DOLAR 19,0965 0.22%
EURO 20,5675 0.27%
GBP 23,4169 0.21%
ALTIN 1.209,35-0,20
BITCOIN 5319821,01%
kıbrıs haber
kıbrıs haber

Yorgancıoğlu’ndan Yanıt Bekleniyor

ABONE OL
1 Temmuz 2015 09:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eylem çerçevesinde Gönyeli ve Haspolat çemberlerinde toplanan eylemciler ilk olarak Gıda Tarım ve Enerji Bakanlığına gitti. Burada bir açıklama yapan Birlik Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Bakanın “bakanlıkta bulunmamasını” eleştirerek “ geleceğimizi biliyordu ama yine sorumluluktan kaçarak burada bulunmadı” dedi. 

Eylemciler daha sonra Başbakanlığa doğru hareket etti.
Araçların üzerine “bakan tüccar el ele”, “vatan hürriyet ekmek”, “susma sıra sana gelecek”, “köylü milletin efendisidir”, “bütünlüklü tarım politikası şart” yazılı pankartlar asan eylemciler, Meclis önüne arpa ve balya döktü, hükümeti kornalarla protesto etti.

Başbakanlık önünde

Arpa fiyatlarının geç açıklanmasını ve beklenenin altında bir fiyatlandırma yapılmasını protesto etmek amacıyla Lefkoşa’da eylem gerçekleştiren çiftçiler, traktör, kamyon ve biçerdöverlerle Başbakanlık önüne geldi.
Çiftçilerin araçları, Başbakanlık trafik ışıklarının araç trafiğine kapanmasına neden oldu.

Kelle hükümetin Tarım politikasını eleştirdi

Eylemde, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle ve eski başkan Alican Kabakçı birer konuşma yaptı.
Hüseyin Kelle, konuşmasında, hükümetin tarım politikalarını eleştirdi. Hasat dönemi yaklaştığında hükümete önerilerde bulunduklarını ve bütünlüklü tarım politikası oluşturulmasını talep ettiklerini kaydeden Kelle, fikirlerinin kabul görmediğini belirtti.
Hükümetin üreticiyle değil, tüccarla çalışmak istediğini savunan Kelle, “İki yıl kuraklıktan sonra böyle bir yılda ‘sizi ödeyemeyiz’, ‘arpa alamayız’ gibi söylemlerle bizi oylamaya çalıştılar” dedi.
Hükümetin verdiği sözleri yerine getirmediğini savunan Kelle, “Biz sözlerimizi tuttuk. Hakkımız olan Doğrudan Gelir Desteği ve mazot parasını istedik ama alamadık” diye konuştu.
Hükümetin köylüyü köylüye düşürmeye çalıştığını iddia eden Kelle, bunun yaşanmayacağını, üreticinin kardeşliğini kimsenin bozamayacağını söyledi.

Eylem amacının çitçinin ve üreticinin sorunlarını aktarmak olduğuna işaret eden Kelle, 2014 Doğrudan Gelir Desteği ve mazot parasının ödenmesini, ayrıca 2015 yılı Doğrudan Gelir Desteği ve ürün bedellerinin yeniden gözden geçirilmesini istediklerini kaydetti.

Polislere çiçek

Kelle konuşmasında polis örgütünün kuruluş yıldönümünü kutladı ve eylemde görev yapan polise çiçek dağıttı.

Kabakçı: KKTC korunmuyor 
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği eski Başkanı Alican Kabakçı da eylemde kısa bir konuşma yaptı. Kabakçı, ülkede serbest ticaret modelinin uygulanmak istendiğini ancak bu sistemi uygulayan ülkelerde çiftçi ve hayvancının korunduğunu, KKTC’de ise korunmadığını savundu.
Kabakçı, “Üretici tarımdan kopsun istiyorlar. Hükümet finans kuruluşlarına ve ticaret odasına teslimdir. Ülkede tarımsal üretim yapanlar batarken, ithal edenler vergi rekortmenidir” diye konuştu. 

Yorgancıoğlu kabul etti

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakanlık önünde eylem yapan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’nden bir heyeti kabul etti. Hüseyin Çavuş Kelle başkanlığındaki Çiftçiler Birliği heyetini makamında kabul eden Yorgancıoğlu’na Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu eşlik etti.
Yorgancıoğlu’nun Çiftçiler Birliği heyetiyle görüşmesinde basına görüntü alma izni verildi ancak herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Eyleme devam

 Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından eyleme devam etti.
Görüşme sonrası basına açıklama yapan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, hükümet ile yaptıkları görüşme sonrası karşılıklı “iyi niyet” çerçevesinde eylemi sürdüreceklerini ancak hükümetin belli istişareleri yapmasının ardından yeniden bir araya geleceklerini söyledi. Kelle, Başbakan’ın gerekli görüşmeleri yapacağını ve kendisini yeniden görüşmeye çağıracağını belirterek, kendilerinin de Başbakanlık önünde oturmaya devam edeceğini kaydetti.

Fotoğraflar: Sılay TAŞKAN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam