DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
GBP 39,4560 0.03%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15865221,21%
Tatar’dan “Engelleri sanatla aşacağız” mesajı

Tatar’dan “Engelleri sanatla aşacağız” mesajı

ABONE OL
12 Nisan 2023 13:25
Tatar’dan “Engelleri sanatla aşacağız” mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği’nin (KKSD) 8'inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Türkiye’deki Kâğıt Sanatçıları Derneği (KSD) iş birliğinde, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen, “Kâğıda Dokunuş” adlı serginin açılışına katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti ile aradaki gönül bağlarının pekiştirilmesi adına bu gibi etkinliklerde bir araya gelmenin, Kıbrıs Türkü için önemli olduğuna vurgu yapan Tatar, kâğıt sanatının çok özel bir sanat dalı olduğunu belirtti.

6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen deprem felaketini işaret eden Ersin Tatar, "Yaşanan acı olaylar da sanatı ilgilendirir. Sanatçı, duygusal insandır, toplumu düşünen insandır, kendisini düşünmez ve sanatıyla topluma mesaj verir. Bu deprem felaketinden sonra da bütün sanatçılar yaşanan acıları gelecek nesle aktarabilmek için eserleriyle var olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasında şunları kaydetti:

"Daha güzel bir gelecek için, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda varlığını sürdürebilmesi için bizim şu anda Kıbrıs’ta verdiğimiz mücadele, Doğu Akdeniz’de bulunan bir Türk devletini yaşatmak içindir.

Kıbrıs’ta en az Rumlar kadar egemen olan bir Kıbrıs Türk halkı vardır. Bu halkın kendi sanatı, kültürü, geçmişi ve tarihi vardır. Sanat, evrensel bir dildir. KKTC üzerinde uygulanan çeşitli ambargolar vardır. Etkinliklerimizi kısıtlamaya yönelik yapılan haksızlıklar vardır. 

Engellemelerle bizi dünyadan tecrit etmeye çalışan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Fakat biz bu engellere takılmıyoruz. Çünkü bizim halkımız mücadelecidir, sanatçılarımız ise dünyanın her yerinde katıldığı etkinliklerde Kıbrıs Türk halkının örf, adet ve geleneklerini orada kendi öz değerleriyle paylaşabilen güçte insanlardır. Sanatçılarımız, bütün engellere rağmen bizi temsil etmeye devam etmektedir. Bütün sanatçılarımızı tebrik ederim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam