DOLAR 32,5446 0.01%
EURO 34,9749 0.33%
GBP 40,7635 0.43%
ALTIN 2.425,880,13
BITCOIN 2078224-3,21%
Her yıl 700 yeni kanser hastası: Devlete erken teşhis için ücretsiz tarama çağrısı

Her yıl 700 yeni kanser hastası: Devlete erken teşhis için ücretsiz tarama çağrısı

ABONE OL
31 Mart 2023 11:25
Her yıl 700 yeni kanser hastası: Devlete erken teşhis için ücretsiz tarama çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Kanser Hastalarına Yardım Derneği-Tulips Başkanı Raziye Kocaismail, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kocaismail, ülkede yılda 700 civarında yeni vakanın tespit edildiğini belirterek, tarama programlarının önemine vurgu yaptı.

Raziye Kocaismail yaptığı yazılı açıklamada, meme, prostat, kolon, rahim kanserlerinin erken teşhisle önlenebilir kanser türleri olduğunu, önlemin ise yıllık rutin taramalarla sağlanabileceğini, bu taramaların da devlet eliyle ücretsiz yapılması gerektiğini belirtti.

Derneğin bu konunun takipçisi olacağını kaydeden Kocaismail, “Bu takipten murat edilense; insan sağlığını ve hayatını korumak, kanser olduktan sonra alınacak pahalı ilaçlara gereksinim kalmadan devlet bütçesini de korumaktır.” dedi.

Bu amaçla nisan ayı içinde Başbakan ve Sağlık Bakanını Meclis’te ziyaret edeceklerini dile getiren Kocaismail, taleplerini ileteceklerini kaydetti.

TALEPLER

Taleplerine de değinen Kocaismail, şunları kaydetti:

50 yaş üzeri erkek nüfusunun tespit edilerek PSA kitlerini her bir birey için tüm sağlık ocaklarında ve hastanelerde bulundurmaları,
Ekim ayında memesinde sorun olduğunu fark eden kadınların tümüne ultrasound ve akciğer grafisinin yapılması,
bağırsakta sorun olsun olmasın kadın-erkek erişkin herkese gaita tahlili,
Tüm kadınlara belli bir yaş itibarıyla smear testinin yapılması.

"TEDAVİ KANSERİN SON BACAĞI"

Tedavinin kanser kontrol programının son bacağı olduğuna işaret eden Kocaismail, sıralamanın "eğitim, bilinçlendirme, tarama, araştırma, tedavi" olması gerekirken, “Ülkede rutin kontrollerle korumak yerine kanser olduktan sonra pahalı ilaçlar ve insan sağlığını tehdit eden kanser teşhisinden sonra tedavi etmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TARAMA ÇAĞRISI

Derneğin 2023 yılı içinde bu tema ile gerekli çalışmaların destekçisi ve takipçisi olacağını söyleyen Kocaismail, herkesin taramalarını yapması önerdi.

KANSER HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Kanser Hastalarına Yardım Derneği-Tulips, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Etkinlik programı şöyle:

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam