DOLAR 31,6262 0.17%
EURO 34,3787 0.13%
GBP 40,1628 0.09%
ALTIN 2.161,560,60
BITCOIN 21132453,05%

Soruşturma başlatıldı

ABONE OL
19 Ağustos 2016 09:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gamze PİR BAYKUR

 

Mağusa Serbest Liman Bölgesinde, önceki gece Dipkarpaz isimli yük gemisine yüklenmek üzere olan bir tır dorsesinde KKTC’ye ithali yasak olan çeşitli markalarda 318 adet pompalı ve otomatik silah ile KKTC’ye ithali yasak olmayan 327 adet av tüfeği olmak üzere toplam 645 adet silah bulundu. 2016 yılı Temmuz ayında Türkiye’den getirilerek Mağusa Serbest Liman Bölgesinde Port İsbi Ltd. ambarlarına konteyner içerisinde yerleştirilen ve önceki gece Dipkarpaz gemisine yüklenmek üzereyken bulunan 645 silah hakkında polis araştırma başlattı.

 

Silahlar Arap ülkesine gidecekti…

21 Temmuz 2016 tarihinde Mersin Limanından Mağusa Limanına Güzelyurt isimli gemi içerisinde Harun Erhun Kargo isimli acente aracılığıyla getirilerek Port İsbi Ltd. ambarına konteyner ile yerleştirilen ve  daha sonra başka bir konteynere aktarılan KKTC’ye ithali yasak olan 200 adet Baikal, 41 adet Benelli, 21 adet Browning, 31 adet Baretta, 25 adet Winchester marka pompalı ve otomatik silah ile KKTC’ye ithali yasak olmayan yine ayni markalara ait toplam 327 adet av tüfeğinin önceki akşam üçüncü dünya ülkesine gönderilmek üzere Dipkarpaz isimli gemiye yüklenmek üzere bulunduğu belirtildi. Tır dorsesi içerisinde ele geçirilen 645 adet silah ile ilgili araştırma başlatan polis, silahlara ve tır dorsesine el koydu.

 

Gerekli Bakanlar Kurulu kararı alınınca silahlar iade edilecek…

Elde edilen bilgilere göre konu silahların Gümrük Müdürlüğü kayıtlarına işlendiği ancak Bakanlar Kurulu kararının eksik olduğu belirlendi. Gerekli Bakanlar Kurulu kararı alındıktan sonra ise polis tarafından el konulan silahların ilgili şirkete iade edileceği öğrenildi.

 

Öte yandan Serbest Liman Müdürü Curcioğlu, Mersin’e gitmek üzere gemiye yüklendiği sırada polis tarafından el konulan silahlarla ilgili , “Ülkeye girişi yasak ve Bakanlar Kurulu kararı gerektiren silahlar var” dedi

 

Polis: 3182i ithali yasak

Öte yandan Polis,  Gazimağusa Serbest Liman’da önceki  gece el konan silah sayısını 645  olarak açıkladı. Polis Basın Bülteni’nden derlenen bilgilere göre, bulunan silahlardan 318’i KKTC’ye ithali yasak olan muhtelif markalarda pompalı /otomatik silahlar,  327’si ise ithali yasak olmayan tek ve çift kırma av tüfekleri.

Polisin ilk tespitlerine göre silahlar, 21 Temmuz’da Mersin Limanı’ndan Gazimağusa Serbest Limanı’na Güzelyurt gemisiyle ve Harun Erhun Kargo isimli şirket  tarafından getirildi.  Önce Port İsbi Ltd ambarına konteynır ile konulan silahlar, oradan başka bir konteynıra aktarıldı.

Konuyla ilgili polis soruşturmasının devam ettiği, silahların sınıf ve tiplerinin tespitine yönelik çalışmaların sürdüğü de kaydedildi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam