DOLAR 30,9866 0.24%
EURO 33,4935 0.11%
GBP 39,1343 0.2%
ALTIN 2.020,210,42
BITCOIN 1578935-2,37%
Ercan’ın açılış tarihi Erdoğan’ın programına göre belirlenecek

Ercan’ın açılış tarihi Erdoğan’ın programına göre belirlenecek

ABONE OL
18 Nisan 2023 17:55
Ercan’ın açılış tarihi Erdoğan’ın programına göre belirlenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, BRT’nin “50+1” programına katılarak, daha önce bugün açılacağını (18 Nisan) söylediği Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pisti ile ilgili soruları yanıtladı.

Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin açılması konusunda konuşan Bakan Erhan Arıklı, “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) grevi nedeniyle teknisyenlerin son kontrol ve onay için Ercan Havaalanı’na gitmediğini, ayrıca yeni havalimanında diğer bazı teknik aksaklık olabileceğini, binlerce insanı beklerken bunu riske atmak istemediklerini ve açılışı bayram sonrasına ertelediklerini” açıkladı.

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ercan’a büyük önem verdiğini” ifade eden Bakan Arıklı, “Böylesi dev bir açılışın Erdoğan’a yakıştığını, bayramdan sonra açılması için Türkiye ile istişarelerin sürdüğünü, Erdoğan’ın programına göre yeni bir tarih belirleneceğini” aktardı.

Arıklı, “Simgesel bir açılış değil, işlevsel bir açılış istediklerini, açılıştan sonra yeni Ercan’ın devrede olacağını” da kaydetti.

“SADECE ELEŞTİRİ İLE GİRİŞİMLER BALTALANMAK İSTENİYOR”

Fly Kıbrıs Hava Yolları’nın uçuşlara başlamasını da değerlendiren Bakan Arıklı, “Üç genç girişimci kafalarını taşın altına koydular. Bu işi başardılar.” ifadelerini kullandı.

Arıklı, “Şekil olarak yerli ya da milli tartışmalar uzun zaman aldı. Motivasyon zaman zaman düştü. Ama ısrar ettik. Bilet fiyatlarını aşağı düşürmek lazımdı. Liberal ekonomi şartları içinde rekabet ortamını oluşturmak lazımdı. Şimdi bir tane ile başladık. Şimdi bile fiyatlar dengelendi. İki şirket ek seferlere başladı, çünkü yeni aktör var. Hala eleştiri! Ne yapmamız lazımdı? Sadece eleştiri ile girişimler baltalanmak isteniyor.” dedi.

“FLY KIBRIS HAVA YOLLARI’NIN DEVREYE GİRMESİYLE UÇAK BİLETİ FİYATLARI UCUZLAMIŞTIR”

“Yeni şirkete hem bakanlık hem de hükümet olarak destekte bulunmak zorunda olduklarını” belirten Bakan Arıklı, “yeni başka şirketlere de yol açmak gerektiğini” söyledi.

Arıklı, bayram dolayısıyla günde 100 uçak beklendiğini ve en az 10 bin yolcunun ülkeyi ziyaret etmesini öngördüklerini ifade etti.

Erhan Arıklı, “Devletin bazı alan vergilerinin düzenlenmesinden sonra iç hat konusunun daha kolay gündeme geleceğini ve karara bağlanacağını, böylelikle bilet fiyatlarının daha da makul olacağını” söyledi.

Konuya ilişkin siyasi eleştiriler gelebileceğinin hatırlatılması üzerine Bakan Arıklı, “Makul eleştirileri dikkate alacaklarını ama ideolojik ısrar olursa hükümet olarak doğru bildiklerini yapmaya devam edeceklerini” kaydetti.

YAPIMINA 10 YIL ÖNCE BAŞLANDI, AÇILIŞ İÇİN 5 YILDIR BEKLİYOR

2013 yılında mevcut Ercan Havalimanı işletmeciliği ve aynı zamanda yeni Ercan Havalimanı’nın inşaat ve işletmesi, Türkiye'de faaliyet gösteren ve Emrullah Turanlı'nın sahibi olduğu Taş Yapı firması olan TT Airport’a özel izinle verilmişti.

Yeni terminalin 2018’in ikinci yarısında tamamlanması öngörülüyordu. 

YENİ TERMİNALİN ÖZELLİKLERİ NELER?

128 bin metrekarelik terminal alanına sahip, toplam 85 bin metrekarelik açık ve kapalı otoparkı olacak, yeni VIP binası olacak.
Girişler, 4 sağda ve 4 solda olmak üzere x-ray cihazlarıyla sağlanacak. Ardından geçilecek alanda yolcuları 60 adet check-in noktası karşılayacak. Burada verilen bagajlar, elektronik sistemler ve güvenlik tarama cihazlarıyla el değmeden 15 metre aşağıya indirilecek, uçağa güvenli bir şekilde taşınacak.
4.5 kilometrelik de bir bagaj ray hattına sahip olacak.
Terminal, ilk aşamada 10 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak, ileride olabilecek gelişmelere göre büyütülebilecek.
Giden yolcu için 24 adet, gelen yolcu için 20 olmak üzere 44 pasaport kontrol noktası, engelli ve özel geçişler yer alacak.
Güvenliğin sağlanması için, servis araçları ve yolcu araçları ayrı bölmelerden alana giriş yapacak.
Pist uzunluğu 3 bin 200 metre.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam