DOLAR 32,2618 0.25%
EURO 34,9443 0.28%
GBP 41,0364 0.39%
ALTIN 2.426,200,69
BITCOIN 2174663-3,06%
ASGARİ ÜCRETLİ HP BEKLİYOR

ASGARİ ÜCRETLİ HP BEKLİYOR

Asgari ücretli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun hükümet adına verdiği sözü tutmasını bekliyor

ABONE OL
30 Nisan 2024 08:37
ASGARİ ÜCRETLİ HP BEKLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Asgari ücretle geçimini sağlayan özel sektör çalışanı ayın ortasını bile getiremiyor. Ekmeğe, tüp gaza, elektriğe, akaryakıta ve temel gıda ürünü olan birçok şeye düzenli yapılan zamlar karşısında asgari ücretli, sürekli asgari ücret masasının toplanmasını bekler oldu

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, son açıklamasında, 18 Mayıs’a kadar gerekli değerlendirmeleri yapacağını söylese de vatandaş tıpkı kamu gibi asgari ücretin de hayat pahalılığına bağlanmasını ve bu yönde çalışma yapılmasını bekliyor

 

 

Ayşen Fıratlı: Asgari ücrete 4 ayda bir hayat pahalılığı verilmesi gerekir.  Bugün alınan asgari ücretle maalesef ay sonunu getirmek mümkün değil.  Markete gidiyoruz elimizde avucumuzda ne varsa bitiyor

 

 

Yücel Dolmacı: Enflasyon düşüşe geçse asgari ücreti değiştirmek gerekmez. Son dört ayda enflasyon arttı, bunu vermeleri lazım. Asgari ücretlinin geçimi zordur. Zamlardan ayın sonunu zor getiriyoruz. Bu zamlara da bir çare bulmaları gerekir

 

Öte yandan, Hür-İş Federasyonu Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmen başvuruda bulundu. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Ocak ayındaki asgari ücret masasında bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun hükümet adına verdiği sözü hatırlattı. “Dört ayda bir hayat pahalılığının asgari ücrete yansıtılması noktasına bakanlar kurulu kararı olduğunu bizzat Sayın Bakan dile getirmiştir” diyen Serdaroğlu, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak şekilde yeni asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini söyledi

 

 

Yeni Bakış

 

Son günlerde üst üste gelen zamlar, asgari ücretliyi zora soktu. Asgari ücretle geçimini sağlayan özel sektör çalışanı ayın ortasını bile getiremiyor. Ekmeğe, tüp gaza, elektriğe, akaryakıta ve temel gıda ürünü olan birçok şeye düzenli yapılan zamlar karşısında asgari ücretli, sürekli asgari ücret tespit komisyonu masasının toplanmasını bekler oldu. Asgari ücret yasasına göre, asgari ücretin yılda üç kez belirlenme hakkı bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, son açıklamasında, 18 Mayıs’a kadar gerekli değerlendirmeleri yapacağını söylese de vatandaş tıpkı kamu gibi asgari ücretin de hayat pahalılığına bağlanmasını ve bu yönde çalışma yapılmasını bekliyor.

 

 

Ayşen Fıratlı:

Asgari ücretle ay sonunu getirmek mümkün değil

“Asgari ücrete 4 ayda bir hayat pahalılığı verilmesi gerekir.  Bugün alınan asgari ücretle maalesef ay sonunu getirmek mümkün değil.  Markete gidiyoruz elimizde avucumuzda ne varsa bitiyor. Birçok ürüne her gün zam geliyor. Komisyon toplanıp artış veriyor, ancak bir ay sonra yine aldığımız ücret eriyor”

 

Arda Gündüz:

Müstehakımız ne ise onu yaşıyoruz

“Devlet memurluğu cumhuriyetinde asgari ücretin 4 ayda bir hayat pahalılığına bağlanmasını istememek özel sektörü de mahvetmek demek olacağı için tabi ki isterim. Bu ülkede herhangi bir şekilde yaşıyor, nefes alıyor olabilmek bile büyük şans. Asgari ücret 100.000 lira olsa bile bu bozuk yapıda, insan gibi yaşayarak ay sonunu getirmek zaten çok zor”

 

Yusuf Sertel:

Yılda iki kere artış olmalı

“İşveren gözüyle bakıldığında aynı şekilde devam etmesi bizim için daha uygundur. Senede iki defa olması yeterli diye düşünüyorum.  Sigortalar vergiler, artıyor. Bu da bize zarar veriyor.”

 

Yücel Dolmacı:

Enflasyon düşüşe geçse asgari ücreti değiştirmek gerekmez

“Enflasyon düşüşe geçse asgari ücreti değiştirmek gerekmez. Son dört ayda enflasyon arttı, bunu vermeleri lazım. Asgari ücretlinin geçimi zordur. Zamlardan ayın sonunu zor getiriyoruz. Bu zamlara da bir çare bulmaları gerekir.”

 

HÜR-İŞ asgari ücret masasının toplanması için resmen başvuruda bulundu!

Öte yandan, Hür-İş Federasyonu Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na resmen başvuruda bulundu. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Ocak ayındaki asgari ücret masasında bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun hükümet adına verdiği sözü hatırlattı. “Dört ayda bir hayat pahalılığının asgari ücrete yansıtılması noktasına bakanlar kurulu kararı olduğunu bizzat Sayın Bakan dile getirmiştir” diyen Serdaroğlu, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak şekilde yeni asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini söyledi. Serdaroğlu’nun açıklaması şöyle; “HÜR-İŞ Federasyonu olarak, Asgari Ücret Yasası’nın bize verdiği yetkiyle bugün resmen Asgari Ücret Masası’nın toplanması için çağrımızı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapmış bulunmaktayız.  Özellikle hükümete vermiş olduğu sözü hatırlatıyoruz. Ocak ayında asgari ücreti 24 bin TL olarak açıklayan Sayın Çalışma Bakanı, asgari ücret masasını haftaya yeniden toplayarak yasal değişiklikleri konuşacağını söyledi. Ancak Sayın Bakan’ın sözünü ettiği o hafta hiç gelmedi.

Diğer yandan aynı gün asgari ücret masasında dört ayda bir hayat pahalılığının asgari ücrete yansıtılması noktasına bakanlar kurulu kararı olduğunu kendisi bizzat dile getirmiştir. Durum böyleyken ‘asgari ücret masası haftaya toplanacak, haziranda toplanacak, 18 Mayıs’ta toplanacak’ şeklinde konuşmalar abesle iştigaldir. Sayın Bakan’dan ocak ayında asgari ücret belirlenirken kendisinin ve hükümetin verdiği sözü tutulmasını bekliyoruz. Her şey ortadadır. Dört aylık hayat pahalılığı 5 Mayıs’ta belli olur. Hemen ardında oturacağımız masada hayat pahalılığı asgari ücrete yansıtılmalı, 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak şekilde yeni asgari ücret belirlenmelidir.

Bu tartışmanın uzamasını istemiyoruz. Böyle bir tartışmanın zamanı değildir. Amaç toplantıyı geciktirip asgari ücreti haziran ayında sarkıtmakta bunu asla kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.  Böyle bir tartışmaya girmemek için herkesi sağduyuya davet ediyoruz”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam