DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19503701,85%
Rum ordusu ABD tarafından eğitilecek: Dışişleri’nden tepki…

Rum ordusu ABD tarafından eğitilecek: Dışişleri’nden tepki…

ABONE OL
1 Nisan 2023 10:25
Rum ordusu ABD tarafından eğitilecek: Dışişleri’nden tepki…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO), ABD tarafından eğitilecek.

ABD yönetimi, Rum ordusunu geçtiğimiz yıl eski Varşova Paktı ülkelerine uyguladığı eyaletler arası özel eğitim ve iş birliği programı olan “Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programı”na almıştı. ABD, bu kapsamda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) New Jersey eyaleti ile eşleştirerek, "kardeş" ilan etmişti.

Rum Savunma Bakanlığı ile New Jersey Eyaleti Milli Muhafızı arasında 30 Mart'ta “Eyalet Ortaklığı Programı” anlaşması imzalandı.

İş birliği programına alınan ülkeler, Amerikan eyaletlerinden biri ile kardeş ilan edilerek eşleştiriliyor, silahlı güçler arasında eğitim ve tatbikatlar düzenleniyor.

DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, Rum askerlerinin eğitilmesini sağlayacak anlaşmaya tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, anlaşmanın, ABD’nin Rum ordusunu, askeri alanda desteklemeye devam edeceğine işaret ettiğini belirtilerek, "ABD'nin Rum yanlısı politika izlediği artık kuşkuya yer bırakmayacak kadar açık." denildi.

Ülke güvenliği için Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinin değerinin öneminin bir kez daha görüldüğünün vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanlığı ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) New Jersey Eyaleti Milli Muhafızı arasında 30 Mart 2023 tarihinde 'Eyalet Ortaklığı Programı' anlaşması imzalanması, ABD’nin Rum Milli Muhafız Ordusu'nu (RMMO) silahlandırma dahil askeri alanda desteklemeye devam edeceğine işaret etmektedir. ABD’nin Kıbrıs konusunda Rum-Yunan lobilerinin de etkisiyle Rum yanlısı bir politika izlemekte olduğu artık kuşkuya yer bırakmayacak kadar açıktır.

ABD’nin Doğu Akdeniz’deki mevcut dengeyi GKRY ve Yunanistan lehine değiştirmeye çalışması, bölgede istikrar ortamının tesis edilmesi için ihtiyaç duyulan diyalog olasılığını ortadan kaldırmaktadır. GKRY Savunma Bakanının da açıkça belirttiği gibi, bu anlaşma ve özellikle Rum tarafına silah satışı yapma kararı Rum tarafının askeri gücünü artırmayı hedeflemektedir.

Ülkemiz ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine yürütülen bu politika karşısında Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinin değerinin ne denli önemli ve güvenliğimiz için vazgeçilmez olduğunu bir kez daha görmekteyiz. Güvenliğimizin mutlak temini için Anavatanımız ile birlikte savunma iş birliğini derinleştirme kararlılığını sürdürmekteyiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam