DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
GBP 33,2632 -0.3%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7224950,28%
Ülkeye gelenlere thalassaemia anlatılacak

Ülkeye gelenlere thalassaemia anlatılacak

ABONE OL
18 Eylül 2023 16:00
Ülkeye gelenlere thalassaemia anlatılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, bugün Thalassaemia Derneği Başkanı Çiğdem Beşevlerli ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Oğuz kabulde yaptığı konuşmada, evlilik dışı veya yurt dışından gelen kişilerin Thalassaemia hastalığının bilincinde olması ve sıkıntıya düşmemesi adına birtakım tedbirler alması konusunda bakanlığın gerekli çalışmaları başlatacağını belirtti.

"Akdeniz Anemisi" olarak da anılan Talasemi, genellikle Akdeniz bölgesinde görülen ve genetik (kalıtım yoluyla) geçiş gösteren, ağır derecede kansızlık nedeni olan bir hastalık.

"THALASSAMİA VE ORAK HÜCRELER ANEMİSİ HASTALIKLARINDA CİDDİ ARTIŞ VAR"

Thalassaemia Derneği Başkanı Çiğdem Beşevlerli kabulde yaptığı konuşmada, ülkede thalassamia ve orak hücreler anemisi hastalıklarında ciddi artış gözlemlendiğini kaydetti.

Ülkeye eğitim, çalışma izinli ve oturma izinli gelen vatandaşların bu hastalığın bilincinde olmadığına dikkat çeken Beşevlerli, hastalığın kontrolsüz şekilde arttığını söyledi.

Çiğdem Beşevlerli, çalışma ve oturma izinleri için talep edilen sağlık testlerine taşıyıcılık testinin de eklenerek yapılmasının, taşıyıcı bireylerin bilinçlendirilmesinde ve thalassamia vakasının artmasını önlemekte önem arz ettiğini belirtti.

Kan ve ilaç bulmakta zorlandıkları bu dönemde kampanyalarla ayakta durduklarını söyleyen Beşevlerli, birkaç yıla kadar doktor bulmakta da zorlanacaklarını ifade etti.

Yurt dışından gelen thalassamia doğumları durdurabilme ve insanları bilinçlendirmenin önemine vurgu yapan Çiğdem Beşevlerli, günden güne artan vakaların istatistik verilerini paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Thalassaemia Derneği Başkanı Beşevlerli, "artan vaka sayılarından dolayı mevcut thalassamia hastalarının tedavilerinden geri kalmaya başladığını, bu durumun devlete külfet yarattığını" söyledi.

‘’Bizim bu kadar hasta sayısına mali olarak katkı sağlamamız mümkün değildir. Kapasitemizin durumu ortadadır.’’ diyen Çiğdem Beşevlerli, Muhaceret Dairesi’nin taşıyıcılık testini zorunlu hale getirmesini talep ettiklerini belirtti.

Beşevlerli, Thalassaemia Derneği’ne verilen arazinin hudutlarının belirlenmesi konusunda Tapu Dairesi’nden konuyla ilgili girişim yapması yönünde yardım talebinde de bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

kıbrıs reklam