DOLAR 32,8716 0.18%
EURO 35,2909 0.14%
GBP 41,6401 -0.09%
ALTIN 2.491,690,09
BITCOIN 2118483-0,05%

Yarın 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü…

ABONE OL
30 Mayıs 2015 09:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2023/03/alt.jpeg
https://yenibakisgazetesi.com/wp-content/uploads/2024/03/300-x-250-1.jpg

“18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE TÜTÜN ÜRÜNÜ SATIŞI YASAK”

Güllüelli, 18 yaşından küçüklere kendi kullanımları dışında dahi olsa, tütün ürünü satışının yasak olduğunu vurgulayarak, 18 yaşın altındaki kişilerin tütün ürünü üretimi ve pazarlamasında da istihdam edilemeyeceğini vurguladı.

Güllüelli, yine yasaya göre, BRT ve özel televizyon kuruluşlarında, ayda en az 90 dakika tütün ürünlerinin zararları konusunda yayın yapma zorunluluğu olduğunu belirterek, bu yayınların düzenli olarak yapıldığını ve Yayın Yüksek Kurulu tarafından denetlendiğini anlattı.

Bu anlamda kendilerinin de spot yayınlar hazırladıklarını ve bunların belli aralıklarla yenilendiğini belirten Güllüelli, yasaya göre, sigara paketlerinin üzerinde “sağlığa zararlı” olduğunu belirten ifadelerin yer almak zorunda olduğunu kaydetti.

Tütün ve tütün ürünleriyle ilgili Bakanlar Kurulu’na önerge olarak götürülen bir değişiklik çalışması bulunduğunu anlatan Güllüelli, sözkonusu önergede, yasada eksik olan “kapalı alan” tarifinin yeniden yapıldığını söyledi.

“Kapalı alan” tanımı konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Güllüelli, kendilerinin “kapalı alandır” dediğine vatandaşların bazen itiraz edebildiğini, “mekanın yanları, pencereleri açıktır” diyebildiğini, bu sebeple sözkonusu önergede bunun tanımının yapıldığını belirtti.

Kesilen cezaların takibi ve tahsili yönünde de sıkıntılar yaşadıklarını aktaran Emine Güllüelli, bunların daha düzenli yapılabilmesi için yasaya yeni maddeler eklendiğini kaydetti.

Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı konusunda yasanın ihlali söz konusuysa, bir kurumun önce ikaz edilip ceza yazıldığını belirten Güllüelli, cezanın ise 30 gün içinde ödenme zorunluluğu olduğunu, eğer ödenmezse bunun iki katına katlandığını ve eğer ceza yine ödenmemişse yasada yapılacak değişiklikle iş yerine 15 gün kapatma cezası getirileceğini anlattı.

Var olan yasada kapatma cezası bulunmadığına dikkat çeken Güllüelli, yeni uygulamanın hayata geçmesiyle daha başarılı sonuçlar getireceğine inanç belirtti.

ALO 184 İHBAR HATTI DEVREDE

Bu yıl Şubat ayında “ALO 184” hattını devreye koyduklarını anımsatan Güllüelli, “ALO 184” ihbar hattının 24 saat çalıştığını belirtti.

Güllüelli şöyle devam etti:

“Mesai saatleri içerisinde arayanlara mutlaka cevap veriliyor. Mesai saatleri haricinde ise telesekreter devreye giriyor. Şikayet edilen her yerin denetimine çıkılıyor. Şubat ayında başlanan uygulama için 71 ihbar alındı, 1 tanesi haricinde ise hepsi değerlendirildi.”

SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ KURULDU…
 
Aynı zamanda “ALO 184” ihbar hattı dışında bu yıl yapılan bir diğer çalışmanın ise, Sigara Bırakma Polikliniği’nin kurulması olduğunu anlatan Güllüelli, polikliniğin, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi’nde hizmet verdiğini söyledi.

Sigarayı bırakmaya karar verip de başaramayan vatandaşların buraya müracaat ederek, tıbbi yardım alabileceklerine dikkat çeken Güllüelli, “Poliklinikte vatandaşları doktor karşılıyor. Bu görevi göğüs hastalıkları uzmanları üstlenmiş durumda. Hastalar için gerektiği zaman psikologlardan da yardım alınıyor” dedi.

Vatandaşların, Sigara Bırakma Polikliniği’ne 22 80 711 numaralı telefondan ulaşıp randevu alabileceğini söyleyen Emine Güllüelli, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, günde düzenli olarak bir tane sigara içen kişiye sigara tiryakisi denilebildiğini kaydetti.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, sigara içmenin, ya da dumanın solunmasının zamanla kişide kuvvetli psikolojik veya zayıf fiziksel bağımlılık oluşturduğuna dikkat çekerek, yine araştırmalara göre sigarayı bırakmaya karar veren bir kişinin, kararını hemen uygulamaya koyması gerektiğini vurguladı.

“SİGARAYI AZALTARAK BIRAKMADAKİ BAŞARI YÜZDE 6, ANİDEN BIRAKMADAKİ BAŞARI İSE YÜZDE 80”

Araştırmaların, sigarayı azaltarak bırakmadaki başarının yüzde 6, aniden bırakmadaki başarının ise yüzde 80 olduğunu ortaya koyduğunu anlatan Güllüelli, tütün ürünlerini bırakmak isteyenlere de önerilerde bulundu.

Emine Güllüelli şöyle devam etti:

“Sigara içenler kısa süre içinde bir gün belirlesinler ve o gün bıraksınlar. Azaltmayı denemesinler. Arkadaşlarından kendilerine sigara sunmamalarını istesinler. Eğer içkiyle sigara içmek gibi bir alışkanlıkları varsa bir süre içkiyi de kessinler. Tütün tüketen arkadaş ortamlarından uzak dursunlar. Tekrar başlama, 4-6 hafta arasında oluyor. 6 ay irade güçlü tutulursa, bu iş başarılabilir. Spor yapın, bol su için, sakız çiğneyin, sigara için harcadığınız parayı bir kenara koyarak kendinizi ödüllendirin.”

Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki olumlu değişikliklere de dikkat çeken Emine Güllüelli, ilk önce kalp atışlarında düşme yaşandığını, ellere ve ayaklara daha fazla kan pompalandığını, sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra kırmızı kan hücreleri karbondioksitten temizlenip oksijenle dolduğunu ve iki gün sonra da tat ve koku alma duyusunun yeniden işlev kazandığını kaydetti.

Güllüelli, akciğer kapasitesinin ise, üç ay sonra arttığını belirterek, 9 ay sonra bağışıklık sisteminin güçlendiğini, 2 yıl sonra koroner kalp hastalığı geçirme olasılığının azaldığını, 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığını, 15 yıl sonra ise kalp krizi yaşama riskinin, sigara içmeyen bir kişinin riskiyle eşit seviyeye geldiğini anlattı.

Tütün ve tütün kullanımının önüne geçilmesi konusunda yapılan diğer çalışmalara da değinen Emine Güllüelli, okullarda düzenli olarak, sigaranın zararlarıyla ilgili konferanslar verildiğini belirtti.

Konferansların ortaokul ve lise seviyesinde gerçekleştirildiğini ifade eden Güllüelli, “Konferanslar bir doktor arkadaş tarafından planlı olarak veriliyor. Diğer yerlerden farklı olarak, okullarda, öğrencilere kötü örnek olmaması için tütün ve tütün ürünlerinin sadece kapalı alanlarda değil, bahçede içilmesi de yasak” dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam