DOLAR 19,0888 0.18%
EURO 20,5739 0.3%
GBP 23,3860 0.07%
ALTIN 1.208,29-0,29
BITCOIN 5313030,79%
kıbrıs haber
kıbrıs haber

Vatandaş Borcu Borçla Kapatıyor

ABONE OL
15 Mayıs 2015 08:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), hükümeti, dövizde meydana gelen yükseliş ve hayat pahalılığı karşısında önlem almamakla suçlayarak, “Hiçbir inandırıcılığı ve güvenilirliği kalmayan CTP-BG ile DP-UG hükümeti derhal istifa etmeli ve halka gidilmelidir” dedi. BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, hayat pahalılığı karşısında yoksulluğun derinleşmekte olduğunu ifade ederek, halkın büyük bir kesiminin borçlanarak, borcunu borçla kapatarak yaşamaya çalıştığını kaydetti. 

“Dayanılmaz boyutlara ulaştı”
Korkmazhan, 2013 yılında çek yasağına girenlerin sayısının 2 bin 910 olduğunu, 2015 başında ise bu rakamın 3 bin 500 civarına ulaştığını belirterek, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulduğunu, maaş ve ücretlere hayat pahalılığı ile eşit oranda artış yapılmadığını, dövizde meydana gelen yükselişin zamları tetiklediğini ve hayat pahalılığının dayanılmaz boyutlara ulaştığını ileri sürdü.
Dövizde meydana gelen yükseliş ve hayat pahalılığı karşısında önlem almayan CTP-BG ile DP-UG hükümetinin işçilerin, üreticilerin, esnafların, küçük işletmelerin ve halkın büyük bir kesiminin yoksullaşmasını ve borç batağına saplanmasını izlediğini öne süren Korkmazhan, hükümetin hiçbir inandırıcılığı ve güvenilirliği kalmadığını iddia etti ve hükümetin derhal istifa edip halka gitmesi gerektiğini savundu. 

“Partizanca istihdamlar yapıldı”

Hükümeti eleştiren Korkmazhan, şu iddialarda da bulundu:
“KIB-TEK’e 135 kişi, Kalkınma Bankası’na 35 kişi sınavsız ve partizanca istihdam edilmiştir. Para babalarına bağışladıkları vergi borçları Milyonlarca TL’dir. Örtülü ödeneklerden harcanan paralar ile seçim giderleri karşılanmaktadır. Seçim öncesi yüzlerce kırsal kesim arsası dağıtılmıştır. 1 yıllık ek mesai ödenekleri için 80 Milyon TL, 144 müşavir için 18 Milyon TL ayrılmıştır.” 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam