DOLAR 32,5120 -0.02%
EURO 35,0585 0.09%
GBP 41,5791 0.23%
ALTIN 2.432,830,02
BITCOIN 2108597-0,69%

Kadir Gecesi Yarın İdrak Edilecek

ABONE OL
13 Temmuz 2015 09:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Yarın gece ülke genelinde tüm camilerde Kadir Gecesi programları yapılacak. Hz. Ebubekir Camii’nde saat 21.00’de başlayacak Kadir Gecesi programı ise BRT2’den canlı verilecek.

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Kadir Gecesi dolayısıyla yayınladığı mesajda, “13 Temmuz Pazartesi’yi, salıya bağlayan gece, Kutsal Kitabımızda ‘bin aydan daha hayırlı’ olduğu bildirilen Kadir Gecesini idrak edecek olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Atalay, Kadir Gecesi’nin; “İnsanlara kurtuluş çağrısı olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, adalet, huzur ve güvenin bütün evrene yayıldığı, sema kapılarının ardına kadar açıldığı, yaptığımız duaların kabul edildiği, tövbelerimizin karşılık bulduğu, içerisinde maddi-manevi pek çok rahmet, bereket ve mağfiretin olduğu, Ramazan ayı gibi müstesna bir ayın içerisinde yer alan kutlu bir gece” olduğunu kaydetti.

Atalay, Yüce Rabbin Kadir Gecesini Kur’an’ı Kerimde; “Şüphesiz, biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” şeklinde tanımladığını belirtti.

Hz. Muhammed’e Peygamberlik görevinin Kadir Gecesi’nde verildiğini ve insanlığın kararan ufkunu aydınlatan İslam Güneşi’nin bu gece de doğmaya başladığını işaret eden Atalay, mesajında şunları kaydetti:

“Peygamber Efendimiz, ‘faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı’ müjdesini vermekte ve bu gecede ‘Allah’ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle’ diyerek dua etmemizi öğütlemektedir.

Sevgili Peygamberimizin öğrettiği bu duayı, bizler de Kadir Gecesi’nin feyiz ve bereketinden faydalanmak maksadıyla bol bol tekrar edelim. İnananlar olarak bu geceyi Kur’an-ı Kerim okuyarak, okuduğumuz ayetlerin anlamları üzerinde tefekkür ederek, onu hayatımıza rehber etme ahdimizi ve azmimizi yenileyerek, namaz kılarak, Peygamberimize sık sık salât ve selâm getirerek, tövbe ve dua ederek geçirmeliyiz.

Bu günleri darda kalanları,  yoksulları, yetim ve kimsesizleri sevindirerek değerlendirmeliyiz. Sadece birbirimize karşı değil, bütün insanlığa ve canlılara karşı kalbimizde merhamet tohumlarını yeniden filizlendirmeye gayret etmeliyiz. İnsanlığı kasıp kavuran kin, nefret ve düşmanlık duygularını kökünden kurutma niyet ve kararlılığımızı tahkim etmeli, insanlığı ve insan yaşamını tehdit etme potansiyeli taşıyan her türlü düşünceyi, bir daha hayat bulamayacak şekilde, tıpkı sahabenin yaptığı gibi, bizler de kökünden söküp atmaya çalışmalıyız.”

Talip Atalay, “Bütün İslam aleminin ve halkın Kadir Gecesini kutlayarak, bu gecede yapılan dua ve yakarışların, günümüz dünyasında ortaya çıkan fitne ve fesadın ortadan kalkmasına, mazlumların çığlıklarının dinmesine vesile olmasını, insanlığın barış ve huzuruna başlangıç oluşturmasını Yüce Allah’tan niyaz ettiğini” belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam