DOLAR 21,5056 1.16%
EURO 23,1338 0.94%
GBP 26,9145 0.89%
ALTIN 1.357,521,27
BITCOIN 549731-3,27%
kıbrıs haber
El-Sen’den Aksa grevi

El-Sen’den Aksa grevi

ABONE OL
22 Mart 2023 13:35
El-Sen’den Aksa grevi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), “Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Aksa’ya yeni imtiyaz verilmeye çalışıldığı” gerekçesiyle yarın tüm bölgelerde uyarı grevine giderek, Meclis önünde basın açıklaması yapacak.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer, “Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Aksa’ya verilmeye çalışılan yeni alım garantilerinden vazgeçilmeyip, Kıb-Tek’in yeni santral yatırımları ile ilgili gerekli ihaleye çıkılmaması halinde süresiz grev dahil yasal her türlü eylemin hayata geçirileceğini” kaydetti.

Cesurer yaptığı yazılı açıklamada, Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın “yangından mal kaçırılır” gibi komiteye gönderilip, Aksa temsilcilerinin de çağrıldığını savunarak, “Aksa’ya yeni imtiyaz verilmeye çalışıldığını” ileri sürdü.

“Toplumun pahalı elektrik kullanımına devam etmesine sebep olunacağını” kaydeden Cesurer, “verilmeye çalışılan alım garantilerinin, rüzgar ve güneş enerjisinden talep edilen üretimi tamamen sekteye uğratacağını ve maliyetlerin artmasına sebebiyet vereceğini” kaydetti.

Alternatif teklifler varken, yapılması gereken yatırımlar zamanında yapılmayarak, bu günler için zemin hazırlandığını öne süren Cesurer, “Bilinmelidir ki yapılmaya çalışılanlar halkımıza ihanetle eşdeğerdir.” iddiasında bulundu.

“Yürürlükte var olan mevcut sözleşmede, Kıb-Tek’in Aksa ile olan sözleşmesini 3 yıl daha uzatma yetkisi varken, çözüm üretilmek isteniyorsa alternatifler mevcuttur.” diyen Çağlayan Cesurer, şöyle devam etti:

“Daha ucuza enerji üretebilecek santrallerin hayata geçirilmesi için hem zaman hem de kaynak mevcuttur. Mevcut olmayan bu adımları atacak siyasi iradedir. Siyasi irade her zamanki gibi kolay ve pahalı yöntemlere başvurarak halkına ihanet etmektedir.”

“ADRESE TESLİM DÜZENLEMEYİ ASLA KABUL ETMİYORUZ”

“Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Aksa’ya ihalesiz şekilde yapılmaya çalışılan adrese teslim düzenlemeyi asla kabul etmiyoruz.” diyen El-Sen Başkanı Cesurer, yarın tüm bölgelerin katılacağı bir günlük uyarı grevine gideceklerini ve Meclis önünde eylem yapacaklarını açıkladı.

Cesurer, Saat 09.00’da Kıb-Tek Merkez binası önünden Meclis önüne yürüyeceklerini, saat 10.30’da ise Meclis önünde basın açıklaması yapılacağını belirtti.

Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Aksa’ya verilmeye çalışılan yeni alım garantilerinden vazgeçilmeyip, Kıb-Tek’in yeni santral yatırımları ile ilgili gerekli ihaleye çıkılmaması halinde süresiz grev dahil yasal her türlü eylemin hayata geçirileceğini kaydeden Cesurer, El Sen Yönetim Kurulu’nun oy birliği ile gerekli kararları ürettiğini belirtti.

El-Sen Başkanı Cesurer, “Bu süreçte yaşanacak olanların sorumluları çalışan emekçiler olmayacaktır.” dedi.

DEĞİŞİKLİK NE ÖNGÖRÜYOR?

1 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak halkın bilgisine sunulan Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile "su ve elektrik temini ile ilgili büyük projeler için toplam süresi 20 (yirmi) yıla kadar doğrudan alım" öngörülüyor.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) ile Aksa arasında 2003 yılında 5 yıllık sözleşme yapılmış, 2009 yılında ise 15+3 yıllık yeni sözleşme imzalanmıştı. Eğer +3 yıllık uzatma gerçekleşmezse, Aksa ile olan sözleşme bu yılın sonunda sona erecek.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı 2 Mart akşamı BRT'de, yasadaki değişikliğin AKSA ile olan mevcut sözleşmenin uzatılabilmesi için yapıldığını açıkça dile getirmişti.

Aksa, 2003 yılında faaliyete geçen Kalecik Enerji Santrali'nde akaryakıtla KKTC için elektrik üretimi yapıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam