DOLAR 27,1178 0.45%
EURO 28,9379 0.55%
GBP 33,3689 -0.19%
ALTIN 1.674,400,05
BITCOIN 721127-0,95%

Yüksek Mahkeme Başkanı Öneri, Tdp Başkanı Özyiğit İle Görüştü

ABONE OL
26 Kasım 2014 12:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÖNERİ: YARGIÇ SAYISI ADALETİN ERKEN TECELLİSİNİ ENGELLİYOR

ÖZYİĞİT: HUKUK SİSTEMİ HANTAL

Öneri, bu konuya ilişkin siyasi partilerle görüşme başlattıklarını, destek talep ettiklerini belirtti.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Anayasa referandumunun seçimlerle birlikte yapıldığında, yeterince tartışılamadığını; seçimlerin gölgesinde kaldığını belirterek, ayrı bir referandum yapılması görüşünde olduklarını kaydetti.

Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri bugün, Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret ederek Başkan Cemal Özyiğit ile görüştü.

ÖNERİ: YARGIÇ SAYISI ADALETİN ERKEN TECELLİSİNİ ENGELLİYOR

Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, halkın ve kendilerinin şikayetlerinden birinin de adaletin gecikmesi olduğunu söyledi. Öneri, yargıç sayısındaki yetersizliğin adaletin erken tecellisini engellediğini belirtti. Kaza Mahkemeleri’nde yasal engelleme olmadığından bu konuda düzenleme yapılabildiğini söyleyen Öneri, Yüksek Mahkeme’de bunun yapılamadığını ifade etti.

Anayasa değişikliği gündeme gelmeden, yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılamayacağına işaret eden Öneri, KKTC Anayasası’nın kolay değiştirilemeyen, sert bir Anayasa olduğunu söyledi.

Bunu aşmak için halkın ve siyasi partilerin katkıda bulunması gerektiğini belirten Öneri, bu amaçla siyasi partilere görüşme başlattıklarını anımsattı.

Öneri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yetişmek üzere, Anayasa’da yargı konusunda yapılacak değişikliklerin referanduma sunulmasını istediklerini vurguladı. Bunun tüm siyasi partilerin desteği ve konsensüsüyle yapılması gerektiğini belirten Öneri, Konsensüs olmadan halkın önüne çıkılır ve halk bunu reddederse yargı bunu kaldıramaz, güven sarsılır diye konuştu.

Öneri, bu konuda TDP  ve diğer siyasi partilerden destek istedi.

ÖZYİĞİT: HUKUK SİSTEMİ HANTAL

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hukuk sisteminin hantal olduğunu, bazı davaların yıllarca devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Anayasa’daki sertliği ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme yapılabileceğini belirten Özyiğit, yerel seçimlerle birlikte Anayasa değişikliklerinin referanduma sunulduğunu ancak halktan destek alamadığını anımsattı.

Özyiğit, Anayasa değişiklikleri yerel seçimlerin gölgesinde kaldı, yeterince tartışılamadı. Biz seçimlerle birlikte değil ayrı olmasından yanayız dedi.

Özyiğit, adaletin erken tecellisi için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Kaynak: TAK

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam