DOLAR 21,2517 1.4%
EURO 22,8669 1.69%
GBP 26,5662 1.06%
ALTIN 1.328,351,18
BITCOIN 568451-0,45%
kıbrıs haber
İsias Otel’in beton kalitesi düşük çıktı

İsias Otel’in beton kalitesi düşük çıktı

ABONE OL
20 Mart 2023 15:10
İsias Otel’in beton kalitesi düşük çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 Şubat'ta Türkiye'de Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem felaketi sırasında Adıyaman'daki yıkılan İsias Otel enkazında hayatını kaybeden 35 KKTC vatandaşıyla ilgili olarak yargı süreci devam ediyor.

Adıyaman'da bulunan İsias Otel'de yaşamını yitiren Kuzey Kıbrıslı çocukların soruşturması titizlikle sürdürülüyor.

Kıbrıslı aileler de İsias Otel'in yargı sürecini yakından takip ediyor. Kıbrıs’tan gelen bilirkişi heyeti enkazda ayrıca bir inceleme yaptı. TRT Haber, Kuzey Kıbrıslı mimar ve mühendisler tarafından hazırlanan o rapora ulaştı.

KAROT ÖRNEKLERİ KUSURLU ÇIKTI

Binanın yıkımına ilişkin Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada İsias Otel davası, tüm yıkılan binalar için hazırlanan çatı davadan ayrıldı. Görevlendirilen bilirkişi heyeti iki kez enkazda inceleme yaptı. Bu süreçte Kıbrıslı aileler de yargı sürecini yakından takip ediyor. Kıbrıs’tan gelen mühendis ve mimarlardan oluşan heyet yıkılan binadan ayrıca karot örnekleri topladı. Kıbrıs raporunun sonucu da Türk tarafının incelemelerini doğrular nitelikte çıktı.

BETON KATİLESİ DÜŞÜK

Beton kalitesinin bariz bir şekilde düşük olduğu belirlendi. Ayrıca çakıl ve kum olarak dere çakılı ve kumu kullanıldığı tespit edildi.

Raporda, beton karışımının elle yapılan kontrolde dahi kolaylıkla dağıldığı yazıldı.

Kolonların kirişlere bağlandığı noktalarda soğuk derz uygulama hatasına rastlandı.

Yetersiz donatı, çiroz kullanılmaması etriye aralıklarının da yaklaşık 25 santimetreye kadar çıkmasına raporda dikkat çekildi.

Kolonların bir kısmında nervürlü donatı kullanılırken, bir kısmının nervürsüz olduğu görüldü. Bundan dolayı betonun donatıdan kolaylıkla sıyrıldığı anlaşıldı.

Bu gözlemler, binaya 1999 yıllarından sonra bazı eklentilerin yapıldığı düşüncesini güçlendirdi.

KAT ARTIRIMI OTELİN TEMELİNİ ZEDELEDİ

Yapının 1990-1991 yıllarında ilk olarak konut olarak temel atıldığı, 10 yıl kadar kaba inşaat şeklinde beklediği, normalde 5 kata göre tasarlanıp inşa edilmesine rağmen sonradan otele çevrilerek 7 kata dönüştürüldüğü, kat artırımı sonucu ciddi bir hata yapıldığı kanaati güçlendi.

OTEL SAHİBİ VE OĞULLARI TUTUKLANMIŞTI

Tüm bu veriler ışığında binanın tasarım nedeniyle daha düşük depremlerde dahi yıkılmasının mümkün olduğu sonucuna varıldı.

KKTC’li ailelerin avukatlarınca hazırlatılan rapor, mahkemeye sunuldu.

Soruşturma sonunda daha net bilgiye varılacak. Hakimlik bu süreçte otel sahibi ve 2 oğlunun “taksirle ölüme veya yaralanmaya neden olma” suçundan ayrı ayrı tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

İSİAS OTEL SÜRECİ

Türkiye'de 6 Şubat günü Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol  kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı.

Deprem esnasında otelde, 39'u KKTC'li sporcu kafilesi ve TUREB'in uygulama gezisine katılan 43 kişilik rehber kafilesinin de aralarında olduğu toplam 88 kişinin olduğu öğrenildi. Oteldeki 39 kişilik KKTC kafilesinden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 24 öğrenci, 3 öğretmen ve 8 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirdi.

TUREB kafilesindeki 30'u rehber ve rehber adayı ve 1'i tur kaptanı olmak üzere 31 kişi yaşamını yitirdi. Bu iki kafilenin dışında otelde iki otel görevlisi ile 4 bireysel otel müşterisi konaklıyordu.

Depremin ardından bilinen 4'ü KKTC, 12'si rehber kafilesinden 16 kişi kurtuldu. TUREB, Adıyaman İsias Otel ile ilgili suç duyurusunda bulunurken, KKTC’nin açacağı davaya da müdahil olarak başvurma kararı aldığını duyurmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam