DOLAR 21,2517 1.4%
EURO 22,8669 1.69%
GBP 26,5662 1.06%
ALTIN 1.328,351,18
BITCOIN 568451-0,45%
kıbrıs haber
Belçika çikolatası hakkında toplatma kararı: Şu ana kadar 492 adeti satışa çıkarıldı

Belçika çikolatası hakkında toplatma kararı: Şu ana kadar 492 adeti satışa çıkarıldı

ABONE OL
31 Mart 2023 19:25
Belçika çikolatası hakkında toplatma kararı: Şu ana kadar 492 adeti satışa çıkarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, “Cachet 57% organic dark chocolate with almond and cherry” ürünlerini almış olan tüketicilere ürünleri tüketmemelerini ve satış noktalarına iade etmeleri çağrısında bulundu.

768 adet ithal edilen ve 492 adeti piyasaya arz edilen ürünün kaçının tüketildiği bilinmiyor.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden yapılan açıklama şöyle:

“Belçika’da üretilerek ülkemize ithal edilen 'Cachet 57% organic dark chocolate with almond and cherry (Bademli ve vişneli organik bitter çikolata) 'nın bileşiminde bulunan bademde üretici firma tarafından yapılan analizlerde 'aflatoksin' tespit edilmesi nedeniyle dağıtımı yapılan ülkelerde piyasadan geri çekilmesine dair çalışmalar başlatılmıştır. Geri çağırma kapsamında olan ürünün tavsiye edilen tüketim tarihi (best before) 29.01.2024 ve parti (batch) numarası L22302’dir.

Ürün KKTC’ye 2023 Ocak ayında toplam 768 adet ithal edilmiş olup, 492 adeti piyasaya arz edilmiştir. İthalatçı firma tarafından piyasadan geri çekme işlemleri başlatılmış olup, söz konusu ürün hali hazırda satın almış olan tüketicilerin, ürünü tüketmemeleri ve satış noktalarına iade etmeleri önemle duyurulur.”

 

AFLATOKSİN NEDİR, ZARARLARI NELERDİR?

Aflatoksin, günlük yaşantımızda her yerde karşılaştığımız  küflerden  bazılarının, ürettikleri birçok kimyasal maddelerden biridir. Bu kimyasal maddeler arasında bazıları insanlarda ve hayvanlarda hastalığa neden olduğu için bir tür zehir özelliği taşımaktadır ve aflatoksin de bunlardan biridir. Zaten, aflatoksin kelimesi de, onu yapan küfün adından (Aspergillus flavus) ve zehir anlamına gelen "toksin" kelimesinden türetilmiştir.

Bu madde, bir çok organın yanı sıra esas olarak karaciğer üzerinde etkili olmakta ve giderek karaciğer kanserine yol açmaktadır. Bu etki, genetik çalışmalarla son yıllarda kesin olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca birçok ülkede yapılan çalışmalar, karaciğer kanserine yakalanan insan sayısı ile, tükettikleri aflatoksinli gıda arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam