DOLAR 32,5907 0.33%
EURO 34,8148 0.16%
GBP 40,4290 -0.48%
ALTIN 2.507,390,94
BITCOIN 20967161,91%

Bir Birlerini Suçladılar!

ABONE OL
27 Şubat 2015 18:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında dün toplanmayı deneyen Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda nisap sağlanamadı. Siber toplantıya ara verdi. Aranın ardından meclis ikinci denemesinde toplanmayı başardı. 

Denktaş:Toplanma sadece iktidarın sorunu değil
Başbakan Yardımcısı, Turizm Ekonomi Kültür ve Spor Bakanı, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, Genel Kurul’un toplanması ve çalışmasının sadece iktidar partisi milletvekillerinin sorumluluğunda olmadığını belirterek, Ulusal Birlik Partisi’nin sadece yasaların görüşüldüğü Pazartesi günü değil, hükümeti eleştirmek üzere güncel konuşmaların yapıldığı Perşembe günü de nisap sağlamayı iktidara bırakmasının doğru bir davranış olmadığını kaydetti. 
Denktaş, “Vatandaşa siyasetin siyasetçinin doğru işler yaptığını göstermek istiyorsak, Genel Kurul’un toplanmasını hep birlikte sağlamalıyız” diye konuştu. 
UBP’nin tavrını protesto etmek için DP-UG milletvekilleri olarak yapılacak konuşmaların hiçbirini dinlemeyip Genel Kurul’dan ayrılacaklarını belirten Denktaş, “Aynı yöntem devam ederse, Perşembe günü nisap olmayacak. Vatandaşa da doğru mesajı vermek için nisabın sağlanmasında sorumluluk hepimizdedir. Denetim günü dahil her toplantıda nisap sağlama sorumluluğunu iktidara yüklemek doğru değil” dedi. 

Özgürgün: Sütten çıkmış ak kaşık değiller

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, söz alarak “Bize vaaz verenler sütten çıkmış ak kaşık değiller” dedi. 
Özgürgün, birçok yasada hükümete destek verdiklerini, nisap sağlamaya yardım ettiklerini ancak komiteden geçen UBP’nin YYK üyesi için Genel Kurul’dan ret cevabı çıkması üzerine bu tavrı ortaya koyduklarını belirtti. 

Yorgancıoğlu: Bu makam için siz daha önce yazılar yazmışsanız

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, da meclisin çalışır vaziyette olmasının bütün milletvekillerini sorumluğunda olduğunu belirtti. Yapılan yeminin bir parçasının da bu olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, CTP-BG meclis kurulunun bir değerlendirme yaptığını, UBP’nin önereceği kişiye olumlu oy vereceklerini kaydetti. 

Yorgancıoğlu, CTP-BG meclis grubu olarak UBP’nin önereceği kişiye olumlu oy vereceklerini ancak UBP’nin nereye aday gösterdiğinin ve o makamın hangi koşulları gerektirmesi gerektiğinin farkında olmadığını söyledi. YYK’nın, çalışmalarının engellenmemesinin önemli olduğuna değinen Yorgancoğlu, “Bu makam için siz daha önce yazılar yazmışsanız, eleştirdiniz bu makama gelince bu makamı denetleyemezsiniz. Daha önce makamı eleştirene bunu sorarlar. Bizim tepkimiz de buydu” dedi. 

Bakırcı:Ülkede birçok sorun var
Toplantıda, UBP Milletvekili Hamit Bakırcı, çevre konusunda konuşma yaptı. Bakırcı, ülkede çok sorun olduğunu söyleyerek, çam kese böceğiyle mücadele konusunda hükümeti eleştirdi.
Bakırcı, ağaçlandırma çalışmalarının yavaş gittiğini, bir milyon rakamına ulaşılamadığını, eksiklikler yaşandığını belirtti.

Dinçyürek :Suyu biz yöneteceğiz
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, yanıtında, “Türkiye’den KKTC’ye gelecek suyu biz yöneteceğiz. Ülkenin insan kaynağı, bilgi birikimi ile suyu yöneteceğiz. 1 Mayıs itibariyle 14 mühendis ve 6 teknisyen göreve başlayacak” dedi.
Her şeyin başının niyet ve kararlılık olduğunu belirten Dinçyürek, Bakanlıkların mazeret değil çözüm üretme yeri olduğunu söyledi. 

Soyer: Çok yönli değerlendirilmeli
CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, “Kıbrıs’taki Son Gelişmeler” konusunda konuşma yaptı. Soyer, güncel konuşma yapan bazı milletvekillerinin belirtikleri konuda değil, çok farklı konularda konuşma yapmalarını eleştirdi. Soyer, Rum lider Anastasiadis’in Rusya’da bazı anlaşmalar imzaladığını, aynı zamanda Mısır ile de bazı anlaşmalar yapıldığını söyleyerek, bunların çok yönlü olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türk akımı isimli bir projeyi gündeme getirdiğini anlatan Soyer, bu ve benzeri projelerin yeni kanallar açma imkanı verdiğini, büyük önemi olduğunu ifade etti.

Sucuoğlu: Eleştirecek çok konu var
Cumhuriyet Meclisi’nde UBP milletvekili Faiz Sucuoğlu, ekonomik gelişmelerle ilgili güncel konuşma yaparak, vatandaşlıktan atılan bir kişinin yeniden vatandaşlığa alınmasıyla ilgili kararın gerekçeleriyle ilgili bilgi istedi. Kıb-Tek’in Borç Komitesi Kararı ve Bakanlar Kurulu kararı olmaksızın borçlandığını savunan Sucuoğlu, konuyla ilgili Başsavcılığın raporunu okudu. Raporda yer alan Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun Borç Komitesi’ne daha önce 6 kez başvurarak borçlandığı bilgisini paylaşan Sucuoğlu, bu konunun yasalar çerçevesinde ele alınmasını ve kurumun Sayıştay’ın denetimine açılması için gereğinin yapılmasını istedi.
Hükümeti eleştirecek çok konu olduğunu ileri sürerek bu nedenle güncel konuşmasında her konuya değindiğini ifade eden Sucuoğlu, Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı’nın Vakıflar Yönetim Kurulu Başkanlığına atandığını ancak Eğitim Vakfı’nın Vakıflara borcu olması nedeniyle söz konusu kişinin vakıf yönetimine girmesinin yasal olmadığını savundu.

Uluçay’dan yanıt
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay Sucuoğlu’na cevap vermek üzere kürsüye çıkarak, söz konusu ailenin 2001 yılında siyasi nedenlerle yurttaşlıktan çıkarıldığını ancak daha sonra 2004 yılında ihraç kararlarının kaldırılarak adaya geri döndüklerini ifade etti.
Bu kişilerin 2004 yılından beri adada yaşadığını dile getiren ve siyasi görüşe göre muamelenin yanlış olduğunu hatırlatan Uluçay, bu bağlamda vatandaşlık işlemlerinin gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Töre’den Soyer’e eleşetiri

Genel Kurul’da daha sonra UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Hocalı Katliamı ve Dünyanın Tutumu başlıklı konuşma yaptı.
Töre’nin konuşmasını faaliyetlerini Azerbaycan’da sürdüren Soykırım Hakikatlerinin Tanıtılması İçtimai Birliği yetkilileri de izledi.
Konuşmasında Ferdi Sabit Soyer’i de eleştiren Töre, Soyer’i bir televizyon programında bu konuyu tartışmaya çağırdı.

Çavuşoğlu: Hükümet oturumlara katılmıyor
Ardından UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu hükümet icraatlarıyla ilgili konuşma yaptı. Konuşmasında hükümet icraatlarını eleştiren Çavuşoğlu, çam kese böcekleriyle mücadeleden bahsedilirken, ağaçların yüzde kaçının korunduğu bilgisinin verilmediğini belirtti.
Su yasasıyla ilgili bilgi isteyen Çavuşoğlu, hükümet temsilcilerinin meclis oturumlarına katılmamasını eleştirdi.

Kaşif:Ciddi sıkıntılar var
UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif sağlık ile ilgili güncel konuşmasında Geçitkale’deki temel sağlık hizmetlerinde ciddi sıkıntılar olduğunu savundu. Kaşif bölgedeki sağlık ocaklarında personel yetersizliği olduğunu anlattı. Kaşif, hastane ziyaretleri yaptığını ve bu ziyaretlerde çalışanların ciddi sıkıntıları olduğunu gördüğünü belirtti.
Onkoloji Hastanesi’nin bir an önce tamamlanması temennisine bulunan Kaşif, binayı yapmak kadar, teknik olarak donatmak ve iyi hizmet verecek sağlık personeli sağlamanın da önemli olduğunu kaydetti.

Gülle: Bir disiplin sağlamak zorundayız
Kaşif’e cevap vermek üzere kürsüye çıkan Gülle, Çağlar’ın tek çocuk onkoloğu olmadığını hatırlattı. Hastanede bir disiplin sağlamak zorunda olduklarını ifade eden Gülle, Çağdaş uluslararası kanser kayıtçılığı olmaması halinde bu konuda net kararlar alınmasının imkansız olduğunu ifade ederek, kanser kayıtçılığı konusunda çalışma başlattıklarını ve eğitimciler ülkeye gelerek bu konuda eğitim verildiğini anlattı.

Saner: Çok ciddi sıkıntılar var
UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner de, “KKTC’de bina yapım yönetimi denetimi” konusundaki konuşmasında bu konuda çok ciddi sıkıntılar yaşandığını ve toplumda da bu sıkıntıların net bir şekilde görüldüğünü söyledi. Saner, inşaatlarda ölümle sonuçlanan iş kazaları yaşandığını belirterek, bu konuda neler yapılabileceğini tespit için bu konuyu irdelediğini kaydetti.

Tatar: Benl’nin kararında ciddi bir neden var
Son sözü alan UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar ekonomik sıkıntılara ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’nin CTP ile ilişkilerini askıya aldığı açıklamasına değindi.Tatar, Benli’nin kararının mutlaka ciddi bir neden olduğunu söyledi. Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yasa gücünde kararnameyle sokak aydınlatma parasının Kıb-Tek’e verilmesi konusunu da mahkemeye taşındığına işaret etti.

Uluçay: Bir yapılandırmayı gündeme getireceğiz
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da, Tatar’ın belediyelerle ilgili gündeme getirdiği konuya değinerek, belediyelerin borçlarıyla ilgili bir yapılandırmayı gündeme getireceklerini daha önce de ifade ettiklerini ve bu yönde hazırlanan tasarının da komitede beklediğini kaydetti.
Belediyelerle ilgili değişiklik yasa tasarısına, kamu reformu yasasının ardından başlanacağını ifade eden Uluçay, belediyelerin borçlarının bu yasayla 1 yıldan 15 yıla kadar yapılandırabileceğini belirtti.

Konuşmaların ardından birleşim sona erdi. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu 2 Mart Pazartesi saat 10.00’da yeniden toplanacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam