DOLAR 31,0014 0.29%
EURO 33,5125 0.17%
GBP 39,1484 0.26%
ALTIN 2.022,190,52
BITCOIN 1584914-1,95%
Tatar’dan “Kimse bize, ‘Buraya nüfus aktardınız’ diyemez” çıkışı

Tatar’dan “Kimse bize, ‘Buraya nüfus aktardınız’ diyemez” çıkışı

ABONE OL
3 Nisan 2023 09:00
Tatar’dan “Kimse bize, ‘Buraya nüfus aktardınız’ diyemez” çıkışı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatyalılar Kültür Derneği’nin Malatya köyü muhtarlık binasında yapılan 5'incisi yapılan genel kuruluna katıldı.

Genel kuruldaki konuşmasında, Malatya’nın Kıbrıs Türkü için önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Malatya halkıyla et ve tırnak gibi olduğunu, KKTC’nin güçlenmesi ve Doğu Akdeniz’deki Türk devletinin yaşatılması için bu kutsal mücadeleyi, birlikte sürdürmekte olduklarını belirtti.


Genel kurula, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın yanı sıra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı katıldı.

"KİMSE 'BURAYA NÜFUS AKTARDINIZ' DİYEMEZ"

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ersin Tatar, 1571’den sonra dönem dönem Kıbrıs Adası’nda Türk nüfusunun, o zamanın Ortodokslarından daha fazla olduğunun kayıtlarda bulunduğunu dile getirip 1974’ten sonra güneydeki nüfusun arttığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kimse bize, ‘buraya nüfus aktardınız’ diyemez… Buradaki mücadelemiz için elbette 1974’ten bu yana adaya gelmiş ve mücadelemize katılmış insanların vatandaş olması, en doğal haktır. Adada iki ayrı halktan biri olan Kıbrıs Türk halkı, en az Rumlar kadar egemendir. Bizim temel dayanağımız budur. Onlar devlet sahibiyse biz de devlet sahibiyiz, bu bizim hakkımızdır. 

Hedefleri; Kıbrıs Türk halkını bu adadan temizlemek, federasyon dedikleri masalla Anayasal oyunlarla bizim Anadolu ile aramızdaki bağları koparmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün sona ermesidir.

Türkiye Cumhuriyeti, her zaman yanımızda olmuştur. Aramızdaki bağları kimse koparamaz. Görevimiz, potansiyeli çok yüksek olan bu cennet vatanı geliştirip kalkındırmaktır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam