DOLAR 21,2517 1.4%
EURO 22,8669 1.69%
GBP 26,5662 1.06%
ALTIN 1.328,351,18
BITCOIN 568451-0,45%
kıbrıs haber
İncirli: Gizli amaç bütçe açığı kapatmak

İncirli: Gizli amaç bütçe açığı kapatmak

ABONE OL
8 Mart 2023 11:30
İncirli: Gizli amaç bütçe açığı kapatmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli hükümeti ekonomi üzerinden sert bir dille eleştirdi.

Depremin sosyo-ekonomik olarak artçı sarsıntıları olduğunu ifade eden İncirli, “ülkede zor günlerden geçiyoruz” cümlesini samimi bulmadığını belirterek, hükümeti eleştirdi.

Şu anda hükümetin bahanesinin “deprem” olduğunu ve bunun ilk defa yaşanmadığını kaydeden İncirli, UBP’nin kemer sıkma politikası ve kesintilerin yeni olmadığını, gizli amacın bütçe açığını kapatmak olduğunu ileri sürdü.

Depremle birlikte ülkede yeni ihtiyaçlar ortaya çıktığını dile getiren İncirli, ülkenin deprem kuşağı içerisinde olması nedeniyle yapı stokunun değerlendirilmesi ve risklerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Ülkeye gelen depremzedeler için de bir kaynak ayrılması gerektiğini ifade eden İncirli, bunların yapılması için maaşlardan kesintiye gidilmesine gerek olmadığını, kullanılabilecek kalemler olduğunu kaydetti.

Ekonomiyi daraltan değil, ekonomiyi hareketlendiren çalışmalar yapılması gerekliliğine işaret eden Sıla Usar İncirli, hükümetten beklentilerinin bu olduğunu belirtti.

Her geçen yıl ülkede yaşayan insanların gelirlerinden kaybettiğini dile getiren İncirli, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün en önemli talebinin eşitlik olduğuna dikkat çekerek, ülkede istihdama katılım oranının erkeklerde yüzde 49, kadınlarda yüzde 30 olduğunu söyledi. Sıla Usar İncirli, genç işsizlik oranının ise 2022’de yüzde 21.4 olduğunu ifade etti.

Hastanelerde parol bile olmadığını kaydeden İncirli, gereğinin yapılması gerektiğini belirtti. Hükümetin tedarik zincirlerine alternatif bulmasının elzem olduğunu dile getiren CTP Milletvekili İncirli, ülkenin insanlarının korunmasının önemini vurguladı.

OĞUZ'DAN İNCİRLİ'YE YANIT

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ise söz alarak, İncirli’ye yanıt verdi. Toplanacak kaynağın ülkenin bütçe açığına gitmeyeceğini ifade ederek, mevcut binaların güvenliğiyle ilgili hükümetin çalışma başlattığını belirtti.

Ülkenin geleceğiyle ilgili bir sorun olduğunu ifade eden Oğuz, bu sorunun toplumsal dayanışma ile çözüleceğini dile getirdi. Deprem konusunda hazırlık yapılmasının önemini vurgulayan Oğuz, bunun toplumsal fayda olarak görülmesini istedi. Bakan Oğuz, bu amaç için toplanan bir kuruşun bile başka yere gitmesinin vicdanını rahatsız edeceğini kaydetti. Oğuz, bugünün günü kaybetmeme günü olduğunu belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam