DOLAR 30,9866 0.24%
EURO 33,4935 0.11%
GBP 39,1343 0.2%
ALTIN 2.020,210,42
BITCOIN 1578935-2,37%
Tarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar!

Tarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar!

Tarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar! - İstanbul'da tarihi eser kaçakçılığı ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında polis ekiplerinin baskın düzenlediği bir adreste, Mevlevi tekkelerinden çalındığı değerlendirilen ahşap pencereler, köşklerden çalındığı öne sürülen kapılar ile satışı yasak olan fil dişi süsler ve doldurulmuş karaca başı ele geçirildi.

ABONE OL
2 Haziran 2023 11:55
Tarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar!

Operasyon, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, gerçekleştirildi. Polis ekipleri tarihi eser kaçakçılığı suçlarına yönelik yapılan çalışmalar sırasında, bazı şüpheliler belirledi. Şüphelilerin depo olarak kullandığı adres tespit edildi. Belirlenen adrese baskın düzenlendi. Operasyonda, 3 şüpheli yakalandı.

EL İŞÇİLİĞİ ESERLER

Yapılan aramalarda, çalıntı olduğu değerlendirilen, el işçiliği ile yapılmış 32 ahşap kapı, 27 adet kalem işi ve el işçiliğiyle süslemeli ahşap pencere, 5 ahşap tavan göbeği, 5 ahşap sütun, 5 sütün başı ele geçirildi. Ele geçirilen pencerelerin Mevlevi dergahlarından çalındığının değerlendirildiği belirtildi. Kapıların ise bir kısmının tekke ve zaviyelerden bir bölümünün ise tarihi konak ve sosyal yapılardan çalındığı üzerinde durulduğu öğrenildi.

YURT DIŞINA SATILACAKTI

Ele geçirilen süs eşyalarının şüphelilerce satılmak üzere toplandığı, özellikle yurt dışından bazı ülkelerden bu tarz eserlere yoğun talep olduğu belirtildi.

FİL DİŞİ SÜS EŞYASI

Polisin arama yaptığı adreste satışı yasak olan fil dişinden üretilmiş 3 süs eşyası, tesbih ve doldurulmuş 2 karaca başı da ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler hakkında ‘2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet’ ve kaçakçılık suçlarından işlem yapıldığı belirtildi.

Ele geçirilen tarihi eserlerin Türk İslam Sanatları Müzesi’ne, fil dişi süslerle karaca tahnitlerinin ise Tabiat Varlıklarını Koruma Gelen Müdürlüğü’ne gönderileceği öğrenildi. Serbest kalan şüpheliler hakkında ise adli sürecin devam ettiği ifade edildi.

Tarihi hamamlar altın gömülü söylentiler yüzünden tahrip ediliyorİlginizi ÇekebilirTarihi hamamlar altın gömülü söylentiler yüzünden tahrip ediliyorABD'de ele geçirilen 12 tarihi eser, Antalya'ya getirildiİlginizi ÇekebilirABD'de ele geçirilen 12 tarihi eser, Antalya'ya getirildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam