DOLAR 33,0990 0.09%
EURO 36,2988 0.24%
GBP 43,1906 0.33%
ALTIN 2.625,320,44
BITCOIN 2142399-1,35%
Üstel, 40 okul projesine her kesimden destek bekliyor

Üstel, 40 okul projesine her kesimden destek bekliyor

ABONE OL
25 Mart 2023 17:50
Üstel, 40 okul projesine her kesimden destek bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ünal Üstel, deprem süresince hükümetin yaptığı çalışmaları ve önümüzdeki günlerde hükümetin atmayı planladığı yeni adımları halkla paylaşmak üzere başlatılan ilçe gezilerine bugün de devam etti.

Üstel, bu kapsamında bugün UBP Gazimağusa, İskele ve Lefkoşa İlçe Başkanlıkları tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katıldı.

Ünal Üstel yaptığı konuşmalarda, deprem için mali kaynak oluşturulmasına yönelik hazırlanan yasa tasarıyla ilgili de son durumu aktardı.

Başbakan Üstel, "Sendikalarımızla, ortak bir mutabakata varmış durumdayız. Pazartesi gün Meclis'ten geçirilecek yasa ile sağlanacak mali kaynakla ülkenin depreme hazır hale getirilmesi için başlattığımız çalışmalar daha da hız kazanacak.” dedi.

Çalışanların yapacağı katkıların sadece okul projelerinde kullanılacağını yineleyen Başbakan Ünal Üstel, 40 yeni okul yapılacağını kaydetti. Üstel'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Ülkede bulunan tüm kamu okullarının ilk aşama kontrollerini başlattık, 1000'i aşkın yapının ilk denetimlerini gerçekleştirdik. Riskli okullarda gerekli tedbirleri aldık.
İhtiyaç duyulan yerlere yeni okul yapımı için hem devlet imkanlarını hem de gönüllüleri devreye soktuk. Daha şimdiden hayırsever vatandaşlarımızla 5 yeni okul için düğmeye basıldı. Daha çok okul yapmak için yeni girişimlerimiz de var. Elimizdeki tüm imkanları kullanıp bu kaynağı da bulmayı amaçlıyoruz.
Çocuklarımızın daha güvenli okullarda eğitim görmelerini sağlamak için okul yapma seferberliğini başlattık.
Hedefimiz 40 yeni okul projesini başlatmaktır.
Çocuklarımız için, 40 yeni okul projesini gerek devlet bütçesi, gerek hayırseverlerimizin katkıları gerekse bulabileceğimiz diğer kaynaklarla ülkeye kazandırmak en önemli hedeflerimizden biri haline gelmiştir.
Bu hedef sadece hükümet olarak bizim değil, tüm halkımızın ve hayırseverlerimizin de ortak hedefi haline gelmelidir.
Samimiyetle, ülkenin ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışıyoruz. Bizim çocuklarımıza karşı sorumluluğumuz var. Bizim halkımıza karşı sorumluluğumuz var. Bir hükümetin, masadan çekilip, halkına ne haliniz varsa görün deme şansı da hakkı da yoktur. Biz bu sorumlulukla hareket edip, komite çalışmalarımıza devam ettik. Geçirilecek yasayla belirli bir kaynağa ulaşabileceğiz. Elbette bu kaynak ülkenin her birimini depreme hazır hale getirmemize yetecek bir kaynak değildir. Ama bir yerden başlanmalıdır.  
Hükümetimiz bu ülkeyi ortak akılla yönetmek için diyalog kapılarını herkese sonuna kadar açık tutuyor. Biz komite çalışmaları süresince, her kesimden gelen fikirleri yasaya eklemeye çalıştık. Her kesimin fikirleri yasada yer alıyor. Bunun adı ortak akıldır. 'En iyi ben bilirim, sadece benim dediklerim o yasada olursa devam ederim.' demek yapıcı bir tutum değildir.
İçinde bulunduğumuz süreç toplumsal dayanışma ile aşılabilecek bir süreçtir. Yardımsever halkımızın bir bölümü okul yaptırmaya başladı bile, bir diğer bölümü farklı yardımlarda bulunuyor, herkes elini taşın altına koyuyor. Hükümet olarak bizler de bütçemizden tasarruflar sağladık, yasa ile ek kaynaklar da yaratıyoruz, devlet halk bütünleşmesi ile bu zor günleri aşacak ve ülkemizi güvenli hale getirmeyi birlikte başaracağız.

Cumhuriyet Meclisi, Doğal Afet ve Depremle İlgili Mevzuatın Düzenlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (Ad-Hoc) Komite, “Deprem ve Diğer Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi”ni, UBP, DP ve YDP’li üyelerin katıldığı 15 Mart'taki toplantısında oy birliğiyle onaylayarak, Genel Kurul'a sevk etmişti.

Tasarının önümüzdeki hafta Cumhuriyet Meclisi’nden geçirilmesi bekleniyor.

Üç bacağı olan yasa kapsamında maaşlardan kesinti yapılması, 2023 Mali Yılı Bütçesi’nde kısıtlamalara gidilmesi ve ek vergilerle kaynak yaratılması öngörülüyor.

Gönüllülük esasına göre maaşlarda yapılacak kesinti, 15 bin TL üstü için geçerli olacak.

Maaşından kesinti yapılmasını istemeyenler Maliye Bakanlığı'na dilekçe verebilecek.

Maaşlardan yapılacak kesintiler eğitime ve sağlığa harcanacak.

Yaratılacak mali kaynak, sivil toplum örgütlerinden, sendikalardan, siyasi partilerden temsilcilerin de yer alacağı bir İzleme Komitesi’nce denetlenecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam