DOLAR 30,9877 0.24%
EURO 33,4870 0.1%
GBP 39,1140 0.17%
ALTIN 2.020,090,41
BITCOIN 1581917-2,17%
4.5G’ye geçiş: Telsim tarihi öne çekmek, Turkcell son tarihi beklemek istiyor

4.5G’ye geçiş: Telsim tarihi öne çekmek, Turkcell son tarihi beklemek istiyor

ABONE OL
15 Haziran 2023 22:10
4.5G’ye geçiş: Telsim tarihi öne çekmek, Turkcell son tarihi beklemek istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4G ve 5G frekans bantlarının tahsisiyle ilgili “IMT Hizmet ve Sayısı Sınırlandırılmış Bireysel Kullanım Hakları ile Kurulacak Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İşi” ihalesini alan mobil operatörler KKTCELL (Kuzey Kıbrıs Turkcell) ve Telsim (Vodafone), 4.5G olarak başlayacak servise geçiş konusunda ayrılık yaşıyor.

Telsim Vodafone Grup Şirketi, 30 Temmuz’da 4,5 G’ye geçiş için hazır olduklarını, ihale sözleşmesinde belirtilen tarihi beklemenin kamu yararına olmayacağını duyururken, Kuzey Kıbrıs Turkcell ise, ihale sözleşmesinde belirtilen tarihinin bekleneceğini bildirdi.

4G ve 5G frekans bantlarının tahsisiyle ilgili yetkilendirme ihalesi, iki ayrı ihale olarak gerçekleştirilmişti.

2 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen toplam 16 frekans tahsisinin yapılacağı 4G ve 5G frekans ihalesine Turkcell tek katılımcı olarak girmiş, 8 frekansı asgari bedelle KDV dahil 19 milyon 192 bin 308 ABD Doları bedelle almıştı.

"Kurgu" olarak nitelediği bu ihaleden çekilen "Telsim" markası ile KKTC’de faaliyet gösteren Vodafone Mobile Operations LTD. ise, 27 Aralık 2022 tarihinde kalan 8 frekansın tahsisinin yapılacağı ek ihaleye tek başına girerek, ihaleyi KDV hariç 17 milyon 791 bin 177 dolar bedelle almıştı.

10 aylık süresi olan sözleşmeler uyarınca, KKTCELL'in eylül ayında, Telsim'in ekim ayında 4,5G’ye geçmesi gerekiyor.

TELSİM: BİZ HAZIRIZ, NEYİ BEKLİYORUZ?

Telsim Genel Müdürü Sefer Tüz ve Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, KKTC’nin 4,5’ye geçiş sürecine ilişkin bugün Lefkoşa Concorde Hotel’de “4,5’ye geçmek için neyi bekliyoruz?” konulu basın toplantısı düzenleyerek, 30 Temmuz’da ülkede 4,5 G hizmeti sağlamaya hazır olduklarını bildirdi.

Telsim yetkilileri, diğer GSM operatörüyle ihale sürelerinden kaynaklı 52 günlük açıklarını kapattıklarına ve daha da ileri gittiklerine dikkat çekerek, hükümet ve düzenleyici kuruma istekliliklerini göz önüne alarak, süreci hızlandırma talebinde bulundu. Taleplerinin ticari değil, topluma hizmet sağlama amacı içerdiğinin altını çizen yetkililer, diğer ihale kazananı da seslenerek, “Gelin 30 Temmuz’da 4,5 G’ye birlikte başlayalım” çağrısında bulundu; “Bu ülkeye hizmettir. 12 yıllık bekleyişin daha fazla bekleyemeyeceğinin haykırışıdır.” diye konuştu.

KKTCELL: YASAL SÜRENİN TAMAMLANMASINI BEKLEYECEĞİZ

Telsim'in bu çağrısı sonrası TAK'ı ziyaret ederek, açıklamalarda bulunan Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, 4.5G hizmetini ülkede ilk verecek şirket olarak, bu yatırımın, yasal sürece ve ihale sürecine uygun şekilde 7 Eylül tarihinde halka dört dörtlük hizmet verecek şekilde tamamlanacağını söyledi.

Küçüközdemir, planlanandan önce 4.5G’ye geçmenin ek külfetleri olacağını ve bunu tüketiciye yansıtmak istemediklerini belirtti.

Sözleşmenin ihaleden 52 gün sonra imzalandığını ve bu sürenin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Murat Küçüközdemir,  şebekenin dünya standartlarında alınabilmesi için önlerindeki süreyi en iyi şekilde kullanacaklarını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam