DOLAR 21,5034 1.15%
EURO 23,1287 0.93%
GBP 26,9074 0.87%
ALTIN 1.356,781,21
BITCOIN 548484-3,43%
kıbrıs haber
Üstel, partililere muhalefeti şikayet etti: Çekildiler

Üstel, partililere muhalefeti şikayet etti: Çekildiler

ABONE OL
23 Mart 2023 21:05
Üstel, partililere muhalefeti şikayet etti: Çekildiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Partisinin Girne teşkilatını ziyaret eden Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Başkanı Ünal Üstel, önümüzdeki hafta Meclis'ten geçirilmesi planlanan “Deprem ve Diğer Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi”ne ilişkin açıklamada bulundu.

Üstel, ülkenin depreme hazır hale getirilmesi ve depremden etkilenen insanlara erken zamanda yardım elinin uzatılması adına oluşturulmaya çalışılan kaynak için tüm süreç boyunca diyalogdan yana bir tutum sergilediklerini kaydeden Üstel, sivil toplum ve muhalefetten gelen ad-hoc (geçici ve özel) komitenin kurulması teklifine de sıcak baktıklarını söyledi.

Başbakan Üstel, “Tüm kesimlerin taleplerini dikkate aldık. Buna rağmen muhalefetten aynı samimiyeti göremedik. Muhalefetin bir anda ad-hoc komiteden çekildiğini söyledi. Biz asla vazgeçmedik çalışmaya devam ettik. Çünkü tek gailemiz ülkemizin olası depreme karşı bir an önce hazır hale getirilmesi için kaynak yaratmaktı.” dedi.

Ünal Üstel konuşmasında, yapılan çalışmaların ve tarafların yapıcı tutumları sayesinde gerek sivil toplum gerekse sendikalarla uzlaşma yönünde önemli ilerlemeler sağladıklarını da açıkladı.

Tüm kesimlerle uzlaşı içerisinde pazartesi günü, Meclis’ten yasayı geçireceklerine dair duyduğu inancı da ifade eden Üstel, “Tüm kesimlerle dayanışma içerisinde ve hep birlikte ülkemizi depreme karşı dayanıklı hale getireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

"KAYNAKLAR BELİRTİLEN KALEMLERİN DIŞINDA KULLANILMAYACAK"

Üstel konuşmasında, toplanacak kaynağın yasada belirtilen kalemlerin dışında hiç bir yerde kullanılmayacağını, söz konusu kaynağın sadece ve sadece KKTC‘nin depreme hazır bir ülke haline getirilmesi ve çocuklarımızın çok daha güvenli ortamlarda eğitim yapabilmesi için kullanılacağını, dolayısı ile kaynak konusunda atılan adımın son derecede önemli olduğunu söyledi.

Hükümetin, deprem sürecinin başladığı ilk günden itibaren yapılan tüm yardımların dayanışma ruhu ile, alınan tüm kararların ise ortak akılla üretilmesi için son derece yapıcı bir tutum sergilediğini söyleyen Ünal Üstel, bugün gelinen aşamada ortaya koydukları duruşun ne kadar samimi olduğunun tüm paydaşlar tarafından da görüldüğünü ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi, Doğal Afet ve Depremle İlgili Mevzuatın Düzenlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite, “Deprem ve Diğer Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi”ni, UBP, DP ve YDP’li üyelerin katıldığı 15Mart'taki toplantısında oy birliğiyle onaylayarak, Genel Kurul'a sevk etmişti.

Öneri, gönüllülük esasına göre 15 bin TL üstü maaşlarda kesinti yapılmasını öngörüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam