DOLAR 32,5446 0.01%
EURO 34,9749 0.33%
GBP 40,7635 0.43%
ALTIN 2.425,880,13
BITCOIN 2078224-3,21%
Ölmelerini bekliyorlar

Ölmelerini bekliyorlar

Ölmelerini bekliyorlar - Eşinin kısa süre önce mide kanaması geçirdiğini hatırlatan Nilgül Doğan, “İçeriye 14 kişi girdiler, 5 kişi kaldılar. Orada unutuldular. Toplumun sessizliğine kırgınım” dedi.

ABONE OL
29 Haziran 2023 10:45
Ölmelerini bekliyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

FETÖ kumpası ile yargılanıp müebbet hapse mahkum olan 28 Şubat davası komutanlarının cezaevi yaşamı 680 günü doldurdu. Cezaevine konulan 14 komutandan eski Korgeneral Hakkı Kılınç, eski Orgeneral Ahmet Çörekçi, eski Tuğgeneral İdris Koralp, eski Orgeneral Çevik Bir, İlhan Kılıç, eski Tümgeneral Kenan Deniz’ın cezaları sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldı. Eski Korgeneral Vural Avar ise cezaevinde hayatını kaybetti. 14 komutandan halen cezaevinde bulunan 5 komutanın da sağlık sorunları bulunuyor. O isimlerden biri olan 83 yaşındaki emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın tutuklu bulunduğu İzmir Buca Cezaevi’nde mide kanaması geçirdiği ortaya çıktı.  Nilgül Doğan eşinin hapiste tutulmasına isyan ederek, “İçeriye 14 kişi girdiler 5 kişi kaldılar. Ölmelerini bekliyorlar” dedi.  Doğan şunları kaydetti:

■ Tek başına kalıyor. Bir rahatsızlık sırasında dışarıdakilere haber verecek kimse yok. Mide kanaması geçirdi ve her gün kan değerlerinin ölçülmesi lazım. Bu ikinci mide kanaması…

MAHKUM DEĞİL ESİRLER

■ Toplumdaki bu sessizliğe de kırgınım. Arkamızda durması gereken koskoca bir ordu var. Onlar Çetin’i en iyi tanıyacak kişiler ama ses çıkmıyor.

■ Eşlerimiz orada unutuldu. Onlara mahkum demeye dilim varmıyor, resmen esirler. Cezaevi koşullarında 83 yaşında kalp ve diyabet hastası olan bir kişinin diyetine dikkat etmesi mümkün değil. Kalbinde beş damarı değişti… Yüksek tansiyonu var. Belinden ameliyat oldu, hareket kısıtlılığı var.

■ Adalet Bakanlığı seçim öncesinde kronik hastaların cezalarının kaldırılması yönünde bir genelge yayınlandı. Ölmelerini bekliyorlar, bundan çok büyük endişe duyuyorum. Hepsinin büyük sağlık sorunları var. Genelgenin imzada beklediği söyleniyor ama niçin imzalanmıyor anlamıyorum. Çıksalar da geri kalan ömürlerini hastanelerde geçirmelerinden endişeliyim. Elimden hiçbir şey gelmiyor ve hiçbir şey yapamamanın üzüntüsü var.

2 yıldır hapiste

Emekli Orgeneral Çetin Doğan (83) 2021’den bu yana cezaevinde. İzmir-Buca Cezaevi’nde tutulan Doğan’ın 5 damarı by-passlı, daha sonra tıkanan iki damarına stent takıldı. Prostat kanseri, bel fıtığı ameliyatı oldu, omurlarına platin takılı. Yüksek tansiyon, diyabet hastası.

Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri’nin (82) şeker, tansiyon, kalp hastası.

Emekli Korgeneral Yıldırım Türker (82) kalp ve prostat hastası.

Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak (77) tansiyon, şeker ve böbrek hastası.

Cevat Temel Özkaynak: l 78 yaşında… Fıtık sorunu yaşıyor. Göz tansiyonu rahatsızlığı var. Hapiste zor durumda…

Bu zulüm neden yapılıyor?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Nilgül Doğan’ı arayarak, Çetin Doğan’ın sağlık durumu ile ilgili bilgi aldı. Kılıçdaroğlu “83 yaşında bir kişiye bu zulüm neden yapılır? Neden ısrarla cezaevinde, tek kişilik hücrede tutulur? Buna hangi ahlak, hangi vicdan izin verir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam