Partinin açıklamasında özetle, Erdoğan’ın açıklamalarının kınandığı belirtilirken “Kıbrıs halkının, işgali, bölünmeyi veya ülkenin özgürlük ve bağımsızlığı aleyhine hiçbir senaryoyu kabul etmeyeceği” vurgulandı.

Konuya ilişkin haberleri Fileleftheros’da “Tam İşgali Arzuluyor”, Politis’te “Erdoğan’dan Kışkırtıcı Açıklamalar”, Haravgi’de “Erdoğan: ‘Eğer Güney’e İlerleseydik Belki De Kıbrıs Tamamen Bizimdi – Atina’da Erdoğan’ın Açıklamalarına Tepki.” başlığıyla verildi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam