DOLAR 19,0746 0.05%
EURO 20,5216 0.06%
GBP 23,4195 0.04%
ALTIN 1.211,00-0,06
BITCOIN 5326070,77%
kıbrıs haber
kıbrıs haber

7 Ay Aradan Sonra Müzakereler

ABONE OL
15 Mayıs 2015 11:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKINCI İLE ANASTASİADİS KIBRIS MÜZAKERELERİNİ YENİDEN BAŞLATMA ÇERÇEVESİNDE BİR ARAYA GELDİ

GÖRÜŞMEDE GENEL OLARAK KONULARIN ÜZERİNDEN GEÇİLMESİ VE MÜZAKERELERİN YAPISI İLE SIKLIĞININ KARARA BAĞLANMASI BEKLENİYOR

Ara bölgedeki BM İyi Niyet Misyonu Ofisi’nde yer alan görüşme saat 10.05’de başladı.

Görüşme yerine saat 09.57’de önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geldi. Müzakereci Özdil Nami ile makam aracından birlikte inen Akıncı’yı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim kapıda karşıladı. Eide ve Buttenheim ile el sıkıştıktan sonra basını selamlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, ardından görüşmenin gerçekleştirileceği binaya girdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın gelişinin ardından saat 10.04’de görüşme bölgesine Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis vardı. Anastasiadis, müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile birlikte makam aracından inmesinin ardından, kendisini kapıda karşılayan Eide ve Buttenheim ile el sıkıkştı, basını selamladı ve binaya girdi.

Liderlerin bugünkü görüşmede genel olarak konuların üzerinden geçip müzakerelerin yapısı ve sıklığını karara bağlamaları bekleniyor.

Görüşmede, müzakerelerin yeniden başlamasına destek vermek amacıyla dün adaya gelen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da hazır bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı’ya müzakereci Özdil Nami’nin yanı sıra müzakere heyeti üyeleri Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ve Dışişleri Bakanlığı’ndan müzakerelerde not tutucu olarak görev yapacak olan 3. Sekreter Sertaç Güven; Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e ise Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis başkanlığındaki müzakere heyeti eşlik ediyor.

Liderler, 11 Mayıs’ta sosyal içerikli akşam yemeğinde bir araya gelmiş, görüşme sonrasında bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, iki liderin 11 Şubat Ortak Açıklaması’nın ruhuna uygun şekilde Kıbrıs’ın geleceği üzerine görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetmişti.

Eide, her iki liderin de, yakalanan momentumun devam ettirilmesi ve vakit kaybedilmeden ortada bulunan fırsatın değerlendirilmesi konusunda hemfikir olduklarını da belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Akıncı ise, son günlerde yaptığı açıklamalarda, Anastasiadis ile gerçekleştirdikleri sosyal içerikli yemekli görüşmede, iyi bir başlangıç yaptıklarını, iyi başlangıçların önemli olduğunu, ancak müzakerelerin sonunun iyi gelmesinin daha önemli olduğunu vurgulamıştı.

Akıncı, müzakerelere nereden başlanacağıyla ilgili olarak ise, hangi noktada kalındığına ilişkin bir klişe söylemeye gerek olmadığını belirtmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam