DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
GBP 36,7790 0.63%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11402481,68%
ADAM KAÇIRMA DARP SOYGUN…

ADAM KAÇIRMA DARP SOYGUN…

Kıbrıs’ın Kuzeyinde artan hırsızlık ve darp olayları toplumu huzursuz ediyor

ABONE OL
20 Kasım 2023 09:20
ADAM KAÇIRMA DARP SOYGUN…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gemikonağı’nda bir kişi kaçırılıp, darp edildi ve parası alındı. Polis olayla ilgili 2 kişiyi tutukladı. Gemikonağı’nda meydana gelen “soygun, zorla adam kaçırma ve darp” suçlarından tutuklanan Pakistan uyruklu Niaz Ali Khan ile Aqil Ahmad Burki dün mahkemeye çıkarıldı

 

 

 

Öte yandan, maskeli ve bıçaklı bir şekilde ellerini kollarını sallayarak evlere giriyorlar, para ve ziynet eşyası alıp kaçıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Dikmen’de Hasan Zabit isimli vatandaşın evine giren ve güvenlik kameraları tarafından tespit edilen hırsızların Mağusa ve Yeniboğaziçi bölgelerinde de bazı evlere girerek ziynet eşyası ve  para çaldığı ortaya çktı. Yaklaşık iki haftadan bu yana çok sayıda eve girdikleri tespit edilen hırsızlar, aranıyor

 

Sosyal medyada tedirginliğini dile getiren vatandaşlar, artan suç oranları nedeniyle korku içerisinde yaşadıklarını ve ülkede güven sorunu yaşandığını belirterek, yetkili makamların bir an önce önlem almasını istiyor. Kriminal suçların  günden güne artmasına neden ise,  KKTC’ye kontrolsüz girişler, cezaların yetersizliği ve ekonomik kriz gösteriliyor

 

 

Yeni Bakış

Ülkemizde suç oranları her geçen gün artıyor. Ülkede her geçen yıl suç oranlarında yaşanan artış dikkat çekiyor. Son verilere göre, yeni inşa edilen Merkezi Cezaevi’nde mahkûm ve tutuklu sayısı 900’ü aşmış durumda.  Ancak bilindiği üzere yeni cezaevi 750 kapasiteli olarak hazırlanmıştı. Bunun 100 kişisi açık cezaevi olarak tasarlanmıştı. Ülke genelinde işlenen suçları uyuşturucudan sonra ikinci sırada soygun, ev-dükkan açma ve sirkat suçları takip ediyor.

 

Kontrolsüz girişler ne zaman tam anlamıyla denetlenecek?

Ülkeye kontrolsüz girişler, kaçak yaşamın kontrol altına bir türlü alınmayışı suç oranlarında artışa neden oluyor. Son olarak ülkemizde türeyen bıçaklı hırsızlık çeteleri vatandaşın daha da tedirgin olmasına yol açtı. Maskeli ve bıçaklı bir şekilde evlere giriyorlar, para ve ziynet eşyası alıp kaçıyorlar.

 

“Ülkede ne huzur kaldı ne güven”

Geçtiğimiz günlerde Dikmen’de Hasan Zabit isimli vatandaşın evine giren ve güvenlik kameraları tarafından tespit edilen hırsızların Mağusa ve Yeniboğaziçi bölgelerinde de bazı evlere girerek ziynet eşyası ve  para çaldığı ortaya çktı. Yaklaşık iki haftadan bu yana çok sayıda eve girdikleri tespit edilen hırsızlar, aranıyor. Hasan Zabit, isimli vatandaş, sosyal medya hesabından şu açıklamayı  yaptı; “Teroristler artık sokaklarda ve evlerin içinde…

Benim evim güvende değilse kimse artik güvende değildir!

Gecen hafta saat akşam üstü 6.30’ da vakti terörist gibi hırsızlar evime girmiştir. (Bugün 11. Gün )

Elimde bir sürü kayıt ve eşgal olmasına rağmen  bulunamamıştır. (Teroristler Silahlı ve Bıçaklıdır)

Memlekette ne huzur ne güven kalmıştır. Tüm tanıdıklarıma söyleyeceğim kendi güvenliğinizi lutfen sağlayın çünkü sizi kendinizden başka koruyabilecek bir ortam kalmamıştır.

Yakalanmaları  için tüm yetkilileri göreve davet ediyorum.

Memlekete girenin çıkanın hesabı tutulmaması devam ettiği sürece bugun ben yarın sizin yaşayacağınız garantisini verebilirim.

Dikmen Belediyesi başkanının da köyünde kaçıncı hırsızlık olmasına rağmen sokak lambalarını yaptirmayip mağdur olan kişilere hal ve hatıralarını bizzat sormadığı için buradan güzel dileklerimi iletirim!”

 

Kaçırıldı, darp edildi, parası alındı

 

Öte yandan, Gemikonağı’nda bir kişi kaçırılıp, darp edildi ve parası alındı. Polis olayla ilgili 2 kişiyi tutukladı. Gemikonağı’nda meydana gelen “soygun, zorla adam kaçırma ve darp” suçlarından tutuklanan Pakistan uyruklu Niaz Ali Khan ile Aqil Ahmad Burki dün mahkemeye çıkarıldı.

Lefke Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Erkan Yılmaz mahkemede olguları aktardı. Polis, 17 Kasım 2023 tarihinde saat 18.00 sıralarında Ashiq Hussain’in beraberinde bulunan kimliği meçhul iki erkek şahıs ile birlikte Gemikonağı’nda sakin Afaq Ahmad’ı kendisine borcu olduğu gerekçesi ile zorla kirasında bulunan ZPN 264 plakalı araca koyup kaçırdıktan sonra, darp ettiğini söyledi. Polis, zanlıların Afaq Ahmad’ın iPhone 15 model cep telefonu ile içerisinde 400 Dolar ve 300 TL nakit para bulunan kahverengi erkek cüzdanını alarak soygun suçunu işlediklerini belirtti. Polis memuru, yapılan soruşturmada Ashiq Hussain’in olaydan sonra Afaq Ahmad’ı alıp, Haspolat’a götürdüğünü, orada araç değiştirerek, Niaz Ali Khan’ın kullanımında bulunan ve içerisinde Aqil Ahmad Burkı ve soy isimleri tespit edilemeyen yine Pakistan uyruklu Bilal ve Adnan isimli kişilerin bulunduğu EP 844 plakalı araca bindirdiğini söyledi. Polis memuru, Ashiq Hussain, Niaz Ali Khan, Aqil Ahmad Burki, Bilal ve Adnan’ın Afaq Ahmad’ı Mağusa’ya götürdüklerini açıkladı. Polis, zanlıların bir süre Bilal isimli kişinin mandırasında kaldıktan sonra aynı yoldan geri Lefkoşa’ya geldikleri esnada Afaq Ahmad’ın zanlılardan kurtulup polise sığındığını açıkladı. Polis, yapılan şikâyet üzerine soruşturma başlatıldığını, ZPN 264 plakalı aracın Haspolat bölgesinde terk edilmiş şekilde bulunup emare olarak Demirhan Polis Karakolunda muhafaza altına alındığını açıkladı. Polis memuru, aranan şahıslardan Niaz Ali Khan ve Aqil Ahmad Burki Gemikonağı’nda tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandıklarını belirtti.

Polis memuru, zanlıların methalder oldukları suların ağır bir suç olduğu, mesele ile ilgili halen aranmakta olan zanlılar ve emareler olduğunu belirtti. Polis, zanlıların serbest kalmaları halinde aranmakta olan zanlılara ve emarelere müdahale etme olasılığı olduğunu belirterek, 3 gün süre istedi.

Polisin ardından söz alan zanlılar ise suçsuz olduklarını iddia etti.

 

3 gün tutukluluk

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazan Aksun, işlendiği iddia edilen suçların oldukça vahim ve ağır suçlar olduğunu, olayın aydınlatılması için polise fırsat verilmesi gerektiğini belirterek, talep edilen 3 günlük süreyi onayladı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam