DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
GBP 42,9931 1.08%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19901313,55%

Demokrat Parti 25’inci yılında

ABONE OL
27 Ekim 2017 08:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Demokrat Parti (DP), “Biz birlikte güçlüyüz – Tam 25 yıldır söylediğimiz gibi” sloganıyla, 25’inci kuruluş yıldönümünü kutladı.

Lefkoşa’daki Elysium Park’ta gerçekleştirilen kutlamaya, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, partililer ve halk katıldı.

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, Bakan ve Milletvekilleri de konukları kapıda karşıladı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan gecede, sırasıyla DP Genel Sekreteri Afet Özcafer ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş konuştu.

Özcafer: “Gündemimiz vatandır”

DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, geceye katılanlara teşekkür ederek, kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ı sevgi ve şükranla andı.

Gürcafer, DP’nin gündeminin, ülke olduğunu belirterek, “Gündemimiz Vatandır. DP KKTC için vardır var olmaya devam edecektir. Bunu herkes böyle bilsin” dedi.

Denktaş: 9 kişiyle yola çıktık

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, konuşmasına “25. yılda yine sizlerle, yine hep birlikte, yine güçlü, yine dimdik ayakta olduğumuzu gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” diyerek başladı.

Serdar Denktaş, DP’nin 25 yıl önce daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok eşitlik diye yola çıktıklarında 9 kişi olduklarını hatırlatarak, o 9 kişiden hayatta olanları sevgi, saygıyla selamladı; olmayanları da rahmetle andı.

Siyaset hayatına atıldığında 30 yaşında olduğunu ve aradan geçen 27 yılda çocuklarına yeterince vakit ayıramadığını çünkü rahmetli ağabeyi Raif Denktaş’ın; “bu ülkede her çocuk eşit fırsat yakaladığı gün, benim çocuklarım da o fırsattan faydalanacak” nasihatiyle yürüdüğünü belirten Denktaş, “Çocuklarıma değil çocuklarımıza bakmaya, geleceğimizi kurmaya ve korumaya çalıştım” dedi.

Çocuklarına bile bakamadığı günlerde arkasında her zaman eşinin olduğuna işaret eden Denktaş, eşi Müge Denktaş’ı ve hep yanında olan DP’li Bakan, milletvekili ve belediye başkanlarını kürsüye yanına çağırdı. Denktaş, sağlık sorunları nedeniyle bu gece yanlarında olamayan Mustafa Adaoğlu’na ve geçmiş DP başkanlarına, DP kadrosunda yer alanlara tek tek teşekkür etti.

Tek sesliliğin hakim olduğu, fısıltıyla konuşulabilen günlerden bugünlere DP’de, parti başkanından üyesine kadar herkesin herkesi eleştirmesine fırsat verdiklerini söyleyen Denktaş, “demokrasiyi önce içimizde kurduk,  sevginin hoşgörünün kardeşliğin partisi olduk” dedi.

“DP bir ihtiyaçtır”

Bugün birçok parti için hedefin sadece iktidara gelebilmek olduğunu kaydeden Denktaş, DP’nin ise hedefinin sadece hükümete gelmek değil, hükümete gelerek ülkenin içinde bulunduğu noktayı daha ileriye götürmek için uğraş vermek olduğunu söyledi. Denktaş , “Bu nedenle DP bir ihtiyaçtır” dedi.

DP’nin vizyonunun çok daha güçlü, çok daha demokratik, fırsat eşitliğine dayalı bir ülke yaratmak olduğunun altını çizen Serdar Denktaş, korudukları mirasın mücadele yıllarından geçerek kurulan KKTC olduğunu söyledi.

Denktaş, mücadele yıllarını ve KKTC’nin nasıl kurulduğunu anlattı.

“Çok iyi, mükemmel bir durumda olduğumuzu iddia edemem”

“Bugün çok iyi, mükemmel bir durumda olduğumuzu iddia edemem. Ama aldığımız noktadan getirdiğimiz nokta son derece önemli “ diyen Denktaş, 1992’de kurulan DP’nin o günlerde ülkenin birçok sorununa el uzatarak ilkleri başardığını anlattı.

DP’nin kurulduğu dönemde en önemli sorunlardan birinin köy telefonlarının çalışmaması olduğuna işaret eden Denktaş,  DP’nin 25 yılda ilklere öncülük ettiğini, cep telefonlarının adaya gelmesinin, tek sesliliğin sona erip çok seslilik ile özel Radyo ve TV’lerin kurulmasının, kapıların açılmasının bunlara örnekler olduğunu belirtti.

“DP kurulduğu yıldan itibaren birilerinin hoşuna gitmedi…”

DP’nin kurulduğu günden bugüne, çeşitli oyunlarla mücadele ettiğinin de altını çizen Serdar Denktaş, ancak tüm engellemelere rağmen daima var olmayı sürdürdüklerini kaydetti.

Denktaş devamında şöyle konuştu; “DP kurulduğu yıldan itibaren birilerinin hoşuna gitmedi. Her seçim öncesi ve şimdi gene aynı oyunlar oynanıyor. Müthiş bir kara propaganda DP’nin üstünde oynanmaktadır. Kimse bu oyunlara tevessül etmesin. İnanmasın. Hakkımızda çıkan, çıkarılan ve çıkarılacak haberlere inanmayın. Açın sorun, gerçeği bizlerden öğrenin.”

“Her seçim bu oyunu denediler”

Kamuoyu yoklamalarına da değinen DP Genel Başkanı Denktaş; “25. yılımızda buraya katılan her ferdi 2 ile çarpsan eşittir %4.68, dolayısıyla her seçim bu oyunu denediler. Her seçim yüzlerine müthiş bir tokat vuruyoruz” dedi.

“Bütçe fazlası vererek bir seçime gidiyoruz”

Bir buçuk yıllık hükümet döneminde yapılan icraatlardı da sıralayan Denktaş, esnaftan, çiftçiye, hayvancı ve ithalatçıya ve hatta memura yapılan iyileştirme ve geriye dönük ödemelerin özetini vererek, “Tarihinde ilk defa bütçe açığı değil, bütçe fazlası vererek bir seçime gidiyoruz” dedi.

Serdar Denktaş; “bu ülkenin kendi kaynakları doğru yönetilirse devlete inanarak belli bir vizyon peşinde koşulursa biz kendi kendimize yeteriz. Türkiye de Anavatanımız olarak bizi kucaklar” şeklinde konuştu.

“7 Ocak’ta seçime gidilecekse gelecek yıl kötü geçecek”

Erken seçim konusunda da, iktidar ortağı UBP ve ana muhalefet CTP liderlerini halkı düşünmemekle suçlayan Serdar Denktaş, şunları kaydetti;

“Erken seçim belirlemek iktidarların sorumluluğu ve görevidir. Başbakan aniden heyecana geldi ve hodri meydan çekti. Böylelikle iktidar sorumluluğu olan bir konuyu muhalefetin kucağına attı. ‘Sen belirle tarihi’ dedi.  Muhalefet başkanı da aldı baktı, ‘Yasal olarak en erken tarih 7 Ocak’ dedi.

Ertesi gün bana telefonlar gelmeye başladı. ‘İki parti yanlış yaptı. Ocak’ta seçim olmaz’ dediler. Araya girmem ama vatandaşa çıkar anlatırım dedim. Anlattığımı anlayanlar var. Anlamak istemeyenler var. Ama bütçe onaylanmadan 7 Ocak’ta seçime gidilecekse gelecek yıl kötü geçecek. Halkımız sıkıntı çekecek. Ancak onların meselesi halk değil kendileridir. Ağızlarından çıktığı tarihte seçim olacak. Yarış içerisindeler. Düşündükleri, partileri. Biz de DP olarak diyoruz ki seçimse seçim. Ancak unutmayın halkın bir de geçim derdi var geçim.”

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş sözlerinin sonunda ise, partinin kuruluşundan bu yana birlikte yol yürüdükleri arkadaşlarına teşekkür ederken özellikle DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu’na yeniden milletvekili adayı olması için çağrı yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam