DOLAR 32,2016 0.06%
EURO 35,0331 0.11%
GBP 40,9893 0.14%
ALTIN 2.501,97-0,32
BITCOIN 22881955,77%
Devlet, Larnaka liman şirketinin teklif ettiği değişikliklerdeki gecikme nedeniyle engellendi

Devlet, Larnaka liman şirketinin teklif ettiği değişikliklerdeki gecikme nedeniyle engellendi

Ulaştırma Bakanı Alexis Vafeades Salı günü, multimilyon avroluk Larnaka limanı yenileme projesiyle ilgili çalışmaların durmasının nedenini açıklamaya çalıştı. Bakana göre, yönetici şirket olan Kıbrıs-İsrail konsorsiyumu Kition Ocean Holdings'in usule ilişkin bir engellemesi, devletin şirketin değişen taleplerini gözden geçirme kabiliyetini geciktiriyor

ABONE OL
9 Nisan 2024 12:26
Devlet, Larnaka liman şirketinin teklif ettiği değişikliklerdeki gecikme nedeniyle engellendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Bakan, yerel paydaşların asıl sözleşme veya işlerin zaman çerçevesi hakkında herhangi bir bilgiye erişememesi nedeniyle projenin gizemini gizlediğinin daha önce ortaya çıkmasının ardından devlet yayın kuruluşuna açıklamalarda bulundu.

Vafeades, “Sözleşmede üç teminat mektubu öngörülüyor” diyerek, sağlayıcı şirketten gelen ilk mektubun süresinin 31 Ocak’ta dolduğunu ve o zamandan bu yana önceden belirtildiği gibi yeniden düzenlenmediğini ekledi.

Bakan, bu mektubun 10 milyon Avro tutarında iş sağlanmasını garanti altına almak olduğunu söyledi.

“Hukuk Servisi’nin tavsiyesine başvurduk ve mektup yürürlüğe girene kadar [şirketle] görüşecek durumda değiliz” dedi.

Larnaka Ticaret Odası Başkanı Nakis Antoniou’ya göre şirket, Pazartesi günü gönderdiği bir e-postada, hükümetin belirli konuları tartışmayı reddetmesi nedeniyle ellerinin bağlı olduğunu belirtmiş ve  yerel paydaşlardan  devlet üzerindeki nüfuzlarını kullanmalarını istemişti .

Ancak Vafeades, açıklamalarında, olağanüstü mektup alınmadan özel olarak belirlenmiş uzman komitesi tarafından herhangi bir tartışma yapılamayacağını açıkça ifade etti .

“Şirketin işlerin kapsamını ve sırasını değiştirmek istediğinin farkındayız” dedi ancak bitiş tarihinin onaylanması gerekiyor.

Sözleşmenin görünürdeki gizliliğine gelince, bakan “çoğunlukla gizlilik hükümleri bulunduğunu, bunların gizli olduğu için değil, yasal nedenlerden dolayı bilgilerin yalnızca belirli taraflara açık olduğunu” kaydetti.

Parlamento, talep etmesi halinde bu bilgilere gizli biçimde erişebilir.

Görevden ayrılan hükümetin yaptığı 1,2 milyar avroluk anlaşmanın olumlu olup olmadığı ve bunun gerçekleşmeme ihtimalinin olup olmadığı sorulduğunda bakan, böyle bir ihtimalden haberi olmadığını söyledi.

“Farklı yapardım bazı şeyler vardı ama inşa edilirse ülkeye büyük faydası olacak” dedi.

Ancak daha önceki açıklamalarında Vafeades endişelerini dile getirmiş , şirketin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda “buna göre hareket edeceğiz” ve nihai tedbirin sözleşmenin feshi olacağı uyarısında bulunmuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam