DOLAR 32,8696 0.11%
EURO 35,2283 0.01%
GBP 41,6886 -0.1%
ALTIN 2.490,340,04
BITCOIN 21252560,23%

Sinirler Gerildi

ABONE OL
21 Mart 2015 09:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

 Başbakan Özkan Yorgancıoğlu  Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında hükümetin çalışmalarını ve icraatlarını anlatırken Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) bakanlık önünde eylem yaptı.

100’ü aşkın öğretmen sloganlar ve düdükler eşliğinde Dışişleri Bakanlığı önüne geldi.  KTOEÖS üyesi öğretmenler, 2011 yılından sonra kamuya istihdam edildikleri ve “Göç Yasası” diye nitelendirdikleri kamu çalışanlarının aylık maaş – ücret ve diğer ödeneklerini düzenleyen yasayı zeytin ve çörek yiyerek protesto etti. Eyleme, hükümeti temsilen siyah kumaştan dikilen ve üzerine “AKP+ SERMAYE” yazılan bir maskot da getirildi.
“Talimatla Yönetilmeye Hayır”, “Yok Oluşa Hayır” gibi pankartların taşındığı eylemde, “Ya Bu Yasa Gidecek Ya Hükümet”, “Öğretmen Yollarda Masalcılar İçerde” gibi sloganlar atıldı.  Öğretmenler, söz konusu yasayla açlık sınırında yaşamaya mahkum edildiklerini savunarak, buna tepki göstermek için zeytin ve çörek yedi. Öğretmenlere beyaz ve küçük bir bohçada dağıtılan çörek ve zeytinlerden Dışişleri Bakanlığı’nın ana giriş kapısına da asıldı.

Gerginlik yaşandı
KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ve 3 temsilcinin Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’ndaki basın toplantısına girmek istemesiyle eylemdeki tansiyon yükseldi. 
Polisin bu konudaki tutumuna tepki gösteren eylemci öğretmenler, demir parmaklıkların üzerinden atlamak istedi. Öğretmenlerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Bu sırada Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sedat Kılıç, eylemcilerin yanına geldi. Kendisinin de KTOEÖS üyesi bir öğretmen olduğunu anımsatan Kılıç, öğretmenlerin toplantıya katılma taleplerini Başbakan’a ileteceğini söyleyerek, basın toplantısının yapıldığı Dışişlerini Bakanlığı binasına döndü. Slogan atıp düdük çalarak bu konuda bir yanıt bekleyen öğretmenler, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’ndan çıkarak Başbakanlık binasına doğru yürümeye başladığını görünce gerilim tırmandı. “Yuh” sesleriyle Başbakanlığa doğru koşmaya başlayan öğretmenler Yorgancıoğlu’nun etrafını sardı. 

Polis memurunu başbakan yatıştırdı
Polisin Başbakan’ın etrafında güvenlik çemberi oluşturmaya çalıştığı sırada öğretmenler ve polis arasında arbede yaşandı. Bu esnada bir kadın öğretmene öfkelenen polis memurunu Başbakan yatıştırdı. 

Başbakan’la görüştüler
Gerginliğin ardından Sendika Başkanı Gökçebel ve temsilcilerden oluşan bir heyet Başbakan’la görüştü. Basına kapalı yapılan ve bir saat süren görüşme sonrasında Özkan Yorgancıoğlu açıklama yapmazken, Gökçebel dışarıda bekleyen öğretmenlere görüşmeyle ilgili bilgi verdi.
Gökçebel, hem Dışişleri Bakanlığı hem de Başbakanlık önünde yaptığı açıklamalarda, yasanın değiştirilmesi için mücadeleye devam edeceklerini, yılmayacaklarını vurguladı. 

“Ucube yasa”
“Ucube” diye nitelediği yasanın yürürlüğe girmesiyle öğretmenlerin ve emekçilerin bölündüğünü kaydeden Gökçebel, Başbakan’la yapılan görüşmenin içeriğine de değinirken, “Bu adaletsizliği hükümet yetkilileri ve Sayın Başbakan da kabul ediyor. Bununla ilgili çalışma yapılmasını istedik. Başbakan’ın bize söylediği bir çalışma yapılacağıdır” şeklinde konuştu.
Başbakan’la salı günü yine görüşeceklerini kaydeden Gökçebel, bu görüşmede çalışmanın ne aşamada olduğunun bilgisini alacaklarını dile getirdi. 
“Siyasi bir beklenti içinde değiliz” diyen Gökçebel, salı günkü gelişmeyi hem öğretmenler, hem de basınla paylaşacaklarını aktardı.
TAK muhabirinin Başbakanlık önündeki arbedeyi sorması üzerine Gökçebel, bunun öfke birikimi nedeniyle yaşandığını söyleyerek, “Bardağın taştığı andı” dedi. Öğretmenlerin günlerdir sokakta olduğunu ancak sesini yetkililere duyuramadığını belirten Gökçebel, “Adım atılmazsa, sorunlar çözülmezse bu öfke daha da büyüyecek” ifadelerini kullandı. Gökçebel, “Öğretmen olarak eylemlerde bu tip taşkınlıklara pek itibar etmiyoruz ama bilinsin ki hakkımız asla yetirtmeyiz” diye de ekledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam