DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
GBP 39,7661 0.47%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19492901,94%
Erhürman’la Şan arasında “stabil para birimine geçiş” tartışması

Erhürman’la Şan arasında “stabil para birimine geçiş” tartışması

ABONE OL
13 Haziran 2023 15:35
Erhürman’la Şan arasında “stabil para birimine geçiş” tartışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün yasama ve denetim göreviyle toplanan Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu'nda KKTC hükümetiyle Türkiye Cumhuriyeti hükümeti arasında 31 Mart’ta Gazimağusa’da imzalanan ve 8 Haziran’da Bakanlar Kurul’unda onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlanan 2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması'na ilişkin protokol bilgiye sunuldu.

Ardından Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, 62'nci madde tahtında söz alarak, başta protokol olmak üzere bazı konularda eleştirilerini sıraladı.

Erhürman, Türkiye ile KKTC arasında Mart ayında imzalanan protokolün Meclis'in bilgisine 13 Haziran’da gelmesini eleştirdi.

Protokolde, Haziran 2023’ün son tarih olarak verildiğini maddeler bulunduğunu söyleyen Tufan Erhürman, TL’deki değer kayıplarına yönelik hiçbir önlemin protokolde yer almadığını kaydetti. Erhürman, protokolde, bazı yasalardaki suç ve cezalarla ilgili düzenlemelerin yeniden düzenlenmesini içeren maddeler yer aldığını savundu.


CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman

"TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİNE İLİŞKİN DÜZENLEMELERİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRÜRÜZ"

Erhürman, toplu iş sözleşme akdinin güdükleştirilmeye çalışılmasının Anayasa'ya da aykırı olduğuna işaret ederek, toplu iş sözleşmelerine ilişkin maddenin uygulanamayacağını ve bu yapılmaya çalışılırsa Anayasa Mahkemesi’ne gidileceğini belirtti.

"ÖĞRETMENLER YASASI’NIN NİYE ACELEYE GELDİĞİ ANLAŞILDI"

Protokollerin bu şekliyle zemini kalmadığını kaydeden Erhürman, protokolde, Öğretmenler Yasası’na ilişkin değişikliğin mayıs ayında olacağına yönelik taahhüt bulunduğundan aceleye getirildiğini ve bunu nedenini de bugün anladıklarını söyledi.

"MALİYE VE PİYASA STABİL PARA BİRİMİNE ENDEKSLİ MUHASEBEYE GEÇTİ,  SABİT MAAŞLI GEÇMEDİ"

Stabil para birimine endeksli muhasebeye yönelik herhangi bir çalışma olmadığını kaydeden Erhürman, giderlerin döviz cinsinden olduğunu, satılan ürünlerin döviz üzerinden hesaplandığını ve piyasanın stabil para birimine endeksli muhasebeye geçmiş olduğunu belirtti. Erhürman, maliye ve piyasanın stabil para birimine endeksli muhasebeye geçtiğini ancak sabit maaşlıların geçmediğini ve alım gücünün sürekli düştüğünü kaydetti.

"ÖTEKİLEŞTİRME BU KEZ DE BİR GAZETECİYE UYGULANDI"

Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanlığı’nda dün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yaptığı ortak basın toplantısında yaşananlara da değinerek, gazeteci Serhat İncirli'nin Cumhurbaşkanlığı’ndan çıkarılmasını eleştirdi. İncirli'nin “düşman muamelesine maruz bırakılarak çıkarılmış olmasının memleketi yöneten zihniyetin vardığı son noktalardan biri olduğunu” söyleyen Erhürman, ötekileştirmenin bu kez de bir gazeteciye uygulandığını savunarak, bunun nereye varacağını sordu.

ŞAN'DAN ERHÜRMAN'A YANITLAR…

Maliye Bakanı Alişan Şan, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması'na değinerek, temelinde öngörülenin gelirlerin artırılması, giderlerin azaltılması olduğunu kaydetti. Şan, planlanan her şeyin bu doğrultuda yapıldığını, bazı maddelerin farklı yorumlara sebep olabileceğini ancak özünde giderlerin azaltılması ve gelirlerin artırılmasının bulunduğunu belirtti.


Maliye Bakanı Alişan Şan

Protokolün amacının Türkiye Cumhuriyeti’nin bilgi birikim ve tecrübesinden yararlanmak olduğunu kaydeden Şan, bazı şeylerin dikte edildiğinin söylenmesini doğru bulmadığını söyledi. Bakan Şan, geçen yılki protokole ilişkin maddelere de değindi.

Türkiye’de yaşanan deprem ve seçim süreçlerine değinen Alişan Şan, son tarih olmasına rağmen haziran ayında bitirilemeyen maddelerin ileride bitirilmesinin herkesin görevi olduğunu ifade etti.

El ve oybirliğiyle yasaların hayata geçirilmesine devam edeceğini dile getiren Şan, Öğretmenler Yasası’ndaki değişikliğin, protokolde hazirana kadar hayat geçirilmesi gerektiği yönünde taaahüt olduğundan dolayı değil de gelecek eğitim yılında düzenlemeler yapılmasına olanak sağlamak için bu yasama yılı içinde geçirilmeye çalışıldığını belirtti.

"STABİL PARA BİRİMİNE ENDEKSLİ MUHASEBE SİSTEMİ ZOR"

Stabil para birimine endeksli muhasebe sisteminin hayat bulmasının zor bir düşünce olduğunu dile getiren Şan, Bütçe Yasası’nın geçtiğini, stabil para birimine geçilirse tüm maaş ve devletin sorumlulukları düşünüldüğünde öngörülemez bir bütçeyle karşı karşıya kalınabileceğini belirtti.

Maliye Bakanı Şan, piyasada ucu yırtık, bozulmuş farklı döviz cinsi paraları toplayan Merkez Bankası'nın son 1 yılda 1 buçuk milyon Euro değerindeki bu parayı değiştirip, piyasaya arz edemediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bu değişimin sağlandığını ancak şu anda yapılamadığını belirten Şan, stabil para birimine endeksli muhasebe sisteminde piyasanın para arzını sağlama noktasında sıkıntılar oluşacağını söyledi.

Şan, bütçenin üçte birinin Türkiye finansmanıyla oluştuğundan farklı bir para birimine geçilmesinin sıkıntılar doğuracağından uygulanabilir olmadığını kaydetti.

Toplu sözleşmeye ilişkin eleştirileri de yanıtlayan Şan, uygulanabilir olmayan maddelerin  uygulanmayacağını belirtti.

Ülkenin hiçbir kurumuna düşmanlığı bulunmadığını, kayıt dışılığın ülkenin mali olarak temel bir sorunu olduğunu dile getiren Şan, TL kullanımının kayıt dışılığa sebep olduğunu söylemenin doğru olmadığını kaydetti.

Şan, Maliye Bakanlığı'nın enflasyon muhasebesine yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

ERHÜRMAN'DAN ŞAN'A TEPKİ

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman yeniden söz alarak, Maliye Bakanı Alişan Şan’ın stabil bir para birimine geçilemeyeceğini söylemesini eleştirerek, ülkede piyasanın zaten TL değil, döviz üstünden döndüğünü söyleyerek, devletin de aynı sistemle çalışabileceğini savundu.

Erhürman, vatandaşın fiyatını dolar üstünden öğrendiği telefonu TL olarak ödediğini, devletin de harcamalarını bu şekilde yapabileceğini belirtti.

Maliyenin her yıl beklenenin üstünden gelir elde ettiğini çünkü mahalli gelirlerin dövizle beraber yükseldiğini hatırlatan Tufan Erhürman, Türkiye ile imzalanan protokollerin taahhüt edilen tarihlerden sonra meclisin onayına sunulmasına ilişkin eleştirisini yineledi.

Erhürman, savunma harcamalarının bile hala gelmediğine işaret ederek, “Buna mazeret üretmemek için yapamayacağımız şeyleri protokole yazmamamız gerekir.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam