DOLAR 21,4989 1.13%
EURO 23,1456 0.89%
GBP 26,9073 0.87%
ALTIN 1.356,791,21
BITCOIN %
kıbrıs haber
Arıklı tepkili: Sorumsuz bilim adamları yüzünden ülkede deprem paniği yaşanıyor

Arıklı tepkili: Sorumsuz bilim adamları yüzünden ülkede deprem paniği yaşanıyor

ABONE OL
24 Mart 2023 11:30
Arıklı tepkili: Sorumsuz bilim adamları yüzünden ülkede deprem paniği yaşanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Türkiye’de meydana gelen depremlerin ardından oluşan panik havasının ülkeye zarar verdiği görüşünde.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’i kabulünde konuşan Arıklı, “Depreme karşı hazırlıklı olmak için bilimsel yöntemlere önem veriyoruz. İlk olarak deprem araştırmaları konusunda altyapımızı güçlendireceğiz." dedi.

Bakan Arıklı, depreme hazırlık konusunda okullar ve sağlık kurumları başta olmak üzere, kamu binalarının sağlamlaştırılması, yıkılması gereken varsa yıkılıp yeniden yapılması üzerinde hükümet olarak çalıştıklarını, bununla ilgili sürecin de yakın zamanda uygulamaya konacağını ifade etti.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’i (solda) kabul etti.

"BAZI SORUMSUZ BİLİM ADAMLARI…"

Arıklı sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı sorumsuz bilim adamları nedeniyle ülkede her an deprem olacakmış gibi bir panik havası var. İnsanlar çocuklarını okula göndermiyor, turizmde iptaller yaşanmaya başladı. Bu ekonomimizi olumsuz etkiliyor. Depremden birinci derecede etkilenecek olan bölge Gazimağusa ve İskele bölgesi. Dolayısıyla depreme dayanıklı binalar konusunda önceliğimiz o bölgede olacak ancak gereksiz panik bize zarar veriyor. Depremden korkmak değil, depreme hazır olmak gerekiyor. Biz de bunun için çalışıyoruz.”


Kabul sırasında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Enver Öztürk (sağda) ve Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran da (solda) hazır bulundu.

"HOCALARIMIZ KORKU POMPALAMAMALI"

KKTC’deki sismoloji istasyonlarının yenilenmesi konusunda Meteoroloji Dairesi ile bir protokol imzalayan ve bu kapsamda ülkeye gelip çalışmalara başlayan KRDAE Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener de konuşmasında, protokole ilişkin bilgiler paylaştı.

Prof. Özener, İstanbul’da imzalanan protokol ile birlikte KKTC’deki sismoloji istasyonlarının yenileneceğini, bununla ilgili ihtiyaç ve eksiklikleri yerinde tespit etmek için Kıbrıs’a geldiğini ifade etti.

Haluk Özener, tüm istasyonların teknik cihazlarının son teknoloji olacağını, bu sayede bölgede meydana gelen sismik hareketliliğin yakından izleneceğini kaydetti. Deprem olasılığı, zamanlaması ve şiddeti konusunda kimsenin kesin konuşamayacağını vurgulayan Özener, ancak hangi zaman aralığında deprem olacağının tahmin edilebileceğini bu nedenle bilim insanlarının daha dikkatli açıklamalar yapmaları gerektiğini söyledi.

Prof. Özener, “Hocalarımızın korku pompalaması ve manipülasyondan uzak durmaları lazım. Depremin ne zaman, ne kadar büyüklükte olacağını tahmine çalışmaktan ziyade, ‘biz ne kadar hazırız'a bakmamız gerek” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam