DOLAR 33,0256 -0.05%
EURO 36,0224 -0.03%
GBP 42,7785 -0.23%
ALTIN 2.555,63-0,21
BITCOIN 20107673,81%
Menderes’in kayıp silahlarından sonra bir devlet adamının daha koleksiyonu ortaya çıktı

Menderes’in kayıp silahlarından sonra bir devlet adamının daha koleksiyonu ortaya çıktı

Menderes’in kayıp silahlarından sonra bir devlet adamının daha koleksiyonu ortaya çıktı - Devlet adamlarının silah sevgisi... Menderes'in kayıp tabancalarından sonra bir siyasetçinin daha koleksiyonu olduğu ortaya çıktı.

ABONE OL
23 Temmuz 2023 12:05
Menderes’in kayıp silahlarından sonra bir devlet adamının daha koleksiyonu ortaya çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

69 yıl önce dönemin başbakanı Adnan Menderes’in ABD’den altı tane Smith & Wesson tabanca sipariş ettiğini, gövdesinde adı ve soyadının baş harflerinin kazılı olduğu tabancaların yıllar için de el değiştirdiğini yazmıştık.

1954 yılında Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’deki daimi temsilcisi olarak New York’ta bulunan ve Menderes’e tabancaların alınması için aracılık eden Selim Sarper’in de silah koleksiyonu olduğu ortaya çıktı.

Sarper de tıpkı Menderes gibi Smith & Wesson 38 Chiefs Special satın alıp kabzasına adının ve soyadının baş harflerini kazıtmış.

7.5 santimetre namlu uzunluğuna sahip, 38 kalibrelik beş mermi alabilen tabancanın son sahibi Muğla Barosu avukatlarından Kazım Eren, silahı koleksiyonuna nasıl dahil ettiğini şu sözlerle anlattı:

– Bu tabancayı eski sahibinde gördüğümde hikayesini bilmememe rağmen özel üretim bir tabanca olduğunu anlamıştım. Zira tabancanın boyası ve kabzası bildiğimiz Mod 36’lardan farklıydı. Ayrıca üzerinde fabrikasında yapıldığı anlaşılan SS şeklinde bir işleme vardı.

ESKİ SAHİBİ SİLAHIN HİKAYESİNİ BİLMİYORDU

– Tarih ve silah merakım dolayısı ile eski sahibiyle anlaşarak silahı devraldım. Bu arada eski sahibi de silahın hikayesini bilmiyordu. Silahı devraldıktan sonra yaptığım araştırma neticesinde karşılaştığım bilgiler gerçekten benim için de sürpriz oldu.

27 MAYIS İHTİLALİ’NDEN BİR HAFTA SONRA…

– Silahın ilk sahibi 1954 yılında ABD’de Birleşmiş Milletler Türkiye daimi temsilcisi olarak bulunan ve 27 Mayıs sonrası Dışişleri Bakanı olarak atanan Selim Sarper’di. Ulaştığım belgede 27 Mayıs’tan bir hafta sonra İçişleri Bakanlığı’ndan “Çok Acele” ibaresiyle Ankara Askeri Valiliği’ne yazılan yazıyla bu silah için Selim Sarper adına taşıma vesikası düzenlenmesi talimatı veriliyordu.

AİLESİ HİBE ETMİŞ

– Anladığım kadarıyla öldüğü güne kadar Selim Sarper’in yedinde kalan tabanca kendisi vefat ettikten bir zaman sonra ailesi tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne hibe edilmiş. Oradan da bir kaç kez el değiştirmiş ve sonunda bana kadar ulaşmış.

– Silahın hikayesi nedeniyle ne zaman bu silahın konusu açılsa kendimi Soğuk Savaş dönemine ve 27 Mayıs ihtilaline ilişkin bulabildiğim kaynakları incelerken buluyorum. Bence bu silahın değeri tam da burada saklı.

Kazım Eren’de bulunan, İçişleri Bakanlığı ile Ankara Valiliği arasındaki 4 Haziran 1960 tarihli yazışmaya göre Sarper; bir adet Marlin marka tüfek, bir adet Remington marka tüfek, bir adet de Sauer & Sohn tüfeğe sahip.

Dönemin İçişleri Bakanı Muharrem İhsan Kızıloğlu, Ankara Valiliği’ne yazı yazarak üç tüfek için meskende bulundurma, Smith & Wesson 38 Chiefs Special için ise taşıma izin vesikası verilmesini istiyor.

Selim Sarper, 27 Mayıs 1960 darbesinden bir gün sonra Dışişleri Bakanı olarak atandı. 15 Ekim 1961’de İstanbul’dan CHP Milletvekili seçildi. 16 Mart 1962’de Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa etti. 1968 yılında hayata veda etti.

Adnan Menderes’in kayıp silahları başlıklı haberimizde eski başbakana ait altı tabancadan birinin emekli başkomiser Yaşar Ali Karabulut’ta olduğunu yazmıştık.

Daha sonra edindiğimiz bilgilere göre Menderes; Ankara’nın Beypazarı ilçesinin Demokrat Partili Belediye Başkanı Osman Karaalp ile DP Aydın Milletvekili Abdulbaki Ökdem’e kabzasına A ve M harfleri kazılı birer Smith & Wesson 38 Chiefs Special hediye etmiş.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam