DOLAR 32,5535 0.03%
EURO 34,9072 0.15%
GBP 40,6899 0.23%
ALTIN 2.430,210,31
BITCOIN 2054826-4,46%
Çam kese böceklerine karşı terminatör böcekler doğaya bırakıldı

Çam kese böceklerine karşı terminatör böcekler doğaya bırakıldı

ABONE OL
22 Mart 2023 15:35
Çam kese böceklerine karşı terminatör böcekler doğaya bırakıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Bu yıl çam ağaçlarına büyük zarar veren çam kese böceği ile entegre mücadele programı kapsamında ilk parti terminatör böcekler Lapta ve Çatalköy-Karaağaç bölgelerine bırakıldı.

Her gün 2-3 çam kese böceği ile beslenen, ek olarak 4-5 tane de öldürüp bırakan terminatör böceklerin doğaya bırakılması, entegre mücadelenin ilk adımı.

Terminatör böceklerin çam kese böceği pupaları ile de beslendiği biliniyor.

Çam kese böcekleri ile beslenen kuşlara barınak ve çam kese böceklerini ölmesine neden olan sineklerin de çoğaltılması entegre mücadelenin diğer iki adımını oluşturuyor.

Terminatör böcekler Taşkent Doğa Parkı'nda çoğaltılıp, çam kese böceklerinin en çok zarar verdiği bölgelere bırakılacak.

"HAVADAN İLAÇLAMA İLE ÖNÜNÜ ALAMADIK"

Türkiye Orman Genel Müdürlüğü'nden getirilen böceklerin Lapta’da ormanlık alana bırakılmasını Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da takip etti.

Oğuz, burada yaptığı açıklamada, çam kese böcekleri ile mücadelede havadan mücadelenin bu yıl tercih edilmemesinin bazı kesimler tarafından eleştirildiğini, bu yıl çam kese böceği ile mücadelede uzun soluklu bir çalışma için Taşkent Doğa Parkı ile Yakın Doğu Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile bir protokol imzaladıklarını ifade etti.

Ormandan sorumlu bakan olduğu bir önceki dönemde havadan ilaçlama yöntemini uyguladıklarını hatırlatan Oğuz, yapılan gözlemlerde 5 yıl ilaçlama yapılan alanlarda da çam kese böceğinin önünü alamadıklarının görüldüğünü ifade etti.

Çam kese böceği popülasyonlarında yıllara göre doğal dalgalanmalar görüldüğünü, 2023’ün çam kese böceğinin zirve yaptığı bir yıl olduğuna işaret eden Oğuz, terminatör böceklerin üretilip doğaya salınmasının entegre mücadelenin birinci etabı olduğunu, buradaki amacın "doğadaki dengenin yeniden kurulmasına” yönelik olduğunu kaydetti. Oğuz, “İlaçlar ve diğer çevresel etkenler maalesef bu dengeyi bozmuş durumda, biyolojik ilaç mücadelesini en son çare olarak kullanacağız, birilerinin beklediği gibi direkt havadan yapmayacağız, açık ve net.” dedi.

Oğuz, çam kese böceklerini yiyen kuşlara yuva yapılıp asılmasının projenin ikinci etabı olduğunu ifade etti.

Biyolojik mücadelenin daha önce de denendiğini ifade eden Oğuz, ancak havadan ilaçlamaya geçildiği için biyolojik mücadele çalışmalarına ara verildiğini anlattı.

Çam kese böceklerinin ağaçları kuruttuğu yönde yanlış anlaşılmaların da bulunduğunu kaydeden Oğuz, çam kese böceğinden ciddi hasar gören çam ağaçlarını bu dönemde tomurcuk açma aşamasına geldiğini haziranda ağaçların yeşil dokusuna tekrardan kavuşacağını anlattı.

5 YIL SONRA ÇAM KESE BÖCEKLERİNİN KONTROL ALTINA ALINMASI HEDEFLENİYOR

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat ise hedeflerinin insan eliyle bozulan doğal dengenin tekrardan tahsis edilmesi olduğunu kaydetti.

Terminatör böcek ile kuşların Kıbrıs'ın doğasında bulunduğunu ancak sayılarının azaldığını belirten Basat, ilaç kullanarak sorunun çözülemeyeceğini, farklı yöntemlerin bir arada kullanılan entegre mücadele ile 5 yıl sonra çam kese böceklerini kontrol altına almayı hedeflediklerini söyledi.

ÇAM KESE BÖCEĞİ

Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden çam kese böcekleri, aslında bir kelebek türüdür ve bu kelebeklerin tırtılları orman zararlısı böcekler açısından önemli bir yer işgal etmektedirler. Üst üste birkaç yıl bu zararlının tahribatına uğrayan ağaçlarda boy büyümesi gerilemekte ve hacim kaybı olmaktadır… Çam kese böceğinin tahribatı kış aylarında, yani ağacın gelişme dönemi dışında olduğu için herhangi bir ölüm söz konusu değildir. Ancak yoğun ve arka arkaya birkaç sene devam eden tahribat ağacı zayıf düşürerek kabuk böcekleri ve diğer sekonder zararlıların gelmesine zemin hazırlamış olur.

İNSAN VE HAYVANLARA ZARARI VAR MI?

Temas edilmesi halinde kalıcı deri hastalıklarına neden olan çam kese böceği, özellikle alerjik bünyeli bireylerde tehlikeli sonuçlar yaratabiliyor. Nisan ve mayıs aylarında ormanlık alanlarda yuvalanıp çoğalan çam kese böcekleri (tırtılları), insanlar ile hayvanlara temas ettiği anda yaydığı zehir nedeniyle deri hastalıklarına neden oluyor. Tüylü yapısı ve salgıladığı sıvıyla ciltte kızarıklık, deri döküntüsü, kabarıklık oluşmasına neden olan çam kese böceklerine karşı uzmanlar, dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam