DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
GBP 40,2943 -1.04%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2104705-0,67%
Hataylılar’dan Can Atalay’ın serbest bırakılmamasına protesto

Hataylılar’dan Can Atalay’ın serbest bırakılmamasına protesto

Hataylılar’dan Can Atalay’ın serbest bırakılmamasına protesto - Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın serbest bırakılmaması deprem bölgesi Hatay’da basın açıklamasıyla protesto edildi.

ABONE OL
7 Haziran 2023 10:55
Hataylılar’dan Can Atalay’ın serbest bırakılmamasına protesto
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Türkiye İşçi Partisi yurt genelinde düzenlediği toplantılarla Can Atalay’ın tahliye edilmemesine tepki göstermeye devam ediyor. Can Atalay’ın seçildiği kent Hatay’da da dün basın açıklaması düzenlendi. Açıklamayı, 14 Mayıs’ta TİP’ten Hatay vekil adayı olan ancak seçilemeyen Aylin Açıkgöz yaptı.

Siyasi parti, dernek, STK ve seçmenlerin de destek verdiği açıklama konuşan Aylin Açıkgöz, “Seçilmiş Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluk hâlinin devamı, hukuka aykırı bir şekilde, kişi hürriyeti ve güvenliğinin engellenmesi ve aynı zamanda seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına gelmektedir” dedi. Açıkgöz, şunları söyledi:

*Anayasa’nın 83. Maddesi’nde aynen şöyle yazmaktadır: ‘Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.’

*Anlamı apaçık olan Anayasa hükmü ortadayken, buradan başta Yargıtay savcıları olmak üzere yetkililere soruyoruz: Seçilmesinin üstünden 3 hafta geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı? Can Atalay neden Meclis’te yemin edip görevine başlayamadı? Can Atalay ne zaman Hatay’a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imarı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek?

*Anayasal kurumları anayasaya uymaya bir kez daha davet ediyoruz. Artık bu hukuksuzluğa bir son verin. Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın.

GEZİ’DE HAYATINI KAYBEDEN AHMET ATAKAN’IN ANNESİ DE KATILDIAçıklamaya, Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da katıldı. Atakan, “Can Atalay’a özgürlük istiyoruz. Hatay halkının iradesi gasp edilemez. Adalet ve özgürlük istiyoruz. Can Atalay’ı Meclis’te görmek istiyoruz. Hatay halkı milletvekilini Meclis’te istiyor” dedi.

 

Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan

HATAYLILAR MECLİS’TE GÖRMEK İSTİYOR

Bir başka Hataylı, “Halkın iradesiyle seçilmiş Can Atalay’ın halkı temsil etmesi engelleniyor. Hatay halkı olarak irademizin Meclis’te temsil edilmesi için Can Atalay’ın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“TERCİHİMİZE SAYGI DUYULMAMASINI KINIYORUZ”

Diğer bir vatandaş ise “Depremden sonra bir seçim gerçekleşti ve halk iradesini gösterip Can Atalay’ı seçti. Ama hala tutuklu. Bu bizi rencide ediyor, üzüyor. Bu kadar ağır bir yaşantının içinde tercihimize saygı duyulmamasını kınıyoruz. Acilen serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam