DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
GBP 23,7803 -0.42%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN 546409-0,28%
kıbrıs haber
kıbrıs haber

Antibiyotik Farkındalık Günü…

ABONE OL
17 Kasım 2014 17:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GÜLLE: ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANIMI ŞART

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, antibiyotiklerin mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Gülle 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, Dünya Sağlık Örgütü’nün de ortaya koyduğu gibi bilinçsiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımına direnç gelişmesi nedeniyle çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Mesajında, dirençli bakterilerin  neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının  dünyada olduğu gibi KKTC’de de insanlığı tehdit eden, ciddi bir sorun haline geldiğini ifade eden Gülle, şöyle devam etti:

Bunun yanında yapılan araştırma geliştirme (AR-GE) çalışmalarında uzun süredir dirençli bakterilere etkili olabilecek  yeni antibiyotiklerin  geliştirilmediği görülmektedir. Bu da, dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çarenin antibiyotiklerin akılcı kullanımından geçtiğini göstermektedir.

AMAÇ, ANTİBİYOTİKLERİN AKILCI KULLANIMINA YÖNELİK FARKINDALIĞI ARTIRMAK

Halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak düşüncesi ile her yıl 18 Kasım’da, ‘Avrupa Antibiyotik Farkındalık’ etkinleri gerçekleştirilmektedir diye devam eden Gülle, antibiyotik kullanımı kontrol altına alınıp akılcı kullanımı sağlanamazsa, kolaylıkla tedavi edilebilecek bir enfeksiyon hastalığının bile, direnç nedeniyle ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

ANTİBİYOTİKLER EN ÇOK KULLANILAN İLAÇLAR ARASINDADIR

Ülkemizde antibiyotiklerin, en çok kullanılan ilaçlar içerisinde yer aldığını belirten Bakan Gülle, bunların önemli bir kısmının ise gereksiz ya da yanlış kullanıldığının bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

Akıllı ilaç kullanımına yönelik farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla bir süre önce radyo-tv kamu spotları ve bilgilendirici broşürler hazırlattıklarını da belirten Bakan Gülle,  Antibiyotik konusunda farkındalık yaratmak ve antibiyotiklerin akılcı kullanımının sağlanması bir zorunluluk olarak karşımızda durmaktadır dedi.

Kaynak: TAK

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam