DOLAR 32,5446 0.01%
EURO 34,9749 0.33%
GBP 40,7635 0.43%
ALTIN 2.425,880,13
BITCOIN 2078224-3,21%
Karantina kuralına uymadılar, koyun keçi çiçek hastalığını Hamitköy’e yaydılar

Karantina kuralına uymadılar, koyun keçi çiçek hastalığını Hamitköy’e yaydılar

ABONE OL
15 Haziran 2023 13:15
Karantina kuralına uymadılar, koyun keçi çiçek hastalığını Hamitköy’e yaydılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Hamitköy’de, bir ağılda çiçek hastalığına rastlandı.

"13 HAZİRAN'DA TESPİT EDİLDİ"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, 13 Haziran’da Veteriner Dairesi’ne gelen ihbar üzerine, Hamitköy’de hayvancılık yapan bir şahsa ait hayvanlardan alınan kan numunelerinin test edilmesi sonucunda çiçek hastalığına rastlandı.

Koyun keçi çiçek hastalığı, koyun ve keçilere özel koltuk ve kuyruk altı derisinde küçük çiçek lezyonlarının oluşması ile karakterize bulaşıcı viral bir hastalıktır.

"6 HAYVAN İTLAF EDİLDİ, 110 HAYVAN AŞILANDI"

Bugün ilgili işletmede bulunan ve hastalık semptomu gösteren 6 küçükbaş hayvanın itlaf edilirken, işletmede bulunan ancak semptom göstermeyen 110  küçükbaş hayvana çiçek hastalığına karşı koruyucu aşılama yapıldı.

"BÖLGE 2 AY KARANTİNADA TUTULACAK"

Hayvan Sağlığı Yasası tahtında Hamiköy’de tedbir amaçlı 2 aylık süre için karantina tedbirleri alındı, küçükbaş ve büyükbaş hayvan hareketleri geçici olarak durduruldu.

Bölgeden kesim maksadıyla çıkış yapacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların, en yakındaki KamKam Mezbahası’nda sadece cuma günü kesimi yapılacak.

"HASTALIĞI KARANTİNAYI İHLAL EDEN KİŞİ BULAŞTIRDI"

Bölgede tespit edilen hastalığın Gazimağusa’da uygulanan karantina kurallarını ihlal eden üretici ve canlı hayvan alım-satımı yapan bir kişi tarafından bulaşmış olduğu tespit edildi.

Karantina tedbirlerine ve hayvan nakil işlemi kurallarına uymayan kişilere idari para cezası uygulandı ve ileri tahkikat amaçlı polise gerekli şikayet yapıldı.

"HAMİTKÖY'DEKİ TÜM HAYVANLARIN AŞILANMASINA BAŞLANDI"

Karantina ve hastalıkla mücadele tedbirleri kapsamında hemen bugün Hamitköy’de kayıtlı bulunan tüm küçükbaş hayvanların koruyucu olarak aşılanmasına başlandı.

"ET VE SÜT TÜKETİMİ RİSK OLUŞTURMUYOR"

Koruyucu aşı uygulanan hayvanların et ve sütlerinin tüketilmesi insan sağlığı açısından risk oluşturmayıp, halkın hayvansal gıda ürünlerini tüketmekte her hangi bir tedirginlik yaşamasına gerek olmadığı belirtildi.

GAZİMAĞUSA BÖLGESİNDE DE MAYIS AYINDA HASTALIĞA RASTLANMIŞTI

Gazimağusa bölgesinde 26 Mayıs Cuma akşamı üç hayvan işletmesinde küçükbaş hayvanlarda koyun keçi çiçek hastalığı tespit edilmiş, 27 Mayıs Cumartesi günü Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Hayvancılık Komitesi toplanarak Gazimağusa ile Tuzla ve Güvercinlik köylerini kapsayan bölgelerin 2 ay süresince karantina altına alınmasına karar vermişti.

Karantina kapsamında bu bölgelerde hayvan hareketleri durdurulurken, iki işletmede tespit edilen 6 küçükbaş hayvan uyutularak itlaf edilip gömülmüştü.. Mandıralarda ise dezenfekte işlemleri başlatılmıştı. 

29 Mayıs'ta Türkiye’den 20 bin aşı getirilerek, 30 Mayıs itibarıyla hayvanların aşılanma işlemlerine başlanmıştı.

Bu kapsamda Gazimağusa, Güvercinlik ve Tuzla bölgelerinde bulunan 240 işletmede, toplam 17 bin 59 küçükbaş aşılanmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam